Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Переможець, якого судять

Приватизаційний конкурс щодо ЗАлКу вступив у стадію судових позовів
20 грудня, 00:00

Перший раунд розглядів іде в Антимонопольному комітеті. Якщо АМК не дасть зовнішньоторговельній фірмі «КрАЗ», яка виграла конкурс на придбання пакету акцій ЗАлКу, своєї згоди, то Фонд державного майна розпочне переговори про укладання договору купівлі-продажу цього пакету з учасником конкурсу, що зайняв друге місце, заявив перший заступник глави ФДМУ Михайло Чечетов.

Він підкреслив, що без дозволу АМК договір із переможцем конкурсу не буде підписано навіть у тому випадку, якщо «КрАЗ» надасть банківську гарантію виконання ним зобов’язань за умовами конкурсу, повідомляє УНІАН. Якщо до кінця робочого дня в четвер гарантію не буде представлено, то в п’ятницю ФДМУ «може розпочати переговори з покупцем, що стоїть другим», сказав М.Чечетов.

Нагадаємо, що, за рішенням Антимонопольного комітету, «ЗТФ КрАЗ» і ЗАТ «Ітера-Україна» не були допущені до конкурсу із продажу ЗалКу як такі, що не відповідають поняттю «промисловий інвестор». Крім цього, згадані компанії не надали в АМК достатньої інформації про відносини контролю. Пізніше, після рішення конкурсної комісії від 5 грудня, прийнятого, як писала преса, не без тиску запорізького губернатора Олексія Кучеренка, підтриманого прем’єр-міністром Віктором Ющенком, вони все ж продовжили боротьбу.

Голова Контрольної комісії Верховної Ради із приватизації Олександр Рябченко зазначає, що в договорі про спільну діяльність, підписаному «КрАЗом» і Glencore, не було відображено зобов’язання останнього про участь у платежі за пакет ЗАлКу. Однак керівництво «КрАЗу» не сумнівається в тому, що компанія Glencore (Швейцарія) виконає договір про спільну участь із зовнішньоторговельною фірмою (ЗТФ) «КрАЗ» у придбанні 68,01% акцій ВАТ «Запорізький алюмінієвий комбінат» («ЗАлК»). Воно, повідомляє Інтерфакс-Україна, постійно спілкується з центральним офісом компанії Glencore і не має жодних побоювань щодо виконання договору. Крім того, недавно в центральному офісі Glencore побував генеральний директор «ЗАлКу» Іван Бастрига, якого запевнили, що компанія «збирається виконати свої зобов’язання в рамках інвестиційного проекту». За даними агентства, нині «КрАЗ» завершує підготовку документів для підтвердження гарантій оплати придбаного пакету. «Ми налаштовані, як і планували, спільно із Glencore надати гарантії оплати згаданого пакету акцій до 21 грудня і після цього здійснити його оплату відповідно до умов конкурсу», — сказав представник «КрАЗу».

Приватна компанія Glencore займається видобуванням і переробкою руд, торгівлею металами, мінералами, енергетичною та сільськогосподарською продукцією і протягом останніх дев’яти років купувала близько 30% алюмінію виробництва «ЗАлКу». 1999 року її оборот становив $35 млрд., активи — $9,4 млрд., статутний фонд — $1,7 млрд. Компанія має рейтинг BBB+, за шкалою рейтингового агентства Standard&Poor’s. Разом із тим, найбільшою таємницею для української влади на сьогодні залишаються відносини контролю, в яких перебувають «КрАЗ» і Glencore. Навіть один із топ-менеджерів «КрАЗу» Володимир Севернюк не зміг її розвіяти, зазначивши тільки, що «вони (ці відносини. — Авт. ) — в юридичному полі».

Тим часом переможець під № 2 — консорціум «АвтоВАЗ- Інвест» звернувся до Вищого арбітражного суду України (ВАСУ) з позовом на Фонд держмайна (ФДМ) про визнання недійсним протоколу засідання конкурсної комісії із продажу ВАТ «Запорізький алюмінієвий завод» (ЗАлК) від 5 грудня 2000 року, за яким до участі в конкурсі були допущені «ЗТФ КрАЗ» і ЗАТ «Ітера-Україна». І хоч дату судового засідання із цього питання поки що не визначено, навіть привид такого розгляду (ще один учасник конкурсу із продажу ЗалКу — концерн «Металургія», що подав аналогічний позов до ВАСУ, відкликав свою заяву), через що реальні терміни одержання грошей до бюджету можуть непередбачувано розтягнутися, мав би змушувати владні структури діяти без зволікання. Схоже, висловлювання М.Чечетова свідчить саме про це.

У той же час державний уповноважений Антимонопольного комітету В’ячеслав Козлов сказав «Дню», що питання ще досліджується і він не знає, яке рішення прийме комітет, оскільки є ще не вся інформація стосовно учасників конкурсу і, зокрема, щодо гарантій фінансової підтримки. В.Козлов зазначив, що в АМК ще немає також інформації про фінансові гарантії «КрАЗу» консорціумом банків. За його словами, звичайно комітет розглядає такі питання щоп’ятниці, але якщо необхідні документи надійдуть і будуть вивчені, то, можливо, засідання відбудеться раніше. Близьке до АМК джерело, яке заслуговує на довіру, повідомило «Дню», що у випадку, якщо «КрАЗ» надасть усю інформацію, якої бракує, щодо відносин контролю та видів діяльності, пов’язаних із відносинами контролю, то рішення, скоріше, буде позитивним, адже хоч би хто купив ЗАлК, на ринку навряд чи що-небудь зміниться, оскільки це підприємство все одно залишиться монополістом із виробництва алюмінію в Україні, і, більше за те, вертикальна інтеграція, що намічається, спричинить лише позитивний вплив. Разом із тим джерело підкреслило, що АМК уважно досліджуватиме зв’язки банків, які нададуть «переможцеві» свої гарантії, і, як завжди, оцінюватиме, чи впливають вони вирішальний чином на ринок... «Мало що при цьому відкриється...» — сказав він.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати