Перейти до основного вмісту

Небезпечні «банани»

Одна з причин трагедій на воді — «маломірні» плавзасоби
14 липня, 00:00

Транспортні пригоди трапляються не лише на дорогах, а й на воді. Моторні човни та водні мотоцикли на шаленій швидкості гасають поблизу пляжів, залишаючи за собою білі пінні борозни, дзвін у вухах і... людські жертви. Очевидці розповідали, як із води на пляж курортного містечка вийшли скривавлені відпочивальники, — їх зачепило моторним човном, що віз «банан».

А жертв води й без того вистачає. Попри те, що в нинішній купальний сезон через погоду особливо не покупаєшся, на воді в Україні, за даними МНС, уже встигли загинути 322 людини. Із них лише 31 людина на морі, а 291 — на річках, озерах, водосховищах. Найбільше випадків, 66%, припадає на сільську місцевість: «лідирує» Запорізька область (чверть усіх випадків), дещо відстають від неї Одеська і Черкаська. Винуватять у всьому насамперед самих постраждалих — і вночі, мовляв, вони купалися, і п’яні, і на диких пляжах, а якщо й не на диких, то за буйки запливали або перевантажували човен. 34% постраждалих «інкримінують» грубе порушення правил безпечної поведінки на воді. Як сказав заступник начальника управління оперативного реагування на надзвичайні ситуації на воді МНС Андрій Грибанов, від власної безтурботності люди стабільно гинуть із року в рік. А ось маломірні судна, до яких і належать водні мотоцикли й моторні човни, — загроза відносно нова, але вже досить серйозна.

У районі Очакова на території пляжу санаторію для дітей-сиріт був випадок, коли зіткнулися водний мотоцикл із «бананом». У результаті постраждали шестеро дітей, в одного — струс мозку, в іншого — перелом ноги. Та й взагалі, «банани», як виявляється, — річ небезпечна. Така забава може призвести до досить серйозних травм: нещодавно, розповідає А. Грибанов, на одному із карколомних віражів хлопець коліном змістив дівчині хребець. На щастя, вона не втонула.

Єще сумніші факти: в гирлі Десни катер «Стріла» наїхав на надувний човен із подружжям, жінка потонула, чоловік залишився без ніг. Ще одна сім’я постраждала у Вінниці, коли водний мотоцикл наїхав на весловий човен — причому жінка була на сьомому місяці вагітності...

Звісно ж, поведінка маломірних суден чітко регламентована законом. У зону пляжів їм запливати категорично заборонено, а на порушника цієї заборони чекає штраф і перескладання іспитів на право керування судном. Згідно з правилами охорони життя людей на воді, маломірні судна мають плавати за буйками. Тільки в Запорізькій області минулого року заарештовано близько 18 маломірних суден. Арештами цими відає Інспекція безпеки судноплавства, з чим пов’язано чимало проблем. Як зазначають у відділі водної міліції МВС, на який раніше було покладено ці функції, справитися з порушниками водного порядку цивільним несила. Йти до правопорушників вони бояться, просять надати їм охорону з міліціонерів. Такий дивний розподіл обов’язків, природно, не сприяє встановленню порядку на водних просторах України.

Примітно, що у Венеціанській затоці, на якій розташовано столичний Гідропарк, взагалі заборонено плавати на маломірках. Принаймні, в цьому впевнені службовці Управління оперативного реагування на надзвичайні ситуації на воді, і на підтвердження своїх слів демонструють довідник. А на приватному пляжі «Сан-сіті» запевняють, що можна, понад те, вони вже давно включили плавзасоби до арсеналу своїх розваг.

Звісно, в такій ситуації простому відпочивальнику важко розібратися, де на нього можуть наїхати водним мотоциклом, а де він буде у відносній безпеці. МНС стверджує, що порятунок потопаючого — справа державної ваги, і закликає ходити тільки на культурні пляжі, тільки вдень і на тверезу голову.

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати