Новий власник — російський німець
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20021107/4204-1-1.jpg)
На український ринок вийде найбільший російський оператор мобільного зв’язку ВАТ «Мобільні ТелеСистеми» (МТС). Про це стало відомо у Києві після підписання низки угод щодо придбання МТС 57,7% акцій спільного підприємства «Український мобільний зв’язок» (UМС) за $194,2 млн. Зі слів президента МТС Михайла Смірнова, вихід МТС на український ринок є частиною стратегії компанії з розширення бізнесу в країнах СНД. Згідно з досягнутими домовленостями, МТС купує у голландської компанії KPN 16,3% акцій за $55 млн., у німецького Deutsche Telecom — 16,3% за $55 млн. та у ВАТ «Укртелеком» — 25% за $84,2 млн.
Крім того, МТС підписала договори опціону на придбання решти частини акцій UMC: 16,3%, що належать датській компанії TDS, — за $55 млн. (до 5 листопада 2004 року) і 26% «укртелекомівських» акцій — за $87,6 млн. (до 5 листопада 2005 року). У разі реалізації прав на виконання всіх опціонів частка участі МТС у UМС становитиме 100%. Частиною операції є також надання компанією МТС гарантій діючим учасникам СП за кредитами, наданими ними UMC на загальну суму $58,1 млн. Ринкову вартість компанії узгодили всі учасники переговорного процесу: кожен провів власну оцінку СП. На сьогодні статутний фонд компанії UМС, яка обслуговує понад 1,5 млн. абонентів, становить $15 млн., а її капіталізацію оцінено в $335 млн. Як підкреслив М. Смірнов, операція поки що носить попередній характер (обумовлено тільки її структуру і хронологію), і для її завершення необхідне отримання схвалення з боку відповідних регулюючих органів України і Росії.
Як відомо, раніше бажання придбати корпоративні права в UМС виявляв один із гігантів телекомунікаційного ринку Deutsche Telecom, та фінансові проблеми змусили його відмовитися від цих планів. Тоді, зазначив голова правління ВАТ «Укртелеком» Олег Гайдук, прийняли рішення про придбання української частки в UMC афілірованою компанією МТС, у якій Deutsche Telecom належить 40% акцій.
Відповідно до рішення уряду України, 30% коштів, отриманих від продажу частки «Укртелекому» (51%) в UМС, будуть спрямовані для інвестування в розвиток національного оператора зв’язку, на модернізацію мереж і надання новітніх послуг, а інші кошти зараховуються до держбюджету України. Зі слів О. Гайдука, внаслідок інвестування новим власником розвитку UМС протягом п’яти років держбюджет України зможе отримати близько 2 млрд. грн.
Продажем державної частки в UМС російській компанії, непрямо, але все ж зачіпається майбутня приватизація «Укртелекому». Ні для кого не є таємницею, що у випадку з «Укртелекомом» основним претендентом виступає той же Deutsсhe Telecom. У багатьох експертів при цьому напрошуються цілком реальні асоціації: а чи не випробовують на UМС сценарій майбутнього продажу «Укртелекому»? Щоправда, президент концерну «Пульсар» Олександр Нарбут, коментуючи «Дню» цю аж ніяк не гіпотетичну можливість, сказав, що найкращий покупець той, у якого не перевіряють паспорт, а перевіряють походження грошей, і який готовий заплатити максимальну ціну. На жаль, зазначив О. Нарбут, низький інвестиційний рейтинг закриває Україну для приходу великих західних інвесторів.
Приватизація держвласності могла б проводитися за єдиною схемою, де продавцем повинен виступати Фонд держмайна. Та обставина, що продаж UМС здійснював не ФДМ, а «Укртелеком», могла, на думку експертів, вплинути на кінцеву ціну продажу. Найкращі умови для держави дотримуються тоді, коли є прозора тендерна процедура продажу, що дозволяє залучити широке коло потенційних претендентів. Інша негативна сторона «мобільної» операції, на думку О. Нарбута — «Укртелеком» позбавляється одного із найістотніших своїх клієнтських активів. Що, безсумнівно, позначиться на ціні компанії при подальшій приватизації.