ОПИТУВАННЯ «Дня» В ІНТЕРНЕТІ
Ольга БАЛАКІРЕВА, директор Центру «Соціальний моніторинг»:
— Ми вивчали громадську думку стосовно легалізації надання секс-послуг на комерційних умовах. На сьогодні суспільство розкололося: близько 40% вважають, що це необхідне, 40% — проти; і близько 20% ще не визначилися. Дуже чітко виявилася амбівалентність свідомості українського суспільства. З одного боку, серед тих, хто виступає за легалізацію проституції, є частина людей, які вважають, що подружня зрада недопустима; з другого, серед тих, хто вважає, що така зрада допустима, є люди, які проти того, щоб офіційно дозволили існування комерційного сексу. Мені здається: якщо йти послідовно до вирішення цього питання, слід враховувати два компоненти: по-перше, що таке українське суспільство і яке місце в ньому займає комерційний секс, і другий елемент — це наявність свого досвіду у цьому питанні. Можливо, варто провести якийсь соціальний експеримент, наприклад, виділити якусь із областей (як у Амстердамі) під зону легалізованої проституції. Тому що в цілому ряді країн, де зроблено певні кроки в легалізації, все одно зберігається тіньовий сегмент, кримінальні умови існування цього бізнесу.
На сьогодні ми маємо дуже негативну громадську думку стосовно організаторів комерційного сексу. І, напевно, це нормально, оскільки деякі жінки вплутуються в цей бізнес з примусу, дуже сильні елементи насильства, експлуатації в цьому середовищі. Чи змінить легалізація цю структуру? Як змінити ці елементи шляхом легалізації? На сьогоднішній день ніхто на ці запитання не може дати конкретної відповіді.
Для чого, по суті, потрібна легалізація? Для декриміналізації і для введення елементарного гігієнічного і медичного контролю. Але водночас треба дивитися і на інші складові цієї проблеми.
Комерційний секс у суспільстві виконує декілька функцій: розважальну, функцію зняття соціального напруження й освітню. У Франції на сьогодні 5% молодих чоловіків отримують свій перший сексуальний досвід саме з повіями. У нас таких досліджень не було і немає. Але мені здається, що для нас остання функція неактуальна. Тому виникає запитання: для чого взагалі потрібно легалізувати цей бізнес? Для розваги та відволікання? Як це співвідноситься з тими моральними нормами, які існують у суспільстві? Тобто тут є ряд запитань, які вимагають більш глибокого вивчення, і свої плюси і мінуси. І треба зважити всі позитивні і негативні наслідки легалізації секс-бізнесу в Україні, щоб вирішити, який крок буде більш вигідним для безконфліктного і безпроблемного існування суспільства.
ДО РЕЧІ
За звідництво — 800 гривень штрафу?
«Привабливі активні дівчата шукають роботу. Телефонувати цілодобово за номером...» Такі прозорі оголошення з’явилися у місцевій пресі й не залишилися поза увагою міліції моралі Хмельницького. Три телефонні абонентки у віці від 17 до 21 року, як з’ясувалося, займаються звідництвом справжнім чином.
«Роботодавці» не змусили довго на себе чекати, «зверталися по послуги вдень і вночі», повідомив для «Дня» начальник Центру громадських зв’язків управління МВСУ у Хмельницькій області Віктор Коверзюк. Кадри оперативної відеозйомки увічнили для Феміди процес «культурного обслуговування клієнтів». У офісах, у квартирах, на дачах і навіть у підворотнях. Серед клієнтів виявилися вельми поважні люди, зразкові батьки сімейств. «Що ж до сутенерок, то й вони не ремствували на «робочу силу», — продовжив Віктор Коверзюк. Слідство вже знає і про прейскурант послуг, і про прибутки: «Година роботи повії за викликом — сто гривень. Половину — звідниці, половину — трудівниці. Отож навіть у літній сезон, коли багато горожан залишають місто, аби відпочити, кожна з трьох обвинувачених у звідництві заробляла за місяць до тисячі доларів США.
14 серпня до міського суду відправлено три кримінальні справи, персонажами яких стали сутенерки. Очікується, що вони зустрінуть вироки бурхливими оплесками. Бо їм «світить» по 800 гривень штрафу. «Так уже було у судовій практиці міста. У ще 14 кримінальних справах, що наразі розглядаються, персонажами виступають повії», — додав Віктор Коверзюк.