Кримські татари - також народ України
Отже, кримські татари вже в котрий раз показали: коли їх не хочуть чути - вони змушують їх бачити. На екранах усіх телеканалів. На тлі ісламських прапорів священної війни "газават", які нагадують про "перемогу" Чечні. І - характерна деталь - уперше за весь час повернення на батьківщину - в танці у два кола під ісламський наспів, який нагадує те саме. "Аллах акбар!" - Аллах великий!
Дрібними виявилися політики на українському Олімпі, котрі в нескінченній кабінетній метушні поміж себе прогавили проблему, яка, вважають експерти місії ОБРЄ в Україні, потенційно небезпечна перетворенням Криму в осередок напруженості у Європі.
Безпрецедентна для України масштабність репатріації депортованих на свою історичну батьківщину стала серйозним випробуванням для нашої юної держави. І, схоже, як і багато інших випробувань, показала неготовність нинішньої влади нести покладений на неї тягар. Президент, захопившись іграми з "кримськими" виборами, довів тамтешню ситуацію до вибухового стану, а Верховну Раду - до цейтноту. А керівництво парламенту, набивши руку в конструюванні складних багатоходових партій у боротьбі "в закритих приміщеннях", виявилося геть не готовим до того, що під відкритим небом іде життя зі своїми проблемами, які не розв'язуються майстерно розробленими кабінетними інтригами. Олександр Мороз, зустрівшись із кримськими татарами в Криму, несподівано здивував і їх, і депутатів, і пресу тим, як він "плавав" у темі - кримській загалом і кримськотатарській зокрема. У темі, яка, внаслідок своєї специфіки, зав'язала у клубок політичні, економічні, етнічні та інші проблеми й привертає неослабну увагу не лише сусідів - Росії й Туреччини - а й усього світу. У темі, яка вже сьогодні може круто позначитися не лише на цьогохвилинному - тобто на хвилюючих усіх українських виборах - а й на долі України як частині європейського простору...
Перефразувавши відому непристойність, Президент на останній прес-конференції зі злістю прокоментував можливості голови парламенту в Раді: "Усі знають, Мороз не схоче - нічого не проскочить". Те, що парламент, і передусім ліві в ньому, останнього дня роботи сесії провалили рішення, яке дало б змогу кримським татарам, котрі повернулися, але не є громадянами України, голосувати на виборах, говорить не про втрату Морозом впливу. А - неприємне відкриття - скоріше про його рівень розуміння справді складних завдань реального життя, які помітно відрізняються від розстановки й пересування фігур на шахівниці.
Учора на брифінгу голова Адміністрації Президента заявив:
- Проігнорувавши існування кримськотатарської проблеми, Верховна Рада наостанку заклала вибухівку страшної сили у Криму. Я про це кажу авторитетно, бо вчора повернувся із Криму, мав розмову з усіма сторонами. Я дав доручення юридичним службам шукати правове розв'язання проблеми участі хоча б частини кримських татар у голосуванні. Вони живуть у Криму - подобається це комусь чи ні, вони є частиною народу України. Якщо вони не матимуть політичних і громадянських прав, можемо отримати страшну проблему. Будемо пропонувати Президенту втрутитися в цю справу... На думку наших фахівців, це питання може бути вирішене указом Президента, - спираючись на Бішкекські угоди, виходячи з того, що Президент повинен забезпечувати рівність прав усіх громадян України. Над таким указом тепер працюють...
Підтримуючи справедливі вимоги татар, ми абсолютно не погоджуємося з тим, яку форму вони для цього вибрали. Учора 17 працівників правоохоронних органів дістали різні пошкодження, - це вкрай негативне явище. Якщо в лідерів кримських татар є бажання продовжувати політику протистояння, переможців тут не буде. Держава має достатньо сили, щоб поставити на місце екстремістів, забезпечити проведення виборів 29 березня на всіх виборчих дільницях Криму.
... На екстреному засіданні меджлісу у вівторок ухвалено рішення: усім іти на дільниці за бюлетенями, нікому не заважати, але своєю присутністю виявляти незгоду з явним зневаженням прав людини. "Якщо хтось чекає від нас провокацій - такого задоволення від нас не дочекаються", - сказав кореспондентові "Дня" заст. голови меджлісу й віце-спікер ВР Рефат Чубаров.
Як повідомили кореспондента "Дня" Сергія ЗГУРЦЯ, Нацгвардія 24 березня лише посилила охорону представництва ООН, приміщень представника Президента на півострові та уряду Криму. Але чи вийдуть гвардійці на вулиці 29 березня? На це питання в прес-службі Командувача НГУ пояснили, що гвардія застосовується як останній резерв, коли йдеться про реальну загрозу конституційному ладові, а зусиль міліції та СБУ для протидії актам громадянської непокори недостатньо.
21 березня Служба безпеки України винесла пропозицію створити на кожній виборчій дільниці спільні групи, до яких будуть входити співробітники НГУ, МВС та СБУ. Проте в НГУ стверджують, наразі офіційних пропозицій до Гвардії ще не надходило. Сьогодні штаб НГУ має відвідати Президент країни, який має намір зустрітися з особовим складом гвардійського (Президентського) оркестру. Втім, зрозуміло, урочистими маршами ця зустріч не обмежиться. Не виключено, що на розмову Президента та керівництва НГУ вплинуть і особливості національного виборчо-політичного моменту.
Випуск газети №:
№87, (2007)Рубрика
Панорама «Дня»