Падіння стіни. Український шанс
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20091105/4200-1-1.jpg)
Наступного понеділка в Берліні відбудуться офіційні заходи з нагоди відзначення 20-річчя падіння Берлінського муру. Збудований у серпні 1961 року мур не лише фізично поділив німецький народ на оссі та вессі, але й став символом поділу світу на дві сфери впливу, на дві системи світогляду: Західну та Радянську. Перша з цих систем будувала капіталізм і на практиці реалізовувала такі засадничі права, як свобода слова, свободу віросповідання, свободу зібрань та вільні та справедливі вибори. Інша — будувала комунізм і лише на папері гарантувала деякі з названих вище свобод і оспівувала їх в піснях: «Я нигде такой другой страны не знаю, где так вольно дышит человек».
Зрештою Захід взяв гору в конкуренції двох систем і першою його мирною перемогою стало падіння Берлінського муру, за яким через два роки наступив крах Радянського Союзу. Об’єднана Німеччина та країни Центральної та Східної Європи сповна скористалися отриманим шансом. Вони стали будувати своє майбутнє, орієнтуючись на Західну Європу та її цінності. Як результат більшість країн так званого соціалістичного табору, включаючи балтійські країни, стали членами ЄС та НАТО.
На жаль, Україна ще не змогла використати свій шанс. Можна багато аналізувати причини, зокрема, історичні, а також політичні пастки в новітній історії, ставити питання, чи завжди європейці добре розуміли Україну, де наші невдачі й що можна зробити.
Пропонуємо читачам «Дня» низку матеріалів німецьких та українських дипломатів, експертів та публіцистів, які говорять не лише про значення падіння Берлінського муру для сьогоднішнього світу, але й про висновки, які мають зробити українські політики. Зокрема, своїми думками діляться Надзвичайний посол Німеччини в Україні Д-р Ганс-Юрѓен Гаймзьот, президент німецького Бундестагу Д-р Норберт Ламмерт, уповноважений з прав людини ФРН Гюнтер Нооке, німецький публіцист Вольфганг Темплін, а також Надзвичайний і Повноважний Посол України Юрій Щербак, публіцист Юрій Райхель, історик Михайло Кірсенко, політолог Роман Кривоніс та українські студенти.
Спеціальний випуск підготовлено газетою «День» у співпраці з посольством Федеративної Республіки Німеччини в Україні. Подані авторами думки відображають їхню власну точку зору.
Випуск газети №:
№200, (2009)Рубрика
Панорама «Дня»