Перейти до основного вмісту

...Мінус п'ять років

Учора голова Рахункової палати обнародував безпрецедентні цифри
22 вересня, 00:00

Вчорашній виступ голови Рахункової палати України Валентина Симоненка став, на жаль, сенсаційним. Особливо якщо його порівнювати з парламентською доповіддю голови Держкомстату пана Осауленка, яка прозвучала напередодні. Голова статистичного відомства, діяльність якого, до речі, стала практично засекреченою ще з часів уряду Лазаренка, відповідав на запитання депутатів невпевнено. Більше того, говорячи про цифри безпрецедентного спаду в економіці, він всіляко демонстрував готовність «поправити» статистичні показники. В усякому разі, таке враження склалося від обміну репліками з Олександром Морозом.

Валентин Симоненко у Верховній Раді почувався набагато впевненіше. Захищений Конституцією семирічний статус, досвід роботи при декількох урядах і вже трьох президентах дозволили головному бюджетному аудиторові країни назвати речі своїми іменами.

Виступаючи вчора в парламенті в ході обговорення інформації Кабінету Міністрів про хід виконання державного бюджету на 2005 рік за підсумками семи місяців, він нагадав, що за темпами економічного зростання в 2000- 2004 роках Україна ввійшла до групи лідируючих країн світу. «Сьогодні ми змушені констатувати, що 2005 року темпи зростання внутрішнього валового продукту знизилися в 3,6 разу, в промисловому виробництві вони в чотири рази нижчі, ніж за січень — червень 2004 року», — сказав В. Симоненко. «Динаміка показує, що до кінця року темпи уповільнення зростання можуть перейти в темпи падіння», — зазначив він. За словами голови Рахункової палати, за перше півріччя нинішнього року темпи зростання інвестицій в основний капітал знизилися майже вчетверо, при цьому частка державного бюджету також скоротилася в чотири рази.

В. Симоненко зазначив, що протягом січня — червня 2005 року в зовнішньоекономічній діяльності зростання товарного імпорту значно перевищило прогнозоване, а також зростання експорту товарів, чому «сприяли» уряд та народні депутати. У результаті позитивне сальдо зовнішньої торгівлі товарів за станом на 1 серпня скоротилося більш ніж у 21 раз. «Ми скотилися на рівень 2000 року», — підкреслив він.

За словами голови Рахункової палати, за сім місяців поточного року до держбюджету надійшло 54,8 млрд. грн., що становить 51,6% від затверджених річних показників. В. Симоненко повідомив, що в порівнянні з минулим роком прибутки держбюджету зросли на 19 млрд. грн., зазначивши при цьому, що за уповільнених темпів економічного зростання доходи держбюджету різко... зростають. Пояснення цього феномена, за словами В. Симоненка, «вельми тривіальне». Так, за даними Державної податкової адміністрації України, зайво сплачені податки, збори і обов'язкові платежі становлять 8,3 млрд. грн. На початок 2005 року цей показник становив 2,9 млрд. грн. Окрім того, за його словами, з держбюджету не відшкодовано платникам 3,4 млрд. грн. простроченої заборгованості з ПДВ. В. Симоненко нагадав, що на 1 січня 2005 року бюджетна заборгованість із ПДВ становила 3,5 млрд. грн., а протягом 7 місяців обсяг невідшкодованих сум зріс і становив понад 6,2 млрд. грн. «Таким чином, перевиконання плану бюджетних надходжень досягнуто, насамперед, за рахунок чинників, не пов'язаних із результатами економічної діяльності», — підкреслив він.

З наведених Валентином Симоненком фактів напрошується дуже тривожний висновок: при виконанні плану бюджетних витрат основні показники «здоров'я» економки погіршилися в рази. Отже, зовсім недалеким є той час, коли уряд, хто б його не очолював, змушений буде піти на істотне скорочення соціальних бюджетних програм. Цілком ймовірно, що це станеться відразу ж після парламентських виборів 2006 року.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати