Назву «Югославія» ліквідовано
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20020315/448-3-1.jpg)
Черговий раунд переговорів між делегаціями Югославії, Сербії та Чорногорії щодо майбутнього Союзної Республіки Югославія закінчився підписанням договору, згідно з яким назви «Югославія» більше не буде. Буде, як заявив прем’єр-міністр Сербії Зоран Джинджич, «Сербія і Чорногорія». Президент Югославії Воїслав Коштуніца залишається президентом нового утворення з новою назвою, дві республіки, як і раніше, будуть представлені в ООН одним голосом. Подробиці договору, підписаного вночі на четвер у Белграді президентами СРЮ та Чорногорії Воїславом Коштуніцею та Міло Джукановичем у присутності генерального секретаря Ради Європейського Союзу Хав’єра Солани, були невідомі навіть посадовцям Сербії та Чорногорії. Президент Чорногорії Джуканович від коментарів відмовився.
Президент Коштуніца заявив, що нове утворення не буде ні федерацією, ні конфедерацією, а являтиме собою щось абсолютно нове. Відомо, що уряд Сербії виступав за збереження союзної держави у вигляді федерації або конфедерації, керівництво Чорногорії виступало за недено спеціальні вибори, чи республіки делегуватимуть своїх представників. Зараз, сказали «Дню» в Подгориці, близько 80 відсотків призовників проходить службу у своїх республіках, можливо, чорногорці більше не служитимуть у Сербії взагалі. Грошовою одиницею Сербії залишається динар, Чорногорії — євро. Митні тарифи, економічна політика в цілому в двох республіках залишаються різними. Отже, підсумував дипломат, фактично договір зберігає статус-кво, а по-справжньому проблему не вирішено. Відомо також, що Чорногорія практично не має власного виробництва — тому відповідь на питання про економічні джерела незалежності залишається відкритим. Захід давав зрозуміти, що не підтримує ідеї незалежності Чорногорії. Проте близько половини населення 600-тисячної республіки схильні проголосувати за незалежність.
Отже, ліквідовано назву держави, яка існувала з 1929 року. Зате надано приклад і для Косово, і для Воєводини, і для Абхазії, і для інших регіонів так званої «дуги нестабільності». залежність республіки, але можливо, у складі союзу. Поки що відомо, що республіки мають право провести референдум щодо свого майбутнього, і відомо, що «випробувальний термін» може тривати від року до чотирьох. Отже, і цього року референдуму стосовно виникнення нової держави в Європі — Чорногорії — не відбудеться. У МЗС Чорногорії «Дню» сказали, що очевидно, буде збережено єдину зовнішню та оборонну політику, як пропонував Джинджич, але за принципом ротації (рік союзний міністр представлятиме Сербію, рік — Чорногорію). Невідомо, як формуватиметься союзна Скупщина — парламент: чи то буде прове