Перейти до основного вмісту

«Креслення» бібліотеки майбутнього

19 червня, 00:00

Незважаючи на велику кількість усіляких симпозіумів і круглих столів у літньому Криму, мабуть, тільки міжнародна конференція «Бібліотеки та інформаційні ресурси в сучасному світі науки, культури, освіти та бізнесу», що відбулася вже вчотирнадцяте в Судаку, заслуговує на звання дійсно світового форуму.

Конференція вже стала основним координуючим центром світової бібліотечно-інформаційної спільноти. Цього року до програми конференції були включені понад 50 різних заходів, зокрема й засідання 14 постійних секцій, семінари, круглі столи.

Судацька бібліотечна конференція як світовий книжковий форум має багату історію. За весь період її проведення в Криму в конференції взяли участь близько 12,5 тисяч фахівців і керівників бібліотек, видавництв, книготорговельних організацій, інформаційних центрів, музеїв, архівів, установ науки, культури, освіти, комп'ютерної та інтернет-компаній з 45 країн світу. Цього року до Судака на конференцію приїхало 1700 представників з 40 країн. Головним організатором конференції традиційно є Державна публічна науково-технічна бібліотека Росії та її генеральний директор Яків Шрайберг. Ідею підтримали уряди Росії та України, вона проходить з участю найбільших бібліотек Росії та України під егідою Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій і установ, яка є основним координиційним центром світової бібліотечно-інформаційної спільноти.

Тема нинішньої конференції була особливою — на обговорення була винесена проблема, яка не просто торкається величезного пласту життя суспільства, але була досі «кресленням» суспільства майбутнього, того суспільства, рушієм розвитку якого є два чинники — електроніка, інформаційні технології та знання. Достатньо пригадати, що саме після першої конференції 1994 року в бібліотеці Криму з'явився перший комп'ютер. Час минає, й на сьогоднішній день комп'ютерів у бібліотеках Криму вже близько 300 — в чотирьох державних і 18 районних бібліотеках. До Інтернету підключені, щоправда, лише дев'ять бібліотек, але вже зрозуміло: цілковита автоматизація, створення корпоративних каталогів — це те майбутнє, без якого неможливий розвиток бібліотечних мереж. Вивести бібліотечну систему на рівень сучасних технологій, що дозволяє кожній людині мати доступ до знань у всіх напрямках життя, — завдання влади всіх країн-учасниць конференції та фахівців у галузі інформаційних ресурсів.

Виступаючи з привітанням на конференції, Яків Шрайберг, дотримуючись власної традиції, толерантно звернувся до її учасників чотирма мовами: українською, російською, кримськотатарською й англійською. Кримський спікер Анатолій Гриценко заявив, що «подібні акції формують культурний простір, що оберігає екологію людської душі».

Щорічно тільки послугами кримських бібліотек користується понад 600 тисяч людей, а їхня загальна відвідуваність становить близько 5 мільйонів. Зростаючий попит на інформацію вимагає постійного розширення і вдосконалення можливостей його задоволення. У сімнадцяти центральних бібліотеках і трьох республіканських ведуться роботи зі створення електронних баз даних і електронних каталогів. «В ідеалі слід добитися такого рівня оснащеності більшості кримських масових бібліотек, щоб вони нарешті могли відповідати рівню вимог, що пред'являються науково-технічним прогресом», — вважає глава парламенту автономії. Такі бібліотеки, як «Таврика» Кримського республіканського краєзнавчого музею, бібліотека рідкісної книжки Таврійського національного університету імені В. Вернадського, давно переросли рівень звичайних установ культури подібного типу. Нинішнього року намічено здати в експлуатацію нову сучасну будівлю Республіканської наукової бібліотеки імені І. Франка. Істотну допомогу в цьому, підкреслив Анатолій Гриценко, надають не лише український уряд, а й закордонні установи та організації, зокрема й Російська державна бібліотека, Корпус Миру, Посольство США в Україні й інші. Цю ж думку продовжив і Борис Дейч. Кримська бібліотечна конференція сприяє повноправному входженню України до світового інформаційного товариства, зауважив він. Нова освітня концепція — вчитися все життя — стає велінням часу…

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати