Нові фантоми
Прем’єр розповіла про деякі заощадження![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20050819/4150-2-2.jpg)
Ціни на хороші новини підвищуються прямо пропорційно появі поганих новин, які, на жаль, зазвичай привертають дедалі більше уваги, оскільки більше схожі на правду. Тому своє спілкування з пресою уряд, як правило, починає з позитива. Наприклад, учора, розповідаючи пресі про засідання Кабміну, яке відбулося напередодні, його голова Юлія Тимошенко не без ноток радості в голосі насамперед повідомила про те, що з 1 вересня зарплата в бюджетній сфері підвищиться в середньому на 15%.
Прем’єр зазначила, що таким чином уряд вийде на запланований рівень мінімальної зарплати, що становитиме 332 грн., і мінімальної пенсії, розмір якої також становитиме 332 грн. Як пояснила глава уряду, зарплата буде підвищена «за допомогою збільшення різниці між висококваліфікованими працівниками бюджетної сфери та низько кваліфікованими». «Але підвищення отримають усі — хто менше, хто більше», — наголосила вона й підтвердила наміри уряду погасити заборгованості з соціальних виплат працівникам вугільної галузі. Саме під щитом цих соціальних «перемог» Тимошенко збирається прибути на День шахтаря до Донецька, де збільшується невдоволення людей зростанням невиплат поточної заробітної плати.
Після подібних радісних повідомлень можна говорити про що завгодно. І про робочу групу, яка 23 серпня вирушить на переговори до Росії стосовно газової сфери, і про перевірки НАК «Нафтогаз України», які, згідно з прогнозом прем’єра, закінчаться «абсолютним правовим рішенням», і навіть стверджувати, що в Україні збережеться стабільна валютно-фінансова політика, що має бути «прогнозованою та не спричиняти суттєвих коливань на фінансовому ринку». При цьому можна навіть не коментувати відставки заступника голови НБУ Сергія Яременка, якого вважали прихильником проведення стабільної валютної політики. За словами Ю. Тимошенко, Нацбанк — це окремий світ, і тому вона не знає, з чим пов’язане таке рішення.
І навіть у тому випадку, коли добре знаєш, із чим пов’язане інше рішення, що його легко можна назвати аж ніяк не повністю опрацьованим (про будівництво в країні двох нових нафтопереробних заводів), оскільки немає ні техніко-економічного обґрунтування, ні результатів екологічної експертизи, його треба подавати як успіх уряду. Саме під цим соусом підносився намір виставити на аукціон два інвестиційні лоти — завод в Одеській припортовій зоні і завод на базі держпідприємства «Феодосійський нафтотермінал». Ці підприємства виставлять на аукціон для початку конкурсу із залучення інвесторів для будівництва двох заводів. «Вони будуть запропоновані виключно на відкритих тендерах для великих інвесторів світу, які видобувають нафту у світі або мають можливості її купувати на довгостроковій основі», — сказала Тимошенко.
На продаж також виставляється недобудований Криворізький гірничо-збагачувальний комбінат окислених руд (КГЗКОР), розташований у Кіровоградській області. Глава уряду стверджує, що до цього об’єкта проявляють велику цікавість інвестори «на рівні найпотужніших металургійних корпорацій світу». Уже 23 грудня планується отримати від них плату за продану частку. Щоправда, ще неясно, чи дали згоду на цей продаж також і уряди Румунії та Словаччини, які беруть участь у цьому проекті.
А насамкінець можна навіть посперечатися з власними соратниками. «Я як прем’єр-міністр, — заявила журналістам Тимошенко, — бачу, що ситуація розвивається абсолютно нормально, крім політично саботажних заяв». А ще на тлі загальної любові облагодіяних бюджетників можна списати всі нинішні біди на нікудишню статистику минулого уряду. «Що стосується показників ВВП, обсягів виробництва, то ми переживаємо велику легалізацію макропоказників: усе, що було фантомним, просто зникає, і народжується реальна звітність, реальна державна статистика», — зазначила прем’єр. А вірити їй чи не вірити — це вже кожен вирішить сам. Але як не повірити, якщо одразу повідомляють, що в середу відмінили 69 постанов, які «тримали найбільшу корупційну удавку на шиї підприємців», а до 1 вересня буде відмінено взагалі «всі шкідливі нормативні акти», після чого «побори буде мінімізовано». На цій оптимістичній ноті не страшно навіть погодитися з громадянами, які не дуже повірили надзвичайно скромному іміджу прем’єра, і признатися, що свого часу створила й очолила «одну з найпотужніших» структур в Україні «Єдині енергетичні системи» та «якісь заощадження маю».
ДО РЕЧІ
Коментуючи заяву прем’єр-міністра про підвищення зарплати бюджетникам на 15%, народний депутат лідер партії «Трудова Україна» Валерій Коновалюк зауважив, що підвищення зарплати передбачено Законом «Про державний бюджет», повідомляє прес-служба політичної партії «Трудова Україна». «Не було передбачено тільки одне — в якому стані опиниться українська економіка, — цитує прес-служба партії. — Відсутність економічної політики уряду, його радикальні дії та розвал системи державного управління призвели до падіння темпів розвитку економіки у 4 рази». Коновалюк зазначив, що також зростає заборгованість по зарплаті. 80 відсотків місцевих бюджетів мають дефіцит, тому місцеві органи влади змушені брати у казначействі кредити для фінансування поточних видатків. «Я неодноразово заявляв про значне зростання цін і, як наслідок, падіння рівня життя українських громадян та про популізм нової влади, яка за будь-яку ціну намагається приховати реальний стан справ», — зауважив Валерій Коновалюк і заявив, що його партія внесе проект постанови Верховної Ради про надзвичайну ситуацію в економіці.