Новий вимір
Україна і США підписали торговельну й інвестиційну угоду![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20080401/459-1-1.jpg)
Україно-американські відносини набирають нового виміру. Підтвердженням цього є перший за останні сім років візит президента США Джорджа Буша до України, який розпочався учора. Ще до приїзду американського президента до Києва, вчора ввечері було підписано дві важливі угоди та два контракти. Як зазначив посол України в США Олег Шамшур, підписання Угоди про співробітництво в галузі досліджень і використання космічного простору є фактом визнання не тільки потенціалу, але й можливостей України у сфері науки та високих технологій. Зокрема, цією угодою передбачається, що українські маршеві комплекси будуть використовуватися для запуску американських супутників.
«Інша угода про торговельне та інвестиційне співробітництво є чудовим прикладом конкретного значення вступу України до СОТ. Ця угода має надати достатньо потужний імпульс співробітництву в галузі торгівлі, подальшому спрощенню та лібералізації відповідних процедур. Окрім того, вона сприятиме залученню американських інвестицій в українську економіку. Буде створена відповідна рада з питань торгівлі та інвестицій, де будуть обговорюватися всі дотичні питання, проблеми, які існують, або будуть виникати», — розповів український посол.
На його думку, також важливими є контракти, підписані «Енергоатомом» з американською компанією «Вестінхауз» щодо постачання для Південноукраїнської атомної електростанції, а також з компанією «Холтекс» щодо реалізації проекту побудови сховища для відпрацьованого палива з українських АЕС. Якщо перший контракт є кроком у руслі диверсифікації джерел постачання енергії в Україну, то другий вписується в нашу концепцію намагання і далі розвивати безпечну ядерну енергетику, пояснив Шамшур.
Український посол вважає, що візит Буша є знаковим не лише тому, що відбувається після тривалої перерви, а й тому, що відбувається за нових умов. А це пов’язано перш за все з тими змінами, які відбуваються. Якщо в 2005 році наші президенти у спільній заяві оголосили про стратегічне партнерство між нашими держави, то сьогодні вони обговорять як питання стратегічного характеру, які стосуються як двосторонніх відносин, так і підтримки демократичних процесів в Україні, визнання її регіонального лідерства, а також питання суто двостороннього співробітництва. На думку, Шамшура нинішній візит Буша окрім суто політичного компонента дуже важливий з практичної точки зору. Крім названих вище угод і контрактів передбачається підписання дорожної карти пріоритетів україно-американського співробітництва, яка визначить основні напрямки пріоритетів нашої двосторонньої співпраці та відносин на коротко і середньострокову перспективу. «Вона охоплює практично всі сфери нашого співробітництва, починаючи від підтримки курсу Україна на євроатлантичну інтеграцію, закінчуючи такими практичними питаннями, як ВІЛ-СНІД, боротьба з торгівлею людьми, торговельні питання і таке інше», — зазначив дипломат.
Загалом, характеризуючи розвиток американо-українських відносин, він нагадав, що принципи стратегічного партнерства між Україною і США були закладені в 2005 році. За його словами, після цього роботу було спрямовано на те, щоб наповнити принцип стратегічного партнерства конкретним змістом. І попри паузу в контактах на найвищому рівні, — зазначив Шамшур, — політичний діалог був достатньо інтенсивним і базувався, перш за все, на тому, що обидві країни поділяють демократичні цінності. «Від суто політичного діалогу ми шукали шляхів до нарощення співробітництва в економічній сфері», — сказав дипломат. За його словами, неурядові організації, проаналізувавши стан виконання домовленостей 2005 року, визначили, що все було реалізовано. «Тому виникла потреба уточнити деякі завдання позиції та пріоритети. Це буде в новому документі. Дуже важливо, що це не програма допомоги Україні, а робота над питаннями, до яких обидві країни мають взаємний інтерес. І США, і Україна. В цьому я бачу розвиток наших партнерських відносин», — відзначив Шамшур.
Зрозуміло, що однією з тем переговорів американського президента з українською владою буде прагнення України приєднатися до євроатлантичних структур і, зокрема, отримати ПДЧ в Бухаресті. США підтримують Україну в цьому, і питання залишається в тому, чи зможе Буш переконати скептиків щодо надання Україні ПДЧ на квітневому саміті НАТО.
Відповідаючи на запитання «Дня», які саме аргументи України сприйняли США на противагу Берліну і Парижу, вважаючи, що їх достатньо для того, щоб 3 квітня Київ отримав позитивну відповідь на свій запит щодо ПДЧ, Шамшур сказав, що серйозна підтримка у США існує серед громадськості й політикуму. На його думку, не випадково всі три кандидати в президенти зробили відповідні заяви, була прийнята відповідна резолюція сенату США, а також очікується, що подібна резолюція буде внесена і ухвалена Палатою представників.
«Американці і всі, хто нас підтримує, виходять з готовності України до ПДЧ з відповідними показниками, враховуючи демократичний і незворотний характер демократичних процесів в нашій країні, а також зміни, які відбуваються в українській економіці, забезпечення прав людини і таке інше. І, безумовно, в США оцінюють геостратегічне значення України її вклад у здійснення миротворчих операцій, її вклад у підтримання стабільності в Європі і цілому світі. А чим керуються ті керівники, які нас не підтримують, це мабуть питання до них. Мені це важко зрозуміти», — сказав український дипломат.
Автору довелося бути свідком приїзду до Києва тодішнього президента США Річарда Ніксона в 1972 році. Тоді першого дня влада вигнала всіх мешканців з вулиць, якими проїжджав корт Ніксона, на вулицях ходили лише працівники спецслужб. Всі кватирки будинків були зачинені. Тому заходи, до яких вдається українська влада під час візиту Буша, виглядають дуже суровими. Втім Шамшур вважає такі заходи безпеки виправданими, навіть якщо вони можуть здаватися іноді надмірними. «Треба виходити з того, що ми живемо в період пост 9/11... Але це просто врахування тих реалій, які, на жаль, існують у світі», — наголос український посол.