Леонід КРАВЧУК: «Коаліційний уряд на цьому етапі — фантастика»
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20020403/461-1-2.jpg)
За останніми даними, СДПУ(О) може претендувати у новому парламенті як мінімум на 22 депутатськi мандати. Про складності процесу формування структури нового парламенту — в інтерв’ю з одним із лідерів есдеків, першим президентом України та ветераном вітчизняного парламентського процесу Леонідом Кравчуком.
— Чи зможе новий парламент провести конструктивну політичну реформу, зокрема, щодо питання формування політично відповідального уряду, уточнення функцій президентської адміністрації, правового оформлення більшості і опозиції?
— Думаю, складнощі будуть надзвичайно великі. Зокрема тому, що до парламенту прийшли різнополюсні політичні сили, наприклад «Наша Україна» і Комуністична партія. Вони мають зовсім різні погляди на політичну ситуацію, економічні перспективи, на реформи загалом, на зовнішню політику. Єдине, в чому вони можуть зійтися, і то не всі, — це боротьба проти влади. Тут, як показує досвід, ситуативно об’єднуються і праві, і ліві. Вже сьогодні лунають вимоги змінити Конституцію з тим, щоб перетворити Україну з президентсько- парламентської республіки в парламентсько-президентську, ініціювати імпічмент. Це ознака того, що на першому місці на перших порах будуть не економічні, не правові, а політичні і державотворчі процеси. І це, на мою думку, може дуже загострити політичну ситуацію в парламенті. В таких умовах створити конструктивну більшість буде важко, тим більше, що більшість поки що може формуватися не на основі Конституції і закону, а на відповідальності перед українськими реформами, завданнями, які потрібно вирішувати, щоб змінити ситуацію в економічному, політичному і духовному житті країни. А свідомість і відповідальність у різних політичних сил можуть бути різними. Тому для того, щоб більшість утворилася як стабільна більшість, потрібно внести зміни в Конституцію і прийняти закон про більшість і опозицію.
Що стосується формування більшістю уряду, то в нас уряд формується особисто Президентом, — так записано в Конституції. Парламент дає тільки згоду на призначення прем’єр-міністра. Таким чином, ніякої відповідальності, передбаченої законом і Конституцією, за формування уряду у більшості немає і бути не може, поки не будуть прийняті відповідні закони. Тому сьогодні роль більшості консультативна. Тобто фракції зустрічатимуться з Президентом, вноситимуть пропозиції, з якими Президент може погодитися, а може й відхилити. Коаліційний уряд на цьому етапі політичного розвитку країни — це фантастика. У світі нічого не формується на засадах свідомості і відповідальності. Влада, якщо вона серйозна, може будуватися лише на положеннях Конституції і на положеннях відповідних законів.
— Соціал-демократи об’єднані будуть ініціювати прийняття законів про більшість і опозицію і внесення відповідних змін у Конституцію?
— Не будемо ініціювати, тому що для нас зараз це питання не на часі. Соціал-демократичний устрій західної Європи передбачає таку формулу влади, коли більшість формує уряд і несе відповідальність разом з парламентом за стан справ і виконання програм. І ми підтримуємо такий шлях розвитку країни. Але чи на часі зараз робити такі перетворення — ще треба подумати. Є питання політичного характеру, глибокі соціальні проблеми, які потребують більш нагального вирішення. Що нам заважає сьогодні прийняти закони, які б працювали на Україну, не змінюючи Конституції? Ніщо. Що нам заважає прийняти Податковий кодекс, який ВР вже 8 років прийняти не може? Коли ж виникне питання про формування більшості і уряду, ми займатимемо конструктивну позицію, яка визначена нашою програмою.
— Якщо більшість буде ситуативною, то навколо яких питань об’єднуватимуться певні групи політичних сил? Які політичні партії і блоки, на вашу думку, можуть стати основою такої більшості?
