Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Мовою Анатолія Шекери

Фестиваль, присвячений великому хореографу, продемонстрував найвищий рівень українського балету
18 листопада, 00:00

Вісім років як перестало битися серце цього чудового хореографа. Сьогодні майстра пам’ятають численні любителі балету, а його творчу естафету продовжують учні та послідовники. Постановки Анатолія Федоровича традиційно проходять з аншлагами, що в черговий раз підтвердили повні зали Національної опери (в усі чотири фестивальні дні, присвячені пам’яті Анатолія Шекери, на підходах до театру питали зайвих квитків). Так було на казково-ліричному «Лебединому озері», поетично-драматичному «Ромео і Джульєтті», героїко-епічному «Спартаку» і пристрасно-витонченому «Болеро». Ці балети засвідчили, наскільки різнобічно-талановитим був Анатолій Шекера. Він умів бережно ставитися до класики, створюючи власну балетну мову. У його постановках глядачі сміються і плачуть, дослухаючись до кожної сцени, співпереживаючи героям. У Шекери був дар створювати масштабні вистави, при чому так звана «масовка» у балетмейстера ніколи не була просто натовпом, вона відіграє саме ту роль, яку поставив перед танцюристами хореограф. У виставах Анатолія Федоровича завжди грають соло тільки кращі з кращих артистів, демонструючи не тільки віртуозне володіння танцювальною технікою, а й і свою драматичну майстерність, передаючи мовою пластики і танцю найвитонченіші людські почуття. Мабуть, тому шекерівскім виставам не підвладний час, вони хвилюють серця глядачів, а артисти виборюють почесне право виступати в балетах Анатолія Федоровича.

Сьогодні виросло кілька поколінь танцівників і хореографів, які пройшли майстер-клас Шекери. Символічно, що на гала-концерті — закритті фестивалю — було виконано його легендарне «Болеро», а також сцени і фрагменти з постановок, створені учнями Анатолія Федоровича і тими, хто вважає його своїм учителем.

За словами гендиректора Національної опери Петра Чуприни, «феномен цього українського хореографа ще мають вивчати і аналізувати театрознавці й критики. Балетна творчість Анатолія Шекери уславила нашу країну й українську хореографічну школу. Він стоїть в одному ряду з такими майстрами, як Петіпа, Баланчин, Бежар, Григорович; зберігаючи класичні традиції, Шекера шукав і знаходив свою виразну мову в танці. Завдяки Анатолію Федоровичу була створена балетна трупа Національної опери (багато років він був головним балетмейстером Київського театру опери і балету), яка по праву вважається кращою в Україні. Його балети прикрашають афіши не тільки нашого колективу, а й багатьох країн світу, зокрема, Хорватії, Туреччини, Македонії».

Завдяки подвижництву вдови Анатолія Шекери, у минулому прекрасної балерини, а нині чудового педагога Елеонори Стебляк, постановки Анатолія Федоровича продовжують тішити публіку; кілька поколінь артистів відточують свою майстерність, беручи участь в його виставах. Цього року лауреатом Балетного фестивалю ім. А. Шекери став соліст Національної опери Максим Мотков. Отримуючи нагороду, він сказав: «Я щасливий, що не тільки особисто знав Анатолія Федоровича, але мені пощастило працювати разом із ним. Він умів захопити і запалити творчістю всіх артистів трупи, розпізнати талант, не боявся експериментувати, доручаючи молоді найскладніші драматичні партії».

Сьогодні балетну трупу Національної опери очолює учень Шекери — Віктор Яременко, який наголосив: «Ми продовжуємо традиції, закладені Анатолієм Федоровичем». На гала-концерті були представлені різні постановки безпосередніх учнів майстра танцю і тих, хто сьогодні продовжує працювати, будуючи великий сучасний балетний дім, продемонструвавши публіці свої творчі пошуки й знахідки, а саме: Вадим Писарєв, Алла Рубіна, Дмитро Клявін, Віктор Литвинов, Ондрей Шотт, Аніко Рехвіашвілі, Сергій Бондур і Віктор Яременко. Вечір подарував глядачам зустріч із чудовими танцівниками з Києва і Донецька: Оленою Філіп’євою, Сергієм Сидорським, Максимом Мотковим, Тетяною Льозовою, Юрієм Кекало, Ганною Дорош, Максимом Чепіком, Миколою Міхеєвим, Ганною Філатовою, Костянтином Пожарницьким, Ігорем Буличовим, Олександром Шаповалом, Андрієм Гурою таі ін.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати