Наша «Україна»-2?

«Ощадбанк перебуває у дуже важкому стані, і за всіма правилами його слід було б ліквідувати», – сказав голова Представництва Всесвітнього банку Грегорі Єджейчак під час презентації аналітичного звіту «Україна: фінансовий сектор та економіка. Нові стратегічні завдання». При цьому він зауважив, що це не лише українська проблема: в усіх країнах з перехідною економікою ощадбанки опинялися у скрутному становищі. На думку Г.Єджейчака, до погіршення ситуації в Ощадбанку України призвело те, що його свого часу примусили надавати позики (за іронією долі цьому посприяв «прозахідний» уряд Ющенка, що «зробив» Ощадбанк банкіром енергоринку. — Авт. ), що повністю суперечить концепції банку: «Це не та установа, яка має фінансувати підприємства. Це була дуже ризикована операція». Г.Єджейчак повідомив, що Всесвітній банк «розпочав діалог» з Нацбанком та українським урядом щодо подальшої долі Ощадбанку, однак більш детально говорити про це він не став, обмежившись посиланням на програмну системну позику, яка, зокрема, передбачає роботу з реабілітації Ощадбанку.
«Заощадження, взяті Ощадбанком, зростають дуже швидко, і у Всесвітнього банку є занепокоєння щодо можливості ефективного використання цих ресурсів, особливо з позицій якості активів, диверсифікації цих активів та повернення коштів населенню», – висловила загальну точку зору експерт ВБ Анжела Пригожина. Ситуація із комерційними банками, вважає А.Пригожина, теж не набагато краща: незважаючи на створення системи гарантування депозитів, вона «ще не зовсім міцна фінансово, щоб забезпечити повністю зобов’язання по усіх банках, які було взято на момент створення Фонду гарантування вкладів».
Всесвітній банк рішуче налаштований проти створення урядом нових банківських установ: за словами керівника проекту Алана Роу, 194 банки – це для України забагато (наприклад, у Великій Британії всього 24 банківські установи), до того ж вони мають великі витрати, що призводить до збільшення вартості фінансових послуг. Вагомим аргументом проти створення урядом нових фінансових установ, на думку А.Пригожиної, є те, що уряд не використовує наявних можливостей щодо існуючих банків. Як приклад вона посилається на Укрексімбанк, який може бути провідним банком у стосунках України на світових торгових ринках. Але для цього, зауважує експерт ВБ, йому потрібно мати у 5 разів більший капітал і довгострокові, більш дешеві ресурси. «Ми хотіли б, щоб така стратегічна лінія розглядалася урядом як першочергове завдання, і у найближчі 2–3 роки було реалізовано цю програму-мінімум», – підкреслила А.Пригожина.
Новий аналітичний звіт ВБ щодо розвитку фінансового сектора та економіки України, над яким експерти працювали два роки, враховує уроки останніх шести років. А вони, за свідченням А.Роу, вчать, що побудова ефективної фінансової системи в Україні є складним багатостороннім процесом, який не можна здійснити, зосередившись лише на діяльності банків і банківських фінансових установ. Тому Україні потрібна інтегрована цілісна стратегія розвитку та реформування фінансового сектора.