"Мирний атом" під охороною пожежників
Наближається 26 квітня - одна із найсумніших дат у сучасній історії України, від якої веде свій відлік чорнобильська трагедія. У "ліквідації її наслідків", починаючи з 1986 року, брало участь 6217 пожежників. 76-ти з них уже немає серед живих, 1042 - інваліди. Захворюваність серед "ліквідаторів" у вісім разів, а смертність утричі перевищує середньоукраїнські показники. На думку експертів, основні наслідки аварії для людства ще попереду - вони даватимуться взнаки й через століття. Може, знову доручити їх ліквідацію пожежникам? Вони спораються...
Найнепередбачуванішим чорнобильським об'єктом сьогодні є "Укриття". Достовірної інформації про те, що там відбувається, немає навіть у вчених. У разі спалаху пожежі пожежникам доведеться відкрити для себе й науки багато нового.
Як вважають фахівці, в "Укритті" через високі рівні радіації, вологості й запиленості не може довго працювати електронна пожежна сигналізація. Суцільні завали не дають навіть обстежити приміщення, не кажучи вже про гасіння вогню в глибині. Величезне кабельне господарство, що існувало до аварії й розрослося згодом за рахунок дослідницької апаратури, також сприяє виникненню й швидкому поширенню пожеж. Усередині завалів постійно виділяється радіолізний водень, накопичення котрого разом із графітовим (читай - вугільним) пилом може призвести до вибухів, аналогічних тому, що стався на шахті імені Скочинського півтора тижні тому. На доповнення до сказаного вище, можливу пожежу, не можна буде гасити водою - вона є добрим уповільнювачем нейтронів і може сприяти виникненню ланцюгової реакції.
Проте пожежники повинні швидко приймати рішення в будь-яких нестандартних ситуаціях. Нині в Чорнобильській зоні несуть вахту майже п'ятсот вогнеборців. За 12 років, що минули з моменту аварії, вони ліквідували ще 675 пожеж різного ступеня. Їхня майстерність особливо виявилася в жовтні 1991 року, коли спалахнув турбогенератор другого енергоблоку - тоді обвалилася покрівля машинного залу станції на площі 2500 кв. м. Запам'ятався й 1992 рік, коли внаслідок засухи вогонь знищив на території зони 924 гектари лісу, 4,5 тисячі гектарів лугів, 611 відселених і 22 житлових будинки.
Робота для пожежників у зоні є завжди. Тут за вахтовим методом працюють понад одинадцять тисяч чоловік. У 14 населених пунктах проживають приблизно 800 самоселів. 77,5 тисячі порожніх будинків, лісові масиви, торфовища, значні площі кинутих сільгоспугідь - благодатна пожива для вогню. До того ж, вельми "брудна". У диму незначної пожежі рівні радіації можуть у тисячі разів перевищувати норму. Однак на озброєнні пожежників достатня кількість засобів індивідуального захисту, пожежної бронетехніки, автоматичних засобів розвідки й гасіння. А головне - готовність будь-що погасити вогонь.
Випуск газети №:
№92, (2007)Рубрика
Панорама «Дня»