Перейти до основного вмісту

НАК «Нафтогаз України» загрожує розпад?

Газовидобувальники вимагають самостійності
01 листопада, 00:00

Згідно з оголошенням про банкрутство, опублікованим у «Голосі України», претензії кредиторів і пропозиції можливих сенаторів «Укргазовидобування» компанії повинні були прийматися протягом місяця, починаючи з вівторка, 9 жовтня. Справа про банкрутство виникла за позовом державної компанії «Укрресурси». Борг «Укргазовидобування» цій організації за постачання обладнання становить близько 3 х мільйонів гривень. В «Укрресурсах» інформацію про анулювання позову підтвердили, пояснивши це досягненням взаємовигідної домовленості. А ось слова Вадима Копилова про «зацікавлені кола» були прокоментовані на умовах збереження анонімності: «НАК нервує, тому що її атакують дочірні газовидобувні підприємства, вимагають самостійності. Копилов чекає позовів від них, вони зацікавлені в розформуванні «Укргазовидобування».

До складу «Укргазовидобування» зараз входять 5 компаній: «Шебелинкагазовидобування», «Львівгазовидобування», «Укрбургаз», «Харківгазовидобування» та «Полтавагазовидобування». Усі ці добувні підприємства зараз позбавлені статусу самостійної юридичної особи, що є для них мотивом для неприхованого обурення. Весь газ, що видобувається, вони віддають у розпорядження НАК, а та розраховуватися не поспішає. Голову НАК Вадима Копилова зрозуміти можна. Отримані від реалізації українського газу гроші часто доводиться з політичних міркувань відправляти російському «Газпрому». Вітчизняні видобувникі, таким чином, залишаються на голодному пайку. Векселями, які щедро видаються «Нафтогазом» ситий не будеш, тим більше що дата оплати за ними наступає через 7—8 років.

Керівники видобувних підприємств вважають за краще не «світитися» в конфліктах із керівництвом НАК, пам’ятаючи, що Вадим Копилов може їх просто звільнити. Але через місцевих губернаторів питання про надання добувачам статусу юридичної особи ставиться в уряді постійно. Остання така ініціатива виходила від голови Харківської обладміністрації Євгенія Кушнарьова. У Харківській області знаходиться найбільша українська газова компанія «Шебелинкагазовидобування», а також «Харківгазовидобування», яка має непогані розвідані запаси. Обидві компанії скаржаться на нестачу коштів, а також прогнозують падіння добичі через дефіцит коштів на розвідку нових родовищ. Після зустрічі з Кушнарьовим перший віце-прем’єр Олег Дубина пообіцяв найближчим часом вивчити питання про вихід видобувних компаній зі складу НАК «Нафтогаз України», або ж надання їм статусу юридичної особи з правом самостійно розпоряджатися своїми рахунками. У Харкові святкували перемогу, але як виявилося, поспішили. Ніяких конкретних рішень із Києва з цього приводу більше не приймалося. Очевидно, у справу вчасно втрутилося не менш впливове керівництво НАК.

Саме на цей термiн припав вихід вельми дивного розпорядження, підписаного прем’єром Анатолієм Кінахом, про заборону на відчуження майна НАК «Нафтогаз України» без офіційного дозволу керівництва компанії. Стало зрозуміло, що у Києві побоюються маленьких революцій на місцях. Основою для таких революцій, як вже згадувалося, є, м’яко кажучи, не дуже справедливий розподіл прибутків НАК. І ця підстава є актуальною до цього дня.

Тут, напевно, варто нагадати, що видобувні компанії були позбавлені права юридичної особи напередодні президентських виборів. Тоді ремствування з регіонів були заглушені закликами зберегти в країні демократію, в тому числі за рахунок консолідації газових грошей. Увійшовши до складу «Нафтогазу України» видобувачі повністю відмовилися від права розпоряджатися заробленими коштами. Але тепер, коли демократія перемогла, вони вимагають повернення самостійності та права самим розпоряджатися своїми грошима. Зрештою, на місцях також треба захищати демократію, та й парламентські вибори зовсім скоро.

Бажання видобувних компаній отримувати більше грошей, сформоване Вадимом Копиловим як «зацікавленість деяких кіл у використанні ситуації, що склалася, у своїх цілях», схоже, стане причиною скандалів навколо НАК уже найближчим часом. Протистояння завершиться або великими кадровими чистками в «Укргазовидобуванні» та її філіалах, або ж перерозподілом грошових потоків у сфері газовидобування. А поки що колишньому заступнику голови Податкової адміністрації Вадиму Копилову доводиться лише спостерігати, як добувні підприємства потихеньку влазять у борги (навмисне або об’єктивно — питання відкрите), і за сумою заборгованості перед бюджетом упевнено входять до складу лідерів. Основні бойові дії на цьому фронті, очевидно, ще попереду.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати