Найджел Шорт: "Не рівняйте штангіста з підйомним краном!"
Головним "інтриганом" недавнього супертурніру "Господин Великий Новгород", на якому довелося побувати авторові цих рядків, виявився англієць Найджел Шорт. У першому колі - чотири поразки, причому 3 поспіль. Але від цього "провалля" - 1 очко з п`яти (порівняйте: лідер - росіянин Володимир Крамник - мав 4 очки) - британець продерся в підсумку на третє місце, фінішувавши з результатом 5 очок з 10. Та ще в дні невдалих партій він лишився доброзичливим і відвертим, й охоче погодився дати інтерв`ю кореспонденту "Дня", частину якого пропонуємо в цьому номері. Але спершу - невеличкий відступ.
Шорт, 33-річний англійський гросмейстер, от уже десять років входить до "еліти". Найвищим його успіхом стала перемога в матчах претендентів у 1992 - 1993 роках. Щоправда, матч за звання чемпіона світу проти Гаррі Каспарова він програв, але все ж таки назавжди вписав своє ім`я в шахову історію.
Я вперше побачив Найджела на турнірі в Гастингсі на початку 1990 року. Стриманістю він дещо відрізнявся від веселих англійських шахістів. Безпосередньо перед матчем з Каспаровим (далися взнаки думки про майбутній двобій) розговорити Шорта було ще складніше.
Проте минулого року в Москві на турнірі зі "швидких" шахів "Кремлівські зорі", а також тепер у Новгороді, це була вже зовсім інша людина: відкрита, дотепна, з чисто англійським гумором.
- На жаль, незважаючи на напружену спортивну боротьбу, у чисто шаховому плані рівень гри "Новгорода-97" не відповідав високій ХІХ категорії. Забагато помилок. Я думаю, що навіть Гаррі став урешті-решт переможцем, граючи не дуже добре.
- Хто є найімовірнішим, на ваш погляд, претендентом на звання чемпіона світу?
- Їх троє - росіянин Володимир Крамник, Вішванатан Ананд з Індії та болгарин Веселин Топалов.
- Що ви скажете про ваших товаришів по національній команді, яка перемогла на чемпіонаті Європи в Пулі (Хорватія)?
- Усі грали вельми добре. Відмінність у виступі англійської збірної на Олімпіаді в Єревані (жовтень 1996 р.) та на європейському форумі полягає в тому, що цього разу кожен з нас мав позитивний баланс. Особливо хочу відзначити молодого гросмейстера Метью Садлера, який набрав 7 очок з 9 можливих. Уже нині він обігнав усіх англійських шахістів за рейтингом (у тому числі й мене) і входить до числа 15 найсильніших у світі. Щоправда, російська збірна була не в найсильнішому складі. Української - не було взагалі, але навіть зважаючи на це, треба було все ж таки вигравати.
- Ваша думка про матч Гаррі Каспарова з "Deep Blue"?
- Це цікавий матч з точки зору бізнесу, але не вважаю його видатним в історії шахів.
- Чи не означає перемога комп`ютера кінець шахової гри взагалі?
- Абсолютно ні! Це лише може бути кінець гри людини проти комп`ютера, тому що дуже скоро це буде малоцікавим. І ми повернемося до гри з гуманоїдами. Адже важкоатлети не змагаються з підйомним краном.
- Що головніше у шахах: імпровізація чи аналіз?
- Як на мене, і те, й інше. Без попереднього аналізу (підготовки до партії) нема чого робити на вищому рівні.
- Про що ви думаєте в той час, коли суперник розмірковує над наступним ходом?
- Практично про все. Під час партії проти Євгена Бареєва, наприклад, постійно думав про жінок, тому і програв.
- Жінки в сьогоденній Найджела Шорта - це насамперед...
- Дружина, яка родом із Греції, та шестирічна дочка.
- Ким би ви хотіли, щоб вона стала?
- Прем`єр-міністром або в Греції, або в Англії. Це не жарт. Чоловіка вона знайде самотужки, але я маю дати добро. Шлюби за розрахунком дуже стабільні, проте в них є свої недоліки.