Новий політсезон відкрито
І тут багато чого, якщо не все, при формуванні парламентської більшості залежатиме від позиції фракції «Наша Україна», яка до сьогоднішнього дня все ще ухитряється балансувати між опозиційністю і лояльністю до влади. «Нам потрібен час, щоб усе обдумати, і обговорити», — заявив учора, виходячи із залу після наради Координаційної ради, депутат Леонід Танюк, який є одним із представників «НУ». При цьому він послався на документ, що складається з 245 пунктів, який, як очікується, і стане переліком орієнтирів для майбутньої більшості. Папка з цим переліком в руках у Танюка виглядала переконливо, і на узгодження позицій всіх політичних груп, що входять до «Нашої України», швидше за все, піде досить багато часу. Хоч, знову ж, багато в чому все вирішуватиме не той чи інший пункт документа, а згода партій на співпрацю з пропрезидентськими силами. Ризик розколу в «НУ» у таких умовах стає досить великим.
А ось серед пропрезидентських сил зберігається одностайність. «Ми рано чи пізно прийдемо до того, що пропонує Президент, уряд формуватиметься більшістю», — упевнений Степан Гавриш, лідер групи «Демократичні ініціативи», що об’єднує 18 депутатів. Він, а також усі охочі голови фракцій і парламентських комітетів увійдуть до спеціальної робочої групи, яка, приблизно, щотижня збиратиметься для узгодження механізму створення більшості. Очікується, що у робочій групі братиме участь і Президент, і прем’єр. «Співпраця з парламентом тепер стане одним iз головних пріоритетів уряду», — пообіцяв учора прем’єр-міністр.
Анатолій Кінах також повідомив про документи, прийняття яких Верховною Радою вже восени покаже якість потепління, що намітилося у відносинах міністрів iз депутатськими лідерами. До кінця року уряд сподівається на прийняття Податкового кодексу (зниження ставок ПДВ і податку на прибуток підприємств), закону «Про оподаткування прибутків фізичних осіб» (зниження ставки прибуткового податку), пакету законів про пенсійну реформу (введення персоніфікованих пенсійних рахунків). Безумовно, істотним випробуванням для поки що гіпотетичної більшості стане спроба Кабміну добитися підвищення деяких податків при прийнятті держбюджету-2003. Голова бюджетного комітету Верховної Ради Петро Порошенко, який входить до «Нашої України», до парламентських канікул не приховував, що саме бюджетні проблеми можуть стати важелем для відставки уряду Кінаха.
Отже, старт нового політсезону видався багатообіцяючим, але причин для оптимізму у прихильників об’єднання правоцентристських сил поки небагато. Заплановане на вчора затвердження вельми декларативної урядової постанови «Про поглиблення співпраці Кабінету Міністрів і Верховної Ради» довелося відкласти. Дуже багато претензій виявилося у народних депутатів. Постановою «всього-на-всього» пропонувалося встановити персональну відповідальність міністрів за співпрацю з профільними комітетами парламенту, а також створити робочі групи за участi представників обох гілок влади. Той факт, що навіть на першому етапі повної згоди між депутатами і міністрами досягнути не вдалося, вказує на труднощі, з якими належить зіткнутися організаторам створення парламентської більшості і коаліційного уряду. «Якщо рукопашна буде продовжуватися і далі, нічого не вийде», — признався учора Леонід Кучма, очевидно, вже передчуваючи, що заходи, покликані вирішити проблему дієздатності парламенту, можуть уже найближчим часом самі по собі стати предметом «рукопашних боїв».