Ніхто не виграв, ніхто не програв

Яскравим і помітним шоу теледебати в прямому ефірі Першого національного каналу кандидатів на посаду президента України Віктора Ющенка та Віктора Януковича не стали. Попри це, їх однозначно можна вважати проривом в українській публічній політиці. За принципом: «на безриб'ї (в сенсі публічності) і рак — риба». Як і нещодавно в Сполучених Штатах, в Україні телепоєдинок лідерів президентських перегонів став одним із найважливіших моментів останніх передвиборних тижнів зокрема та виборчого процесу загалом. І політики, й експерти одноголосно стверджують, що віднині без таких дебатів не обійдеться жодна вітчизняна президентська кампанія. Представники штабів Ющенка та Януковича в свою чергу висловлюють готовність до другого туру виборів провести ще одні теледебати кандидатів.
Зустріч В. Януковича та В. Ющенка в студії УТ-1 протягом двох годин спостерігала, прикипівши до екранів, уся країна. Водночас назвати її дискусією можна хіба що з певною натяжкою. Спочатку передбачалося, що, виклавши свої позиції з тієї чи іншої теми (соціальна, економічна, внутрішня та зовнішня політики), кандидати ставитимуть один одному запитання. Проте на якомусь етапі відповідальні за організацію дебатів представники штабів від такого формату відмовилися. Можливо, це сталося мало не в останню мить — за півгодини до ефіру ведучому теледебатів Юрію Мельничуку все ще не були відомі, з його слів, остаточні правила гри... Результатом штабних зусиль виявився «технологічний» характер дебатів: кожний із учасників переважно озвучував низку фрагментів своєї передвиборної програми, перемежаючи їх критикою на адресу опонента. Наприклад, В. Янукович звинуватив попередні уряди у стримуванні зростання зарплат, а В. Ющенко кабінет Януковича — в проведенні «політики криз» та нездатності «чесно і справедливо розпорядитися народним національним багатством». Економічна тема у виступах претендентів домінувала — хоч про що б вони говорили, рано чи пізно однаково поверталися до економіки. При цьому деякі аргументи навряд чи були зрозумілі широким виборчим масам. Можливо, частково з цієї причини час від часу здавався, що в образі прем'єра — чи колишнього, чи нинішнього, — обидва кандидати почуваються дещо комфортніше, ніж в образі майбутнього лідера держави... Спільною для обох опонентів була, ймовірно, і мета все ж поборотися за лівий електорат — звідси, очевидно, й особлива увага, яку вони приділяли соціальній політиці.
На жаль, так і не прозвучала відповідь на запитання, як у разі перемоги на виборах кожен із претендентів на президентське крісло має намір консолідувати розколене виборами суспільство...
У перші хвилини ефіру рахунок відкрився на користь Віктора Ющенка: він подякував своїм виборцям за підтримку, тоді як Віктор Янукович оголосив, що «прийшов сказати правду» про «збанкрутілих політиків, які знову рвуться до влади». Проте невдовзі стало очевидно, що прогнози команди лідера «Нашої України» стосовно легкої перемоги над Януковичем, швидше за все, не виправдаються — у штабі Ющенка противника явно недооцінили. Віктор Янукович, продемонстрував непогану підготовку до дебатів, яка полягала, очевидно, не лише в складанні набору «домашніх заготовок», а й у відпрацюванні вміння «тримати удар». Віктору Ющенку, попри його величезний досвід виступів на мітингах і спілкування з народом, явно бракувало енергетики — опущена голова, нервові жести... Зате в його поведінці було набагато більше щирості, ніж у трохи штучній усмішці його візаві. Щоправда, наприкінці дебатів витримка В. Януковичу все ж зрадила: у своєму заключному слові він, чомусь перейшовши на російську, згадав про «хворобливий стан» Ющенка та звинуватив його в «зухвалій брехні». «Нова влада вже прийшла, Вікторе Андрійовичу, ви просто це не помітили, — сказав В. Янукович. —...І треба розуміти, що вона не піде, і немає способу її видавити». Сумнівно, щоб така характеристика «нової влади» додала їй в очах мільйонів телеглядачів привабливості... Іншими словами, теледебати ще й оголили проблеми, пов'язані з відсутністю у вітчизняних політиків навичок ведення толерантної конкурентної боротьби на рівні відкритої дискусії. З іншого боку, одне з запитань, що виникли одразу після теледебатів: і чого було боятися? Віктор Янукович сам зізнався, що довго коливався, перш ніж погодитися на участь у дебатах. Добре, що вони все-таки відбулися, — у сучасній українській політиці робиться не так уже й багато кроків у правильному напрямі...
Журналісти, які перебували під час дебатів у телецентрі (студію, де відбувалися дебати, численній українській та зарубіжній пресі показали, проте попросили залишити її за 20 хвилин до початку передачі), мали можливість поспостерігати не лише за головними дійовими особами, а й за їхніми командами підтримки. «Ющенківці», яких було більше, розташувалися у великому залі перед величезним екраном, «януковці» — в меншому залі перед кількома моніторами. Перші дивилися та слухали здебільшого спокійно. Другі, навпаки, активно реагували мало не на кожну репліку, висловлюючи підтримку своєму кандидату схвальними або обуреними вигуками.
Поки що складно сказати, наскільки істотно теледебати Віктора Ющенка та Віктора Януковича вплинуть на вибір, який виборці мають зробити 21 листопада. Принаймні, за даними компанії GfK- USM, теледебати не менше п'яти хвилин дивилися 55,6% дорослого міського населення України, тобто 9 млн. 513 тис. глядачів. Понад половину всієї програми — 43,3%. Рейтинг УТ-1 у цей час зріс з 0,7% до 24,1%, інших каналів, які транслювали теледебати, — в десятки разів. А ще кажуть, що телеглядач до серйозного телебачення не готовий. А пропонують?
Продовження теми на стор. "Подробиці"