Київрада: перезавантаження
Чи зміниться якість роботи столичної влади?Вчора відбулася перша сесія новообраної Київради, під час якої новому-старому градоначальнику видали мерське посвідчення. Остаточні, озвучені головою столичного Тервиборчкому Галиною Білик результати мерських виборів у голосовому вимірюванні такі: Леонід Черновецький набрав 431 тис. 561 голос, Олександр Турчинов — 218 тис. 670, Володимир Кличко — 205 тис. 316. Непоганий результат показав ставленик блоку Литвина Віктор Пилипишин, за якого віддали свої голоси 76 тис. 801 киянин. Самовисуванця Миколу Катеринчука підтримали 50 тис. 719 мешканців столиці, а своє «так» екс-столичному градоначальнику Олександру Омельченку сказали лише 28 тис. 876 городян. Представник найчисельнішої фракції у парламенті — Партії регіонів — Василь Горбаль заручився підтримкою 26 тис. 635 мешканців Києва. Ультраправого політика Олега Тягнибока на мерському посту готові були бачити 15 тис. 608 киян. «За» лідера ГАК Олександра Пабата проголосували 15 тисяч 527 мешканців стольного граду. Галочку в графі «проти всіх» поставили 48 тисяч 605 киян. Усього ж участь у голосуванні взяли мільйон 164 тис. 823 мешканців української столиці.
Розподіл мандатів у Київраді після підрахунку всіх голосів виглядає так: блок Леоніда Черновецького — 42, Блок Юлії Тимошенко — 33, блок Віталія Кличка — 15 мандатів, блок Литвина — 11, «Громадський актив Києва» — 9, Партія регіонів — 6 і блок Миколи Катеринчука — 4 мандати. Як відомо, пропрезидентський блок НУ-НС, Соцпартія та Компартія не змогли подолати трипроцентний прохідний бар’єр і опинилися поза межами столичної міськради.
Експерти прогнозують два найбільш реальні варіанти коаліції у Київраді. Перший — союз БЧ, регіоналів, ГАКа і блоку Литвина. Інший формат коаліції у столичній міськраді такий: блок Кличка, БЮТ, блок Катеринчука та блок Литвина, у якого тепер «золота акція». Вчора в коментарі «Дню» литвиновець Віктор Пилипишин заявив: «Наразі ми ще не визначилися». Таким чином, столична коаліційна інтрига зберігається...
«День» запитав: чи зміниться в якісному сенсі робота новообраної Київради?
Микола КАТЕРИНЧУК, лідер Європейської партії України (фракція НУ-НС), кандидат у мери столиці:
— Робота нової Київради зміниться стовідсотково, оскільки буде накладено мораторій на елітну забудову в центрі міста, а це означає, що пріоритетний ресурс буде спрямовано на інші питання. Ми вимагатимемо, аби цей ресурс було спрямовано на боротьбу з заторами, тобто на будівництво тунелів, парковок і так далі. Крім того, ми певні, що необхідно змінити орієнтацію з будівництва елітного житла на будівництво соціального житла.
Чи буде блок Катеринчука в Київраді в коаліції чи опозиції? Я прошу всіх: не втягувати питання місцевого самоврядування в політичні баталії. Нам, по-моєму, достатньо конфліктів у Верховній Раді України. А ми маємо сьогодні говорити про те, що органи місцевого самоврядування — це органи, що повинні займатися ліфтами, чистою водою, даруйте — каналізацією, транспортом, а не політикою. Слід не займатися політикою, слід припинити красти! Це головне. Тому відповідально вам заявляю: ми не будемо в команді Черновецького, ми працюватимемо над створенням центристського ядра у Київраді, яке опікатиметься тими проблемами, що я їх вам перерахував. Словом, треба менше політики, радикалізму, а більше зважених рішень, які підтримують кияни. Я гадаю, в Київраді буде достатньо людей, готових долучитися до нашої позиції, а ми проти того, щоб перенести конфлікт між Президентом і прем’єр-міністром, а також між парламентською більшістю та меншістю до Київради.
Наталя КОРОЛЕВСЬКА , БЮТ:
— Я не знаю, наскільки ефективною буде робота нової Київради, але, як ми розуміємо, загалом більшість тих киян, які прийшли на вибори, проголосували «за» Черновецького як за мера, підтримали його політичну силу і, напевно, сьогодні все залежить від програми пана Черновецького. Відверто кажучи, я дуже сумніваюся, що в роботі Київради може щось істотно змінитися, але, можливо, Леонід Черновецький десь у себе в душі проведе переоцінку всіх проблем, що існують у місті Києві та які необхідно невідкладно вирішувати. Принаймні, ми сподіваємося на краще для киян, і це для нас головне.
ВІКТОР ПИЛИПИШИН , блок Литвина:
— Наразі ми ще не визначилися відносно своєї політичної позиції у Київраді. Спершу треба зрозуміти, а які підходи формуватимуться? Якщо, наприклад, ми у своїй передвиборчій програмі говоримо про те, що не має продаватися земля у Києві, що влада повинна бути централізована і треба розробити генеральний план розвитку міста Києва, а, наприклад, ті чи інші політичні сили не підтримують цієї ідеї, чому ми маємо з ними об’єднуватися!? Треба, щоб усі чітко озвучили свої позиції, й тоді ми все зрозуміємо. Чи Київрада працюватиме ефективніше? Працюватиме. Принаймні, представники нашого блоку докладуть до цього максимум зусиль.
Владислав КАСЬКІВ , лідер «Пори»:
— Змін у роботі Київради, гадаю, не буде жодних... Це стосовно політичного аспекту. Що стосується юридичного аспекту, то, знаєте, судячи з розстановки сил у Київраді, на жаль, знов усе буде так, як і було раніше. Незалежно від того, чи буде створено в міськраді формальну більшість чи ні, всі питання у столиці (серед них — і земельні) як вирішувалися, так і вирішуватимуться.
За великим рахунком, принципово нічого не вирішилося б за будь-якого розкладу в Київраді та за будь-якого результату голосування. Чому? Тому, що існуюча система управління в містах, передбачена чинним законодавством, однозначно призводить до дерибану, бо немає жодного міста чи села в Україні, де цей дерибан не відбувається. Чия провина? Наша, тому що для того, щоб цього дерибану не було, необхідно, щоб суспільство інакше ставилося до політиків. По-перше, вимогливіше. По-друге, необхідно, щоб система зобов’язала всі рішення робити публічними. Наприклад, якби закон зобов’язував владу оприлюднювати всі свої рішення, це зламало би хребет корупції. Але в нас всі говорять про корупцію, а елементарних речей, спрямованих на її подолання, зробити не можуть. Насамперед у Верховній Раді.