Перейти до основного вмісту

Люди за спиною Президента

Перемогла група Фірташа?
02 березня, 00:00

Формально канцелярія Президента є всього лише патронатною службою глави держави. Це навіть не конституційний орган. Проте її вплив може бути величезним. Ця структура розпоряджається всім інструментарієм, що перебуває в руках президента. А інколи й самим президентом, чому ми неодноразово були свідками.

Свого часу від рутинної роботи Віктора Андрійовича Ющенка всіляко оберігав Віктор Балога. Створював йому комфортний кокон. Тепер «вирішуватиме справи» на Банковій новий Балога — досвідчений апаратник Сергій Льовочкін.

Колишній регіонал Тарас Чорновіл дав йому таку характеристику: це «людина без емоцій, без душі, з абсолютно залізобетонною самовпевненістю».

Але, мабуть, домінуюча характеристика Льовочкіна — це небажання виходити «у світ». Він людина не публічна. І в Адміністрації Кучми, і в Кабміні Януковича був сірим кардиналом, впливовим кулуарним гравцем. Ніколи не демонстрував якихось власних політичних амбіцій, задовольнявся роллю правої руки при перших особах української держави. Не важко здогадатися, що на нинішній посаді він регулюватиме доступ до тіла Президента. Благо, Віктор Федорович йому цілком і повністю довіряє.

Багато експертів також сходяться на думці, що призначення Льовочкіна значною мірою пов’язане з конкретними фінансовими вливаннями олігарха Фірташа.

— Із політологічного погляду, оцінюючи нову структуру, нові призначення, можна сказати, що тимчасово переміг Фірташ, його люди контролюють адміністрацію, а Янукович такими призначеннями, швидше, формує стратегію самоізоляції, — вважає політолог Віктор Небоженко.

Утім, переміг Фірташ чи ні — ще незрозуміло.

Але це з’ясується найближчим часом за деякими непрямими ознаками. Якщо повернуться до схеми з «РосУкрЕнерго», якщо Валерій Хорошковський стане головою СБУ і, нарешті, якщо прем’єром стане Арсеній Яценюк. «Якщо лише це станеться, можна буде говорити, що перемогла команда Фірташа», — впевнений політолог Кость Бондаренко.

Ще одне знакове призначення — досвідчений економіст Ірина Акімова. Як фахівець вона робить честь будь-якій команді. Будь-який прем’єр-міністр у її особі може знайти як опонента, так і підтримку для своїх економічних кроків. Її основним завданням, швидше за все, буде критика діяльності уряду Тимошенко.

Сама Акімова в ефірі програми «Велика політика з Євгенієм Кисельовим» повідомила, що в Адміністрації обов’язково буде людина, яка займатиметься зв’язками між Кабінетом Міністрів та Адміністрацією. І дала зрозуміти, що такою людиною буде вона. «Віктор Федорович готовий на діалог, але питання в тому, чи готова Юлія Володимирівна до конструктивного діалогу?», — зауважила вона.

До речі, досить показовий момент. Регіонали, з одного боку, планують у середу голосувати за резолюцію про недовіру уряду, а з іншого — приготувалися з цим же урядом вести діалог. Хоча, насправді, тут ніякого протиріччя немає. Якщо навіть уряд Тимошенко вдасться відправити у відставку, прем’єр і міністри ще досить довго виконуватимуть обов’язки. Хочеш, не хочеш, а діалог доведеться вести...

І, нарешті, — всюдисуща Ганна Герман. В Адміністрації вона займатиметься тим самим, що і в Раді — писатиме промови для Лідера, курируватиме і визначатиме інформаційну політику. До речі, Ганна Миколаївна вже розгорнула бурхливу діяльність — шукає для Віктора Федоровича нового прес-секретаря. Старий і перевірений Денис Іванеско для Президента Януковича вже недостатньо хороший.

Наскільки успішно цей почет гратиме короля? Поживемо — побачимо. Інколи можна зібрати хороших музикантів, а квартет не виходить.

КОМЕНТАР

Андрій ЄРМОЛАЄВ, політолог:

— Ці призначення — очікувані. Голова Адміністрації — це політик, який всі вибори пройшов разом з Януковичем, забезпечував його передвиборну діяльність і комунікацію.

Ганна Герман є одним із провідних райтерів та ідеологів Віктора Януковича. Хоча сама Ганна Миколаївна допускала, що залишиться на депутатській ниві, але, мабуть, вибір зроблений.

А інші призначення, мені здається, мають технологічний характер. Ірина Акімова, швидше за все, відповідатиме за економічний напрям. Створений Національний комітет реформ і цьому комітету потрібний свій модератор. На мою думку, таке призначення і така відповідальність будуть досить органічними для Ірини Акімової. Вона є одним із провідних економічних ідеологів Партії регіонів.

У Секретаріаті Ющенка і Балога, і Ульянченко поєднували позиції керівників президентського апарату з політичними функціями. Балога був своєрідним антикризовим менеджером «Нашої України». Як він впорався — це інше питання. Через короткий час він захопився власним проектом. Віра Ульянченко також прийшла на цю посаду, отримавши виборну посаду в «Нашій Україні». Мені здається, що шлях заполітизовування президентського апарату показав свою неефективність. Тут ми бачимо підбір людей технократичного складу.

А щодо перезавантаження Секретаріату в Адміністрацію, то мені здається, що це викликане майбутніми ініціативами Президента, пов’язаними з політреформою.

КОЛИ ВЕРСТАВСЯ НОМЕР

Президент України Віктор Янукович призначив Валерія Хорошковського тимчасово виконуючим обов’язки глави Служби безпеки України. Про це в понеділок повідомила заступник глави адміністрації Президента Ганна Герман, повідомляє Інтерфакс.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати