Перейти до основного вмісту

Незговірливість по-іранському

На Заході вважають «несерйозною» відповідь Тегерана на свої пропозиції
08 серпня, 00:00
ОЛЛІ ХАЙНОНЕН У ЧЕРГОВИЙ РАЗ ПРОІНСПЕКТУЄ ЯДЕРНІ ДОСЛІДЖЕННЯ ІРАНЦІВ. АЛЕ ЧИ ЗНІМЕ ЦЕ ПІДОЗРИ СТОСОВНО НАМІРІВ ІРАНУ ЗАВОЛОДІТИ ЯДЕРНОЮ ЗБРОЄЮ?

Усім добре відомо, що іранці є жорсткими переговорниками. Проте, здається, що в даний момент Тегеран уже почав перегинати палицю, відмовившись розглянути пропозиції «шістки» (п’яти постійних членів РБ ООН і Німеччини), яка домагається від Ірану припинення робіт зі збагачення урану. На думку західних країн, іранська ядерна програма може являти загрозу режимові ядерного нерозповсюдження. Замість цього Тегеранові запропоновано ряд спільних економічних і технологічних проектів, у тому числі в галузі мирного атома.

Зокрема, пропозиції полягають ось у чому: Іран припиняє всю діяльність у ядерній сфері, в тому числі встановлення нових центрифуг. Тим часом, «шістка» утримується від спроб провести в Раді Безпеки ООН нову резолюцію з питань санкцій щодо Ірану. Потім можуть бути розпочаті переговори про довготермінову домовленість щодо визнання права Ірану на мирну ядерну енергію і щодо зняття санкцій.

Нагадаємо, що на зустрічі верховного представника ЄС із загальної зовнішньої політики та безпеки Хав’єра Солани і представників «шістки» з секретарем Вищої ради національної безпеки Ірану Саїдом Джалілі, яка відбулася 19 липня в Женеві, міжнародні посередники дали Ірану два тижні на підготовку відповіді. Пізніше Білий дім попередив, що Іран може зіткнутися з новими міжнародними санкціями в разі відсутності відповіді від нього протягом двох тижнів після Женевських переговорів. Термін закінчився 2 серпня.

Проте навіть до 5 серпня Тегеран не дав конкретної відповіді на пропозиції «шістки». «Іран готовий дати ясну відповідь на вашу пропозицію якомога швидше, однак рівнобіжно з цим також чекає на отримання від вас ясної відповіді на наші запитання та прояснення неоднозначності», — процитувала агенція Рейтер уривок із листа, отриманого з Тегерана, який виявився в її розпорядженні.

У Вашингтоні сприйняли відповідь Ірану як спробу навмисно все заплутати й зволікати процес виходу з кризи. А один європейський дипломат у розмові з кореспондентом Рейтер схарактеризував лист як «абсолютно беззмістовний». «Це не така відповідь, на яку чекала світова спільнота», — заявив неназваний високопоставлений американський урядовець тій же агенції. Американський держсекретар Кондоліза Райс, своєю чергою, попередила Іран, що йому не варто більше зволікати з відповіддю на пропозиції «шістки». Вона назвала іранську відповідь «неадекватною та несерйозною».

Подібна реакція пішла і з Парижа. «Чисто процедурний документ, із яким ми ознайомилися, не дає відповіді, на яку ми чекаємо з моменту зустрічі в Женеві 19 липня», — заявив представник французького МЗС Ромен Надаль. Двотижневий термін, наданий Ірану для відповіді, «минув чотири дні тому, і ми жалкуємо, що ні переговори Джалілі з Соланою, які відбулися в понеділок, ні цей документ не дозволили отримати цю відповідь», — додав він.

«При відсутності чіткої відповіді, на Іран чекають чергові санкції», — зазначається в комюніке французького зовнішньополітичного відомства. Подібної думки дотримуються і у Вашингтоні. «Шістка» (п’ять постійних членів РБ ООН і Німеччина) обговорює подальші кроки в РБ ООН і почала розглядати контури нової резолюції, яка передбачає запровадження санкцій», — заявив офіційний представник американського зовнішньополітичного відомства Гонсало Галлегос. Майже синхронно було оприлюднено заяву Білого дому. «У зв’язку з відсутністю позитивної відповіді з боку Ірану на наші пропозиції щодо співпраці ми гадаємо, що в наших союзників не залишається іншого виходу як застосувати нові санкції», — заявила представник Білого дому Дана Періно. У Лондоні також підтримують запровадження нових санкції проти Ірану й висловлюють жаль з того приводу, що іранське керівництво обрало ізоляцію.

Тим часом, офіційна Москва заявляє, що Росія наразі не отримувала від Ірану письмової відповіді на пропозиції «шістки». А постійний представник РФ при ООН Віталій Чуркін повідомив, що серед країн «шістки» — міжнародних посередників із ядерної проблеми Ірану, поки що не досягнуто згоди з приводу запровадження чергового пакету санкцій ООН щодо Тегерана. «Щодо цього не було твердих угод, чи розуміння, або якоїсь злагодженої роботи», — сказав Чуркін журналістам.

Рада Безпеки ООН уже тричі приймала резолюції, які запроваджують санкції щодо Ірану за відмову співпрацювати зі світовою спільнотою в питаннях своєї ядерної програми. Зокрема було заморожено рахунки іранських банків, а ряду іранських керівників та інших діячів заборонили в’їзд у більшість країн. Окрім того, на Іран було накладено й серйозні торговельні обмеження.

Тому не зовсім зрозуміло, чому Тегеран так наполегливо ігнорує пропозиції Заходу, прагнучи наразитися на нові санкції й опинитися в ще більшій ізоляції. Разом із тим, усі переговорники сходяться на тому, що іранська влада, діючи таким чином — даючи нечіткі відповіді — хоче виграти час. Як повідомив Чуркін, наступний раунд переговорів шести країн щодо нових санкцій проходитиме під час сесії Генеральної Асамблеї ООН, яка відбудеться з 23 вересня до 1 жовтня. Це означає, що Іран виграє понад місяць. І що йому дасть така відстрочка? Можливості домогтися свого й де-факто стати володарем ядерної зброї?

Можливо, світло на ядерну програму Ірану проллє візит заступника генерального директора агенції Оллі Хайнонена, який учора прибув до Ісламської Республіки з триденним візитом. Очікується, що він продовжить переговорний процес для з’ясування обставин навколо «передбачуваних» ядерних досліджень іранців військової спрямованості і не пов’язаний із пропозиціями «шістки». Хайнонен уже декілька разів відвідував Іран у рамках зусиль МАГАТЕ, аби з’ясувати, чи існує військова складова ядерної програми Ірану.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати