На свободу!
Протягом трьох місяців амністують 30 тисяч ув’язненихЗгідно з підписаним Президентом законом про амністію, протягом трьох наступних місяців у країні амністують майже 30 тисяч чоловік, у тому числі 10 тис. чоловік вийде із в’язниць, заявив голова Держдепартаменту з питань виконання покарань Володимир Льовочкін. Інші 20 тис. чоловік — особи, які несуть альтернативне покарання і не знаходяться у в’язницях, сказав він учора на засіданні, присвяченому виконанню закону про амністію. За словами В. Льовочкіна, необхідність амністії зумовлена тим, що сьогодні в українських ізоляторах, в’язницях і колоніях знаходиться значна кількість осіб, засуджених за нетяжкі злочини, які усвідомили свою провину і не являють собою великої небезпеки для суспільства. Максимальний термін засудження, при якому можлива амністія, — 10 років за умов нетяжкого злочину. Крім того, В. Льовочкін повідомив, що нині ув’язнено в Україні понад 3 тис. неповнолітніх, близько тисячі жінок — матерів дітей-інвалідів, 6,5 тис. людей похилого віку та інвалідів, 100 учасників ліквідації аварії на Чорнобильській атомній станції, а також понад тисячу людей, які отримали менше одного року ув’язнення. Багато з них, за його словами, потрапляють під амністію.
Нинішня амністія є «більш гуманною», ніж попередня, однак це не повинно позначитися на криміногенній ситуації в Україні, відмітив голова департаменту. «Досвід показує, що амністія не матиме негативних наслідків. Про це свідчить попередня амністія 2001 року, коли з понад 29 тис. амністованих повторні злочини здійснив тільки 1%», — підкреслив В. Льовочкін. Разом із тим він відмітив, що необхідно чітко організувати процес амністії, в тому числі забезпечити звільнених роботою, допомогти їм реабілітуватися, а амністовані неповнолітні повинні здобути якісну освіту.
Закон України про амністію вперше надає засудженим право відмовитися від амністії, однак згода чи відмова мають бути відмічені в протоколі судового засідання, сказав В. Льовочкін. Засуджений також має право самостійно ініціювати власну амністію. Крім того, розширено перелік хвороб, при яких засуджені мають право на амністію, повідомило агентство Інтерфакс-Україна.
Як відзначив В. Льовочкін, у нинішньому році цільового виділення коштів на амністію не передбачено, всі кошти виділяються згідно з рішенням Міністерства фінансів. «Минулого разу з бюджету департаменту на амністію пішло 250 тис. грн. Скільки це коштуватиме зараз — точно не знаю, але десь близько 150 тис.», — сказав він.
За даними Держдепартаменту, всього в Україні в місцях позбавлення волі нині знаходиться 198 тис. чоловік. За роки незалежності було амністовано 146 тис. засуджених.
Випуск газети №:
№142, (2003)Рубрика
Панорама «Дня»