Незручний податківець не проти компромісу
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20020723/4130-1-2.jpg)
Незважаючи на те, що в першому півріччі в держбюджет надійшло майже на 3 млрд. грн., або на 17% більше, ніж за відповідний період минулого року, на стільки ж тільки за п’ять перших місяців зріс і податковий борг (54,4%). Кабміну через це довелося наприкінці минулого тижня приймати спеціальну постанову («Про заходи для забезпечення виконання держбюджету України в III і IV кварталах 2002 року»), а податковій вживати круті кадрові заходи. У декількох областях у цієї служби з’явилися нові керівники.
Учора пресі було представлено нового главу податкiвцiв Київської області Анатолія Петренка. Проте ще й до початку прес-конференції можна було дійти висновку, що проведена ДПАУ кадрова рокіровка (до Київщини Петренко очолював таку ж службу на Житомирщині) цілком назріла: технічні працівники поскаржилися журналістам, що зарплату затримують не лише їм, а й деяким начальникам управлінь. Виходить, податкова сама себе прогодувати не може?
Дійсно, відповідаючи на запитання «Дня» про фінансове становище свого відомства, призначенець, який ще не зовсім освоївся, зазначив, що воно «жалюгідне», визнав затримку в зарплаті й пояснив її саме недобором бюджетних платежів. На його думку, причина цього в тому, що фактично в країні немає приросту виробництва. «Увесь приріст з’їдається безладом», — сказав Петренко й пояснив, що не повнiстю враховується інфляційний процес, а також падіння долара на міжнародних ринках. При цьому він не виключив і політичної «гри цифрами, яка була завжди». Як колишній працівник сільського господарства Петренко обурений тим, що в країні досі немає ціни на хліб, прийнятної для селян, і навіть відповідної «біржової установки» та державного регулювання... Тому його прогноз для селян більш ніж песимістичний: «знову злидні». Щодо намірів у роботі з платниками податків, то Петренко представив тут себе як ліберал. Крім поваги й довіри до своїх клієнтів новий начальник декларував також партнерські відносини з ними й можливість «компромісу в розв’язанні податкових питань». Відповідаючи на запитання «Дня» щодо десяти найбільших неплатників області, Анатолій Андрійович запевнив, що вони йому вже відомі. Але говорити про них він поки не схотів: «Треба зустрітися з кожним, — сказав Петренко, — подивитися, хто як живе, й тоді я знатиму, кому слід допомагати, а проти кого використати дозволені законом непрямі методи, щоб закрутити гайки».
А ще Анатолій Андрійович розповів про себе, як про незручну для начальства людину. Великий досвід роботи в сільському господарстві Донецької області, а також в українському парламенті, куди був обраний 1994 року, мабуть, дозволяють йому не завжди приймати на віру всі вказівки. Зокрема, Петренко «воював» за реальний обсяг бюджетних надходжень на Житомирщині, та й тепер збирається відстоювати думку про те, що бюджетні зобов’язання (70 млн. грн.), «спущені» Київській області на підставі торішніх досягнень, явно перевищують її нинішні можливості. Щоб відстоювати такі крамольні думки, мало бути досвiдченим фахівцем (на що робив основний наголос Петренко) — добре було б мати ще й підтримку зверху. Проникливий та ще й прямий Петренко зрозумів натяк «Дня» й сам, сміючись, вимовив слово «дах». І почав розповідати, де й за яких обставин йому доводилося перетинатися з головним податківцем Миколою Азаровим і губернатором київської області Анатолієм Засухою. Отож, спроби дещо полегшити життя підприємцям Київщини можна передбачити. А от їхній результат, незважаючи на підтримку зверху, поки, у зв’язку з труднощами з наповненням бюджету, вгадувати, звичайно, зарано.
ДО РЕЧІ
Уряд України зажадав у 15 міністерств і інших відомств у другому півріччі 2002 року мобілізувати майже 10,2 млрд. грн. податків і зборів до державного бюджету, а також платежів щодо погашення податкового боргу, що визначено постановою Кабміну «Про заходи щодо забезпечення виконання держбюджету України в III і IV кварталах 2002 року», повідомляє Інтерфакс-Україна. Найбільші суми надходжень мають мобілізувати Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» — 2,849 млрд. грн, Міністерство аграрної політики — 2,248 млрд. грн.; Міністерство палива і енергетики — 1,329 млрд. грн.; Міністерство промислової політики — 1,055 млрд. грн. За п’ять перших місяців 2002 року сума податкового боргу щодо платежів до державного бюджету України збільшилася на 54,4% і на 1 червня становила 8,5 млрд. грн.
Випуск газети №:
№130, (2002)Рубрика
Панорама «Дня»