Леонiд КУЧМА: «Йде нечесна гра»
Експертизу «аудіокасети Мороза» буде проведеноПрезидент країни виступив у середу із заявою на 1 Національному каналi. Це сталося через тиждень після оприлюднення заяви Олександра Мороза, і наступного дня після інформації глави парламентського Комітету Юрія Кармазіна про те, що в лідера соціалістів є ще фрагменти аудіозаписів начебто переговорів Леоніда Кучми.
За словами Президента, «розвиток подій в останні дні свідчить, що Україну штовхають до межі, за якою — хаос, анархія, дезорганізація громадського життя». Л. Кучма зазначив, що заява О. Мороза — «не перший і не єдиний доказ цього». Глава держави бачить у цьому розгортання «свідомо спровокованої і чітко спланованої політичної провокації», з метою «виставити Україну в очах світу як нецивілізовану державу, дике й темне суспільство». Леонід Кучма заявив, що не допустить «роздування політичної кризи, втягування країни в дострокові вибори і нового витка неконтрольованої стихії».
За словами Л. Кучми, «за скоординованими діями анонімів простежується професійний почерк тих, хто на цьому вже добре набив руку». «Йде нечиста й нечесна гра. Втягнути в неї себе дозволили й окремі українські політики, але сценарій, схоже, написано не ними», — переконаний Л. Кучма.
Президент підкреслив, що «виступав і виступає за свободу слова, проти якого б то не було тиску на засоби масової інформації, за можливість вільного публічного висловлення своєї думки». Видання, які зараховують себе до непримиренної опозиції, як виходили, так і виходять, сказав Л. Кучма, підкресливши при цьому, що не приймає позицію тих ЗМІ, «які на замовлення своїх господарів вільно маніпулюють фактами, не гребують інсинуаціями й наклепами». Президент не має сумніву, що «попереду чергові викиди дезінформації й відвертої брехні». «Звідки беруться, ким і як реалізуються такі, з дозволу сказати, «технології», хто за ними стоїть — все це зараз вивчається», — сказав Л. Кучма, підкресливши, що «фронтальна атака на основи нашої державності, на стабільність в українському суспільстві, успіху не матиме». «Мені ні в чому виправдовуватися. І ніхто, ні які б то не були кампанії, ні чий би то не був шантаж не підштовхнуть, не спровокують мене на які б то не було авторитарні дії, на зміну політичного курсу. Я діяв і діятиму в правовому полі. В Україні і далі будуть послідовно стверджуватися демократичні принципи», — заявив Л. Кучма.
Одночасно Леонід Кучма підписав указ про надання народному депутатові Олександру Морозу державної охорони з 7 грудня 2000 року терміном на три місяці. Як повідомили агентству Інтерфакс-Україна в прес- службі глави держави, указ підписано в зв’язку з письмовим зверненням О. Мороза в Управління державної охорони.
Тим часом, експертиза оприлюдненого Морозом аудіозапису поки що не проводилася — повідомив у середу в телепрограмі «Право вибору» («Інтер») заступник Генерального прокурора України Олексій БАГАРЕЦЬ . За його словами, «Мороз ухилиться від відповіді, чи є плівка, яку він передав на ім’я Генпрокурора, а потім дослав і другий примірник, оригіналом чи копією». При цьому О. Баганець підкреслив, що у випадку, якщо навіть Мороз «не відповість на наше запитання, ми все одно повинні будемо призначити експертизу, а який висновок дасть експертиза, якщо визнає, що аудіозапис є копією, сказати важко». За словами заступника Генпрокурора, слідство має право навіть провести обшук, провести вилучення, «якщо оригінальна плівка є».
Як підкреслив О. Баганець, О. Мороз є свідком у карній справі, порушеній за заявою глави адміністрації президента Володимира Литвина за ознаками статті 125-3 КК. При цьому, за словами заступника Генерального прокурора, О. Мороз «і на першому допиті, і в середу фактично зірвав слідчі дії, вимагав захисника, хоч йому було роз’яснено, що, згідно із законодавством, свідок повинен бути допитаний сам на сам і ніякої участі адвоката не передбачається», — заявив заступник Генпрокурора.
А лідер Соціалістичної партії України Олександр МОРОЗ переконаний у необхідності проведення експертизи аудіокасети, переданій ним до Генеральної прокуратури. «Я ставив слідчому і Генеральному прокуророві запитання — що вони розуміють під словом «оригінал», — сказав О. Мороз в інтерв’ю агентству Інтерфакс-Україна в четвер. О. Мороз зазначив, що на касеті міститься 11 епізодів розмов Президента з різними людьми. «Таким чином, це не може бути оригіналом в принципі, і вони (в Генпрокуратурі — ІФ ) це чудово розуміють», — сказав він.
Разом iз тим, підкреслив О. Мороз, відсутність оригіналу не знімає необхідності проведення експертизи для встановлення автентичності цих записів. «І вони про це також знають», — додав він. Лідер СПУ повідомив, що в своїй заяві на ім’я Генерального прокурора він сказав, що передає касету, «отриману від конкретної людини». «Для мене це — оригінал, все решта — це питання для прокуратури», — заявив він. Відповідаючи на запитання агентства, лідер СПУ повідомив, що «людина, яка передала ці записи, має інші матеріали, і, очевидно, вона могла б ними скористатися або могла б передати їх у ході слідства».
При цьому лідер СПУ підкреслив, що слідчі не повинні «переводити допит у площину виявлення механізму прослухування кабінету Президента». «Ви відкрийте карну справу за фактом прослухування, тобто визнайте, що все це було в кабінеті Президента, і тоді я, як свідок, свідчитиму вам», — сказав О. Мороз.
Своєю чергою, глава тимчасової парламентської комісії з розслідування обставин зникнення журналіста Георгія Гонгадзе Олександр ЛАВРИНОВИЧ у програмі «Право вибору» повторив висловлене ним у понеділок «Дню» переконання в тому, що багато питань, на які громадськість не отримує відповідей, не є таємницею слідства. А ситуація підтверджує, що в справі журналіста «не існує достатньої відвертості в роботі правоохоронних органів». О. Лавринович, зокрема, послався на той факт, що дружина Гонгадзе — Мирослава — незважаючи на своє звернення до Генпрокуратури, так і не дістала відповіді на запитання про терміни закінчення експертизи останків, котрі знайдено в Таращанському лісі. «Якби було більше відкритості в роботі правоохоронних органів, було б менше простору для негативних реакцій, і домислів», — сказав О.Лавринович.
Парламентський Комітет iз питань регламенту, депутатської етики та організації роботи Верховної Ради України внесе на розгляд парламенту проект постанови про створення тимчасової слідчої комісії для перевірки фактів, викладених у заяві лідера Соцпартії, народного депутата Олександра Мороза стосовно причетності вищого керівництва країни до зникнення журналіста Георгія Гонгадзе. Як повідомили агентству Інтерфакс-Україна в інформаційному управлінні парламенту, проект постанови прийнято регламентним комітетом у середу у відповідь на звернення 12 народних депутатів.
Як раніше повідомлялося, в цей час щодо ухваленого парламентом закону про тимчасові слідчі комісії діє вето Президента країни.
Випуск газети №:
№226, (2000)Рубрика
Панорама «Дня»