Обама на чолі
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20090123/49-3-1.jpg)
Інавгураційні урочистості у Вашингтоні сколихнули світ і затихли. Для нового глави Білого дому Барака Обами почалися трудові будні. Не відкладаючи справу в довгий ящик, 44-й президент США взявся до виконання посадових обов’язків. Як повідомляє агентство Рейтер, уже в перші години свого президентства він розпорядився заморозити діяльність військової прокуратури в Гуантанамо на 120 днів. Згідно з цим рішенням, має бути призупинена 21 справа, в тому числі і процеси над п’ятьма обвинуваченими у плануванні терактів 11 вересня 2001 року. Слід зазначити, що з приходом Обами в Гуантанамо вже давно чекають великих змін. Під час своєї передвиборної кампанії Барак Обама неодноразово обіцяв закрити в’язницю, де утримується близько 250 осіб, звинувачених у причетності до терористичних актів. Міжнародні правозахисні організації неодноразово вказували Вашингтону на те, що в Гуантанамо систематично порушуються права людини. Військові суди також зазнавали жорсткої критики, оскільки під час цих процесів представники американської армії одночасно виконують функції тюремників, суддів і присяжних.
Очікується, що новий президент США протягом року підпише указ про закриття Гуантанамо, а також ще два окремі укази: про зміну умов утримування ув’язнених і заборону застосування негуманних методів під час ведення допитів. Як повідомляє агентство Рейтер, у документі сказано, що в’язниця повинна бути закрита «в найкоротші строки і не пізніше, ніж за один рік з часу підписання цього указу». За даними джерел із Білого дому, в тексті цієї постанови наголошується, що закриття в’язниці «відповідає інтересам національної безпеки та зовнішньої політики США, інтересам правосуддя». У своїй інавгураційній промові новий президент підкреслив важливість дотримання верховенства права і прав людини, відкинувши при цьому «помилковий вибір між нашою безпекою та нашими ідеалами».
Та не лише в’язничні питання непокоїли нового президента в перші години його робочого дня. Після вступу на посаду Обама підписав також кілька указів про урядову етику і прозорість політики. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, комплекс заходів включає в себе посилення обмежень на роботу лобістських груп (наприклад, чиновникам відтепер заборонено приймати подарунки від лобістів) і заборону на підвищення зарплати співробітникам, які отримують понад 100 тисяч доларів на рік. За інформацією агентства Асошіейтед Прес, це рішення стосуватиметься близько 100 чиновників, серед них — і начальника апарату президента, прес-секретаря і радника з питань національної безпеки. У заяві перед церемонією прийняття присяги співробітників Обама підкреслив, що американські «сім’ї затягують пояси тугіше, і Вашингтон має наслідувати цей приклад». Варто також зауважити, що комітет палати представників підтримав прийняття пакету антикризових заходів на загальну суму 358 млрд. доларів. Таким чином, запропонований Демократичною партією план щодо порятунку економіки отримав першу підтримку законодавців.
Очікується, що в перші дні на посаді президента Обама зустрінеться з чиновниками, які відповідають за безпеку США й економічну ситуацію в країні. Крім того, він проведе відеоконференцію з командуванням американської армії в Іраку й Афганістані. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, першого робочого дня Обама встиг зустрітися з представниками Пентагону, а потім — із послом США в Іраку. «Зустріч була продуктивною. Під час розмови я попросив своїх співрозмовників внести необхідні, на їхню думку, доповнення до плану з виведення військ із Іраку, — заявив після зустрічі Обама. — Протягом наступних кількох тижнів я маю намір відвідати Департамент оборони, аби провести консультації на цю тему. Ми також плануємо провести аналіз ситуації в Афганістані, щоб виробити чіткий план дій у цьому регіоні». Як повідомляється, Обама планує вивести війська з Іраку протягом 16 місяців — як він і обіцяв у своїй передвиборній програмі.
Попрацювавши лише день, Обама вже встиг отримати схвалення від світових лідерів. «Я впевнений, що президент Обама досягне великих успіхів у різних галузях, включаючи зовнішню політику, національну безпеку, економіку, енергетику, а також подолає складну економічну ситуацію й інші труднощі», — заявив прем’єр-міністр Японії Таро Асо, висловивши при цьому готовність до тісної співпраці з новим президентом США. «Я хочу працювати пліч-о-пліч із президентом Обамою для подальшого зміцнення японсько-американського союзу, а також докладати зусиль для створення миру та процвітання в Азіатсько-тихоокеанському регіоні й у всьому світі», — сказав він. Прем’єр-міністр Великої Британії Гордон Браун зазначив, що «світ стає свідком написання нового розділу в американській і світовій історії. Він не лише перший чорношкірий американський президент, він також сповнений рішучості розв’язати світові проблеми».
Крім того, у свій перший робочий день Обама виправив свій перший конфуз. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, він знову проголосив слова президентської присяги, оскільки під час церемонії інавгурації у вівторок він услід за верховним суддею, який читає текст клятви, трохи переплутав порядок слів. У офіційній заяві Білого дому стверджується, що 20 січня президент «був приведений до присяги, як належить», однак текст клятви взято з американської конституції і, оскільки в одному місці порядок слів був переплутаний, в адміністрації президента вирішили «перестрахуватися» й провести церемонію ще раз. Цього разу клятва була принесена в Білому домі у присутності журналістів, але вже без Біблії та за відсутності сім’ї президента. Як і під час інавгурації, вів церемонію верховний суддя США Джон Робертс. Сама процедура складання присяги тривала 25 секунд. Цього разу Обама повторив текст без єдиної запинки, і суддя Робертс повторно привітав його зі вступом на посаду.