— Сьогодні ситуація склалася так, що якщо у парламенті свої зусилля поєднають блок Тимошенко і блок Мороза, вони разом матимуть близько 35% депутатів. Якщо з деяких питань, які торкаються влади, до них зможе долучитися блок Віктора Ющенка, то вони матимуть більше половини голосів у парламенті. Таким чином, вони зможуть, домовившись, вирішити питання формування влади в парламенті (голова, заступники, комітети), зможуть ініціювати відставку уряду і запропонувати свого прем’єра і свій склад уряду. «За єдину Україну!», наприклад, візьме 130 мандатів, якщо до них приєднається СДПУ(О), то така коаліція матиме максимум 150 депутатів. Ситуація ускладнюється тим, що ми ще не знаємо про успіхи мажоритарщиків: багато залежатиме від того, кого вони підтримають, до кого приєднаються. Але хоч як би там було, сьогодні вже немає сили, яка б с казала, що вона отримала більшість у парламенті і може взяти на себе відповідальність і формувати уряд. Буде дуже серйозна боротьба, і багато залежатиме від того, хто з ким об’єднається. Якщо «Наша Україна» об’єднається з комуністами для формування влади — їм нема кому протистояти.
Щодо версії про співпрацю «За єдину Україну!» з комуністами, то мені важко сказати, як можуть співпрацювати політичні сили з діаметрально протилежними поглядами.
— Як би ви прокоментували заяву Віктора Ющенка про те, що блок «Наша Україна» співпрацюватиме в парламенті з усіма політичними силами, крім СДПУ(О)?
— Ющенко це сказав, на мою думку, на тлі емоційного сприйняття перемоги блоку «НУ». Я думаю, що коли вони прийдуть до парламенту, то у блоці знайдуться більш спокійні і більш розсудливі депутати, які визначатимуть, голосувати їм чи не голосувати, керуючись не амбіціями їхнього лідера, а інтересами України. Я не думаю, наприклад, що Роман Безсмертний думає так, як Ющенко. Я не хочу, щоб хтось відверто підтримував нас або співпрацював з нами, — ми не напрошуємось ні до кого, ми будемо працювати в парламенті на Україну — але не «нашу», не «єдину». Ми будемо голосувати за ті закони, які визначатимуть для України нормальний демократичний розвиток. І нам байдуже, як голосуватимуть Ющенко і його команда — вони несуть відповідальність не перед нами, а перед українським народом.
— Як ви можете пояснити дещо несподівані результати блоку Юлії Тимошенко і Соцпартії Олександра Мороза?
— Сьогодні є два шляхи до легкої перемоги. Перший — ностальгію — використовують комуністи. Другий — це боротьба проти влади. Не може влада користуватися популярністю в народу, 80% якого живуть бідно і дуже бідно. Та й загалом владу у світі ніхто не любить. Якби люди сьогодні жили краще, ситуація була б зовсім інша, і на засадах критики влади дуже важко було б пройти в парламент.
СДПУ(О) не критикує владу, не спекулює на минулому — ми пропонуємо конкретний шлях розвитку держави. І сприйняти нашу позицію може лише та частина людей, яка читає, слідкує, може зіставляти і аналізувати. За чотири роки ми збільшили свій результат на виборах у півтора рази. Тобто ми маємо вже в суспільстві сталий електорат. І він зростатиму, можливо, не так швидко, як нам хотілося б, але в країні, яка здійснює перехід від однiєї системи життя до іншої, схилитись одразу до соціал-демократів, які не є партією екстремістського характеру, дуже важко. Я був на виборах у Західній Україні і бачив, як у людей палали очі, коли вони говорили, що ось прийде Ющенко, він зробить владу прозорою, чесною, розжене олігархів по кутках. Але ж парламент — це законодавча влада. А люди вірять, бо він обіцяв. Коли ми, соціал-демократи, кажемо, наприклад, що мовну політику треба проводити у відповідності з Конституцією і законом, «Наша Україна» каже просто: ні російській мові! Ми партія серйозна, ми не можемо собі дозволити і ніколи не дозволимо популістських гасел, які можуть призвести до розколу України. Хіба я можу як перший президент цієї країни дозволити собі нести подібні нісенітниці, не думаючи про наслідки?
— Як довго, на вашу думку, зберігатимуться блоки в парламенті? Яким ви бачите їх майбутнє?
— Я думаю, що блок «За єдину Україну!», як і задекларував, спробує перетворитися на партію. Я також не думаю, що довго утримається блок «Наша Україна», — або вони створять праву партію, або розпадуться. Але у першому випадку виникне багато питань у тих сил, які за своїми поглядами є не правими, а соціал-демократичними. Мені здається, що блокам в разі перетворення їх на партії найважче буде із визначенням ідеології. У БЮТу також виникне, напевно, намір створити партію, але яку саме, мені важко сказати, бо ідеології в традиційному значенні цього слова я там не бачу.