Перейти до основного вмісту

Одні не можуть — інші не хочуть

02 липня, 00:00
Кандидат від НДП Олександр Бандурка не став парламентським пасіонарієм, і, як сподівалися, зняв свою кандидатуру, оскільки його суперником став Олександр Мороз. 

Це, на думку НДП, порушувало домовленості про черговість висунення кандидатів від супротивних блоків.

Хоча багатьом спостерігачам і в Верховній Раді, і за її межами давно зрозуміло: «четвірка» не може ризикувати, не довіряючи одна одній, а забезпечити жорсткий контроль і ввести, за необхідності блокаду можна тільки при безальтернативному голосуванні, коли не балотується «свій».

«Чому лівим не потрібна безальтернативна черговість, а для вас вона життєво необхідна?» — відповідаючи на запитання кор. «Дня», Володимир Філенко був щирий і простодушний: «А ми просто хотіли спробувати — може, нам з Бандуркою пощастило б. Ми хотіли його провести, а Мороз забрав би ті голоси, на які ми могли б розраховувати». На запитання-уточнення — «чи бува не комуністичні це голоси?» — Філенко відповів: «Як варіант». Хоч і відзначив, що «дуже ймовірно» — комуністи з НДП пожартували.

Дмитро Табачник так прокоментував висунення Олександра Мороза «поза чергою»: «Мороз реалізовував своє конституційне право депутата і громадянина. Спираючись не тільки на здоровий глузд, а й на те, що домовленості між лівоцентристським тріо та правоцентристським квартетом абсолютно ілюзорні — настільки, що навіть самі члени договірного процесу не завжди можуть їх завважити, а вже тим паче виконати. І друге — будучи професіональним політиком, Мороз розуміє, що, маючи в руках найбільшу за чисельністю коаліцію, не можна пропустити явно вигідну конфігурацію в боротьбі за владу. Ну й сьогодні його виступ порівняно з опонентом для багатьох у залі вкотре вже показав: Мороз, радіти з того чи шкодувати, на голову вищий і сильніший за багатьох конкурентів. І політиків такого класу, повторюю, хоч би як ми ставилися до Мороза — абсолютно одиниці».

Олександр Мороз, якого кор. «Дня» попросила пояснити, в чому суть чергової парламентської проблеми, сказав: «Домовленості про черговість не було: пропозиція моя виникла тоді, коли йшло блокування, і ми вмовляли іншу сторону — «ідіть голосуйте, ми не заважатимемо вам». А два тижні тому на нараді фракцій я говорив: залиште «гойдалку», вона нічого не дає, треба розблокувати голосування, нехай депутати голосують як хочуть. Що ми отримали? Ще два блокування щодо моєї кандидатури, бо інші заходи не спрацьовують. Але можу ще раз повторити: доки не буде результативного голосування — я виставлятиму свою кандидатуру». (Заради справедливостi вiдмiтимо, що результативне голосування по кандидатурi Мороза вже було, але вiн не пройшов).

Результативного голосування не вiдбулося — 255 депутатів (за необхідного кворуму 293) отримали бюлетені, 220 опустили, за Мороза — 211. НДП вибори блокувала, частина «зелених» і частина СДПУ(о) проголосували. До речі, Микола Карнаух, голова правління СДПУ(о), гість у парламенті, сказав Володимиру Філенку: «Спостерігаючи ситуацію у Верховній Раді як політик, як депутат 13-го скликання констатую, що в парламент прийшло багато депутатів, яким дуже властиве почуття страху. Я маю на увазі передусім фракцію НДП і всіх тих, хто сьогодні боїться взяти бюлетень і виявити свою волю — «за» або «проти».

Рух, за словами Романа Зварича, вже не розглядає цей «ситуативний альянс» як четвірку. Швидше, за його словами, «три плюс один». Віроломство союзників із НДП, які вирішували долю керівної трійки з комуністами за спиною у Руху, призвело й до того, що фракція прийняла щодо голосування «соломонове рішення»: хто за блокаду — нехай блокує, хто хоче голосувати — нехай голосує... Лічильна комісія, оголосивши результати, повідомила про своє рішення — звернутися до Верховної Ради з пропозицією провести переголосування через грубі порушення процедури. В регламенті, наприклад, не передбачено відмови депутатів від участі у голосуванні, а є обов’язок. Постійно порушується процедура таємного голосування, бюлетені передаються в чужі руки... Рішення про переголосування, для чого необхідно 1/3 голосів — прийняте.

Лічильна комісія ухвалила рішення про зміну процедури голосування для того, аби зробити її прозорішою. При цьому голова Лічильної комісії Валерій Мішура поінформував депутатів про те, що під час засідання члени Лічильної комісії від правоцентристського блоку заявили, що в разі зміни процедури голосування вони відмовляються від подальшої роботи в Лічильній комісії.

ДО РЕЧI

Прес-секретар Президента України Олександр Майданник у середу на брифінгу спростував повідомлення засобів масової інформації про те, що Президент України Леонід Кучма під час зустрічі з керівниками парламентських фракцій дав згоду на обрання спікером Верховної Ради України лідера Компартії Петра Симоненка, повідомляє Інтерфакс-Україна.Прес-секретар також сказав, що «питання обрання спікера перебуває в полі зору Президента, і він щодня зустрічається з народними депутатами і керівниками фракцій».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати