Лазерні апарати – на експорт
На засіданні робочої групи по співробітництву в області науки та технологій країн Чорноморського економічного співробітництва та ради директорів Міжнародного центру чорноморських досліджень, яке проходило в Ялті на початку червня, було розглянуто проект створення мережі міжнародних центрів лазерної реабілітації дітей, потерпілих від впливу на них негативних чинників природного, техногенного або соціального походження. Проект було розроблено в НДІ лазерної біології та лазерної медицини Харківського державного університету. Застосування лазерних технологій дає разючі результати. При лікуванні різних пухлин на шкірі (у тому числі злоякісних), серцево-судинних захворювань видужання пацієнта настає значно швидше, аніж при застосуванні традиційних методів. При цьому виявляється і значний економічний ефект. Директор НДІ лазерної біології та лазерної медицини Анатолій Коробов повідомив, що в області прийнято регіональну комплексну програму «Лазер: здоров'я, економіка, екологія», під здійснення якої навіть виділено кошти з обласного бюджету. На цей рік потрібно 345 тис. грн.
Щоправда, очолюваний Анатолієм Михайловичем інститут і сам добре вміє заробляти кошти для своєї діяльності. Нещодавно представники ділових кіл Австрії та Великобританії запропонували налагодити спільне виробництво розроблених в інституті лазерних медичних апаратів індивідуального користування (зокрема, лазерного масажера Коробова). Окрім того, вони готові організувати лікування іноземців у Харкові. Пояснюється це тим, що за рубежем «лазерне лікування» страшенно дороге, у нас — нечувано дешеве.
Втім, Анатолій Коробов зі смутком зазначив, що ще шість років тому, коли він тільки- но розпочинав свою діяльність у Центрі лазерних і мікрохвильових технологій, українська наука в цій галузі випереджала європейську і американську років на десять. Зараз же в США більше 60% хірургічних операцій проводиться за допомогою лазерів. У Німеччині аналогічну лазерну техніку випускає п'ять великих фірм. У нас же використання лазера в медицині залежить не тільки від фінансування, а й від консерватизму медиків. Втім, ці дві причини взаємопов'язані. Якщо за роботу платять мало і нерегулярно, то важко від лікаря чекати новаторства.