Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Пам’ятник жертвам Голодомору — у Вашингтоні

19 листопада, 00:00

Палата представників Конгресу США прийняла резолюцію, яка дозволяє українській владі відкрити у Вашингтоні пам’ятник жертвам Голодомору 1932—1933 років, передають «Українські новини» .

Як повідомили в секретаріаті палати, уряд України отримав дозвіл поставити меморіал на одній із ділянок землі в центрі Вашингтона, що перебуває в федеральній власності. При цьому в законопроекті підкреслюється, що «уряд США не повинен здійснювати жодних витрат на створення чи підтримку меморіалу».

«У 1932—1933 роках Україна була зруйнована, а її народ був доведений до грані фізичного існування за допомогою голоду, який виникнув... внаслідок продуманої заздалегідь політики радянського уряду на чолі з Йосипом Сталіним, метою якої було руйнування національної самосвідомості українського народу, а також знищення його національних, політичних, культурних і релігійних прав», — сказано в резолюції.

Ще 1986 року Конгрес США призначив спеціальну комісію, яка розслідувала причини голоду і дійшла висновку, що дії радянської влади можуть прирівнюватися до геноциду. Два роки тому з ініціативи тогочасного уряду України понад 30 держав світу, включаючи США, підписали в ООН спільну заяву, присвячену пам’яті загиблих внаслідок голоду. «У колишньому Радянському Союзі мільйони чоловіків, жінок і дітей стали жертвами жорстоких дій і політики тоталітарного режиму. Голодомор — великий голод 1932— 1933 років в Україні забрав життя від семи до десяти мільйонів ні в чому не винних людей і став національною трагедією для українського народу», — говориться в тексті заяви.

У випадку, якщо новий меморіал буде створено, у Вашингтоні буде вже два українськi пам’ятники. 1964 року за спеціальною ухвалою Конгресу США в центрі американської столиці при сприянні представників української еміграції було поставлено пам’ятник великому українському поетові Тарасові Шевченку, який, як було записано в резолюції Конгресу, черпав натхнення у «великій американській традиції боротьби з імперіалістичною та колоніальною окупацією його Батьківщини». Восьмиметровий бронзовий пам’ятник Шевченкові на гранітному п’єдесталі, який важить 45 тонн, було урочисто відкрито президентом США Дуайтом Ейзенхауером у присутності близько 100 тисяч офіційних осіб і гостей.

Також у резолюції сказано, що українці всього світу планують відзначити 75-тi роковини Голодомору в Україні відповідними церемоніями, щоб віддати данину жертвам трагедії. Україна до 2007 року збирається підготувати документ щодо визнання Голодомору в Україні 1932— 1933 років актом геноциду, який би прийняла ООН. 2003 року Верховна Рада визнала Голодомор актом геноциду. 25 держав-членів ООН уже підготували спільну заяву, в якій назвали Голодомор в Україні результатом політики тоталітарного режиму.

200 3 року Державні збори (парламент) Угорщини ухвалили постанову, в якій визнали Голодомор 1932—1933 років в Україні заздалегідь спланованим і влаштованим сталінсько-радянською системою. Наприкінці жовтня 2003 р. Сенат (верхня палата парламенту) Австралії прийняв резолюцію, в якій визнав Голодомор одним із проявів геноциду в історії людства. До цього Палата представників конгресу США (нижня плата парламенту) визнала Голодомор масовим убивством. Голодомор також засудили парламенти Канади й Аргентини. Внаслідок Голодомору 1932—1933 років, за різними оцінками, в Україні загинуло від семи до десяти мільйонів осіб, або від 10% до 25% населення, декілька мільйонів із яких — діти.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати