Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Коротко / Панорама дня

16 вересня, 00:00

Обама пропонує зробити послом США в Росії не дипломата

Президент США Барак Обама вніс на розгляд конгресменів кандидатуру Майкла Макфола для затвердження його на посаді посла в Росії. 47-річного Макфола, який посідає пост радника Барака Обами з питань Росії, уважають одним з архітекторів «перезавантаження» між Росією та США. Окрім того, разом із заступником глави адміністрації російського президента Владиславом Сурковим він очолює американо-російську робочу групу з питань розвитку громадянського суспільства. На відміну від нинішнього посла в Москві Джона Баєрлі, він не є професійним дипломатом: в університеті Макфол вивчав політичні науки. У нинішній адміністрації США його вважають найбільшим фахівцем з питань Росії. У червні цього року провідний науковець Московського центру Карнегі Лілія Шевцова сказала в інтерв’ю «Дню», що призначення Макфола свідчить про дві речі. «По-перше, Обама хоче підтвердити спадкоємність курсу «перезавантаження» і загалом мати нормальні стосунки з Росією, щоб втілювати свої тактичні інтереси. Майкл Макфол брав участь у виробленні цього курсу. А по-друге, Обамі, який, спостерігаючи за арабським Сходом, зрозумів, що Америку було заскочено так само, як і всі інші країни арабської революції, потрібна людина, яка орієнтується зсередини», — зазначила Лілія Шевцова.

Бузек назвав три пріоритети «Східного партнерства»

Президент Європарламенту Єжі Бузек уважає, що основними цілями «Східного партнерства» має стати економічна співпраця, розвиток демократії та лібералізація візового режиму. Про це він заявив учора в Страсбурзі на відкритті сесії Парламентської асамблеї ЄвроНЕСТ (Європарламент — парламенти країн-учасниць «Східного партнерства»). «Питання, пов’язані з Африкою та Близьким Сходом, зараз, як то кажуть, «у моді», проте я можу сказати, що питання східних сусідів також завжди будуть важливими для ЄС», — зазначив Бузек. Він підкреслив, що відкриття ринків Європи для країн «Східного партнерства» і відкриття їхніх ринків сприятимуть економічній співпраці між ЄС і східними сусідами, а отже, і добробутові громадян у цих країнах. Водночас президент Європарламенту звернув увагу і на важливість демократичних реформ. «Не може бути довготривалої стабільності без демократії, без верховенства права», — сказав він. Третім пріоритетом «Східного партнерства» Єжі Бузек назвав лібералізацію візового режиму. «Це люди мають інтегруватися, а не уряди. І тому питання лібералізації візового режиму дуже важливе для нас», — зауважив Бузек.

Берлусконі загрожує новий судовий процес

Прем’єр-міністр Італії Сільвіо Берлусконі, проти якого в Мілані йде кілька судових процесів, найближчим часом може постати перед судом іще в одній справі: міланський суддя Стефаніа Донадео дала розпорядження прокурорам сформувати запит на передання до суду справи проти глави уряду за підозрою в співучасті в розкритті таємниці слідства. Як повідомили вчора італійські ЗМІ, йдеться про події 2005 року, що стосуються скандальної історії спроби придбання італійської страхової компанії Unipol банку BNL, у якій було задіяно чимало високопоставлених чиновників і політиків. Операція так і не відбулася, й пізніше BNL купив французький BNP Paribas. За інформацією газети La Republica, яка посилається на дані слідства, перед Різдвом 2005 року молодший брат прем’єр-міністра Італії й за сумісництвом редактор газети Il Giornale Паоло Берлусконі разом з іще одним підприємцем перебував на віллі Берлусконі в Аркорі під Міланом. До будинку прем’єра вони прибули для того, щоб послухати запис перехопленої телефонної розмови між главою Unipol Джованні Косорте й тодішнім секретарем секретаря соціал-демократичної партії Італії «Ліві демократи» П’єро Фассіно, під час якої останній запитав: «Ну що, у нас тепер є банк?» Роздруківки цієї розмови з’явилися на шпальтах Il Giornale 31 грудня, незважаючи на необхідність дотримуватися таємниці слідства, зазначає La Repubblica. У червні цього року прокуратура Мілана відіслала до суду справу Паоло Берлусконі, звинуваченого в сприянні розкриттю службової таємниці. Процес проти нього має розпочатися 4 жовтня.

Саркозі закликав лівійців уникати актів помсти

Прем’єр-міністр Великої Британії Девід Кемерон і президент Франції Ніколя Саркозі прибули вчора до Лівії для переговорів з новим керівництвом країни. Це перший подібний візит з часу повалення режиму Муаммара Каддафі. Керівник Національної перехідної ради (НПР) Лівії Мустафа Абдель Джаліль заявив, що високопоставленим гостям буде забезпечена повна безпека. Він також подякував Великій Британії та Франції за допомогу в боротьбі з силами, вірними полковникові Каддафі, і додав, що ця допомога не грунтувалася на якихось політичних інтересах. За його словами, Лондон і Париж погодилися захищати південні кордони Лівії від можливих нападів з боку прибічників Каддафі, що втекли до сусідніх країн. На прес-конференції в Тріполі Кемерон заявив, що за декілька тижнів після падіння Тріполі нова влада Лівії змогла досягти значних успіхів. Саркозі закликав лівійців уникати актів помсти прибічникам колишнього режиму, а також закликав міжнародне співтовариство зробити все, щоб соратники Каддафі, котрі опинилися за кордоном, були передані міжнародному правосуддю. «Усі диктатори повинні тепер розуміти, що на світі більше немає місця, де вони можуть сховатися. Безкарності більше не існує», — заявив президент Франції.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати