Обмін сигналами
ЄС підтримує курс Президента на подолання політичної кризи
Схоже, що вчорашній робочий візит Президента України Віктора Ющенка до Брюсселя досяг поставленої мети. Українському Президентовi вдалося донести європейським структурам сигнал про те, що в Україні створено всі умови для проведення дострокових парламентських виборів 30 вересня і з цього питання в Україні існує повний політичний консенсус. І до того ж, на сьогодні Президент і опозиція виконали всі дії, щоб виконати належним чином спільну заяву Президента, прем’єр-міністра й спікера парламенту від 27 травня. Про важливість донесення саме цього сигналу для глави держави напередодні повідомив журналістам заступник голови Секретаріату Президента Олександр Чалий.
Під час зустрічі з Генеральним секретарем Ради Євросоюзу, верховним представником ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки Хав’єром Соланою український Президент повідомив, що Україна прийняла формулу внутрішньополітичного врегулювання конфліктів і чудово, в демократичному форматі, впоралася з парламентською кризою. За словами В. Ющенка, сьогодні відбулася, по суті, повномасштабна імплементація домовленостей між політичними силами, й тепер треба «нормалізувати роботу Центральної виборчої комісії» та «відрегулювати процеси в Конституційному Суді».
У відповідь український Президент отримав оптимістичний сигнал. По-перше, Європейський Союз вустами Солани повторив, що Брюссель сподівається на те, що домовленості, досягнуті політичними силами в Україні, виконуватимуться. Як відомо, ще 28 травня Х. Солана вітав досягнуті домовленості, зокрема, про проведення дострокових парламентських виборів 30 вересня. За його словами, досягнення домовленостей є ознакою реального демократичного процесу. По-друге, на спільній прес-конференції з Президентом України Солана висловив упевненість, що дострокові парламентські вибори в Україні, призначені на 30 вересня нинішнього року, «відкриють двері для нормального життя в майбутньому». Крім того, він також упевнений у «партнерстві Президента України Віктора Ющенка і прем’єр-міністра Віктора Януковича щодо розв’язання політичного конфлікту.
«В Україні була політична криза, я сказав, що протягом кількох місяців вона буде розв’язана. Дострокові вибори відбудуться у вересні, й це відкриє двері для нормального життя в майбутньому», — цитує Інтерфакс Солану. Верховний представник ЄС наголосив на прогресі України стосовно приєднання до Світової організації торгівлі. Х. Солана назвав відносини України та ЄС «цілісними й важливими». Він також зазначив, що зустріч з Президентом України була «доброю й дуже важливою».
У той же час, Солана нагадав, що під час зустрічі з главою українського уряду Віктором Януковичем у понеділок він отримав добру інформацію про партнерство Президента й прем’єра. «Я впевнений, що процес подолання кризи триватиме. Є певні технічні питання, які будуть вирішені найближчим часом», — зауважив Х. Солана.
У Брюсселі Ющенко зробив ще один хід. На спільній прес-конференції з Х. Соланою він доручив Міністерству закордонних справ запросити міжнародних спостерігачів на позачергові парламентські вибори, заплановані на 30 вересня 2007 року.
КОМЕНТАР
Олександр СУШКО , директор Центру миру, конверсії та зовнішньої політики України:
— Безумовно, Європейський Союз налаштований підтримати саму ідею проведення виборів. І, власне, неодноразово заявлялось, що це є тим виходом, який з Європи бачиться як позитивний. Тому, оскільки Ющенку майже вдалося запустити-таки реально процес дострокових виборів, це буде сприйматися позитивно. Так само, як готовність Януковича і його сторони брати участь у цих виборах також сприймається позитивно. Зрозуміло, що Ющенко виступає за присутність якомога більшої кількості спостерігачів, що є очікуваним ходом, який також позитивно сприймається.
Що стосується сигналу про необхідність виконання домовленостей всіма сторонами, включаючи голову Верховної Ради. Зрозуміло одне: нинішня ситуація вже давно вийшла за суто правові рамки. Адже не можна повернутися до ситуації до січня чи лютого цього року. З цієї ситуації дуже важко було знайти суто правовий шлях. Тому всі очікували саме політичного рішення, знаходження компромісу, консенсусу і його подальшої реалізації. Це те, що, власне, всіх цікавило.