Обдурені й «заморожені»
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20080207/422-1-1.jpg)
Акція вкладників «Еліта-центру» поблизу адміністрації Президента України перейшла в досить небезпечну стадію. У вівторок увечері одній із її голодуючих учасниць стало погано. Лікарі надали їй швидку допомогу й порадили припинити голодування. Проте жінка вирішила стояти до кінця, хоч її місце в наметі голодуючих, як повідомив координатор акції, голова громадської організації «Центр правозахисту» Юрій Федоренко, вже готовий зайняти інший активіст. Зараз у наметовому містечку під Секретаріатом Президента десять голодувальників і ще близько 50 осіб, які підтримують акцію.
Потрібно зазначити, що подібні «посиділки» з лозунгами та іншою наочною агітацією, а іноді й з голодуванням, у цьому живописному (особливо влітку) місці далеко не рідкість. І тільки нинішню акцію, хоч вона ще не закінчилася, можна вважати більш меншрезультативною. Головним її досягненням поки що можна назвати те, що на бік постраждалих від шахрайства став сам Президент України Віктор Ющенко. 4 лютого, побачивши під вікнами пікет і дізнавшись про намір людей оголосити голодування, він підписав указ про невідкладні заходи щодо вирішення проблеми забезпечення житлом інвесторів, які понесли збитки внаслідок діяльності групи будівельних компаній «Еліта- центр». У ньому була також оголошена догана голові Київській міській державній адміністрації Леоніду Черновецькому у зв’язку з недоліками в роботі з рішення проблем постраждалих від діяльності «Еліта-центру».
У вівторок Президент сказав голодуючим потерпілим вкладникам: «Ми домовилися, що уряд із сьогоднішнього дня сформує комісію й до кінця тижня дасть мені пропозиції, що вирішать проблему». Протягом трьох днів повинен бути сформований єдиний реєстр постраждалих від дій «Еліта- центру». А в п’ятницю Ющенко запропонував зібратися представникам урядової комісії, мерії і потерпілим, щоб «почути урядовий звіт і звіт міської комісії щодо цієї проблеми».
Учора Президент отримав звернення депутатів Київської міськради, присвячене реалізації його указу. Воно, за словами Ющенка, є свідченням конструктивного підходу депутатів до розв’язання проблеми постраждалих. Депутати, зокрема, пропонують провести слухання (14 лютого) і обговорити можливі заходи для забезпечення обдурених інвесторів житлом. Президент позитивно оцінив бажання київської влади «додати публічності роботі над власними помилками».
Підключився до допомоги людям, які зневірилися шукати справедливість, і спікер українського парламенту. Він у середу направив лист прем’єр-міністру Юлії Тимошенко з пропозицією створити робочу групу за участю народних депутатів України для захисту прав інвесторів «Еліта-центру».
А Леонід Черновецький покарання не прийняв. «Догану Президента за нерозв’язання проблем «Еліта-центру» я відношу до тих посадових осіб в уряді і його адміністрації, які не розглядали мої заяви із законодавства щодо будівництва житла для людей за внесені ними гроші, — заявив столичний градоначальник. — Ми пропонували заборонити будівництво за залучені від простих людей інвестиційні кошти, а продавати тільки готові квартири». За його словами, «ніхто з високопосадових осіб, у тому числі й лідерів блоків, відповіді не дав. Мер запевнив, що особисто тримає «на контролі проблему надання квартири тим, хто втратив останнє, вкладаючи гроші в кишені шахраїв».
Проте голодувальники вважають дії Київської держадміністрації із захисту своїх прав недостатніми. Учора учасники акції скаржилися журналістам, що мерія виділила тільки 15 кімнат для постраждалих у міських гуртожитках, причому п’ять — не придатні для житла. А в чергу на отримання житла в гуртожитках записалося 217 постраждалих. «Розділення потерпілих на соціальні групи — це спроба вкотре обдурити людей», — зазначив учора Юрій Федоренко, коментуючи рішення КМДА про надання допомоги тільки малозабезпеченим потерпілим. Він також заявив, що інвестконкурс із залучення інвесторів до будівництва житла для постраждалих був проведений незаконно — не Київським інвестиційним агентством, а чиновниками міськадміністрації. Внаслідок 14 земельних ділянок були незаконно (очевидно, без конкурсу) передані «Київміськбуду». Керівник ініціативної групи голодуючих Наталія Дюбанова підвела підсумок, додавши, що з 19 земельних ділянок, виділених у березні 2006 року під будівництво житла, п’ять «заморожені».
У цій справі є й кримінальна складова. Головний кривдник потерпілих киян міжнародний аферист Олександр Волконський (справжнє ім’я Олександр Шахов, 1971 року народження, уродженець Кемерово, Росія) затриманий у Швейцарії. Але чи буде він доставлений для суду в Київ поки що не відомо. Українська сторона зробила все необхідне для екстрадиції підозрюваного, присягаються правоохоронці. Начальник головного управління правової допомоги Генпрокуратури Віталій Касько свідчить: «Виходячи з практики, це займає від шести місяців до одного року». А коли влада вирішить головні проблеми постраждалих, ніхто взагалі не може сказати...