Напередодні «перезавантаження»
Після майже піврічної перерви відродилися «Дипсалони», які проводили в Російському посольствіЦього разу приводом для зустрічі стало професійне свято — День дипломатичного працівника Росії. Гостей (колег-дипломатів, акредитованих в Україні, політиків, бізнесменів, народних депутатів, діячів культури і представників ЗМІ) зібралося дуже багато, адже цей вечір мав стати першим офіційним прийомом нового посла Росії Михайла Зурабова, але господар був відсутній на заході (як пояснили співробітники посольства, «Михайла Юрійовича терміново викликали до Москви»). Схоже, пан посол вирішив витримати паузу, поки остаточно не визначилася ситуація з підсумками президентських виборів. «Найближчим часом у стосунках України та РФ «відбудеться перезавантаження». Я абсолютно впевнений, що формат стосунків зміниться. Нам вже час реалізувати конкретні економічні проекти, які гальмувалися останні п’ять років, — так М. Зурабов сказав у бліц-інтерв’ю «РБК- Україна».
У відсутності Михайла Зурабова дипсалон відкрив Тимчасовий повірений у справах РФ в Україні Всеволод Лоскутов. Він нагадав, що хоча свято День дипломата молоде, засноване 2002 року, але сама дата — 10 лютого була вибрана не випадково. Вчені, пошукавши в архівах, знайшли документ, що саме цього дня 1549 року зустрічається найбільш рання згадка Посольського наказу при Івані Грозному, першого зовнішньополітичного відомства Росії — прообраз того, чим сьогодні є МЗС. Нинішній вечір продовжив традиції дипломатичних салонів, які були популярними при колишньому послові Вікторі Степановичі Черномирдіні, і якщо раніше виступали переважно українські артисти і музиканти, то нині з невеликим концертом виступив ансамбль «Пісні нашого століття» з Москви (прозвучали популярні бардовські пісні Окуджави, Висоцького, Кіма, Городницкого, Нікітіна, Візбора, Мітяєва, які підспівували гості).
— «Точки замерзання» в наших стосунках ніколи не було, — сказав «Дню» після концерту В. Лоскутов. — Двосторонні зв’язки розвивалися в різних напрямках: економічному, гуманітарному та інших сферах. Відбувається діалог у рамках Російсько-української міждержавної комісії, між двома МЗС, регулярно зустрічаються міністри, керівники департаментів. Ми обговорюємо багато питань, що стосуються як двосторонніх відносин, так і міжнародних тем. Так, не можна сказати, що з усіх питань у нас повна згода, але ми ведемо конкретний професійний діалог. У нас є багато проектів, які можна реалізувати на користь обох країн. Ми пережили кризу. Є досвід російський і український, враховуючи, що наші економіки тісно пов’язані, є загальне поле для діяльності. Наприклад, позаминулого року ми досягли найвищого за період існування Росії та України, як самостійних держав, рівня товарообігу — 40 мільярдів доларів. Так, ми по-різному дивилися на деякі політичні та історичні питання, але це не заважає нашим добросусідським стосункам. Важливо чути одне одного і шукати шляхи або компроміси вирішення проблем. Колишній посол В.Черномирдін працював дуже ефективно — в економіці та в гуманітарній сфері були позитивні результати. Нагадаю, що завдяки патронату Віктора Степановича вдалося провести гастролі Большого театру, який не виступав на київській сцені 50 років (!), українська публіка побачила прем’єри «Современника» і Маріїнського театру. Ці традиції нинішній посол Михайло Зурабов не лише продовжить, але й розширить. Уже відбулися зустрічі з художніми керівниками провідних театрів України Богданом Ступкою (Театр ім. І. Франка) і Михайлом Рєзниковичем (Російська драма), є задумки допомогти львів’янам (Театр ім. М. Заньковецької), проводитимуться вечори в посольстві та інші заходи. Нинішній рік пройде під знаком 65-річчя перемоги в Другій світовій війні — і це лише декілька напрямів.