Перестановки по-молдавському
Тарлєв поступився місцем «новим людям»
Учора молдовський парламент прийняв відставку голови уряду комуніста Василя Тарлєва. Сам прем’єр оголосив про намір залишити посаду напередодні на засіданні кабінету міністрів, мотивуючи цей крок необхідністю поступитися місцем «новим людям». Президент Молдови Володимир Воронін, який виступив на засіданні уряду, подякував прем’єр-міністру і очолюваному ним кабінету міністрів за пророблену роботу, прийняв відставку прем’єра і нагородив його вищим орденом держави — «Орденом Республіки».
Характерно, що екс-прем’єр не з’явився на засідання парламенту, щоб пояснити причини свого відходу парламентаріям. Тому представники опозиційних фракцій, які жорстко критикували кабінет міністрів і неодноразово вимагали його відставки, від голосування утрималися.
Учора президент Молдови вже запросив опозиційні фракції, щоб проконсультуватися з ними щодо нового кабінету. Раніше фракція правлячої партії комуністів почала обговорювати склад нового кабінету, який, як повідомили інформовані джерела, очолить перший віце-прем’єр Зінаїда Гречаная. В уряді Тарлєва вона займалася блоком макроекономічних питань, була співголовуючим молдавсько-російської міжурядової комісії з торгово-економічного співробітництва, очолювала молдовську делегацію на переговорах про постачання російського газу в Молдову і поновлення експорту молдавських вин на російський ринок. На думку аналітиків, у неї більше шансів очолити уряд, у тому числі й на фоні потепління молдавсько- російських відносин.
КОМЕНТАР
Чим викликана нинішня відставка прем’єр-міністра Молдови і хто може обійняти його посаду? Як майбутні перестановки в уряді можуть вплинути на вирішення Придністровського конфлікту?
Оазу НАНТОЙ, програмний директор Інституту суспільної політики, Кишинів:
— Призначення пана Тарлєва 2001 року прем’єр-міністром було досить несподіваним для багатьох. Проте ця людина зуміла проробити на цій посаді впродовж семи років і є рекордсменом у цьому значенні в новітній історії Республіки Молдови. Протягом останнього часу в суспільстві почало нагромаджуватися невдоволення правлячою партією і це спостерігається в нехай і повільному, але впевненому зниженні її рейтингу. У цій ситуації партія все-таки намагається переломити цей хід подій, особливо це важливо з огляду на те, що вже через рік повинні відбутися вибори в наступний парламент. Враховуючи специфіку парламентської системи в Молдові, шанси партії комуністів бути при владі або впливати на владу визначальним чином залежать від того, скільки мандатів вони отримають. Останнім часом у компартії нагромадилося досить велике невдоволення діями самого уряду. Трьох міністрів цього року вже відправили у відставку. Тепер настала черга прем’єра. 15 березня Комуністична партія провела з’їзд. І після з’їзду, для того, щоб додати динаміки всій партії, було вирішено запропонувати нову кандидатуру прем’єр-міністра. Володимир Воронін багато разів демонстрував, що він абсолютно непередбачуваний у тому, що називається кадровою політикою. Проте перша кандидатура, про яку почали говорити вчора, це пані Зінаїда Гречаная, перший віце- прем’єр і міністр фінансів. Протягом сьогоднішнього дня зберігається невизначеність. Фігурують також такі особи, як пан Володимир Цуркан, колишній посол Молдови в Росії, пан Дадон, нинішній міністр економіки. Але це все «ворожіння на кавовій гущі».
Я вважаю, що ці перестановки ніяк не вплинуть на урегулювання Придністровського конфлікту. Бо в нас у Республіці Молдова склалася така ситуація, що владоможці шукають рішення не всередині країни за допомогою діалогу з лівим берегом, а на стороні. А те, що відбувається на стороні, мало залежить від уряду в Кишиневі. Зараз багато спекуляцій на тому, про що говорила Кондолізза Райс у Москві, які інструкції отримав президент невизнаної Придністровської Молдавської Республіки Ігор Смирнов 17 березня під час зустрічі з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим. Принаймні, те, що сказав Смирнов після зустрічі з Лавровим, разюче відрізняється від того оптимістичного інтерв’ю, яке дав Володимир Воронін російській газеті «Комерсант» 11 березня. Певні очікування існують у зв’язку з саммітом НАТО в Бухаресті 2— 4 квітня, де повинна відбудуться зустріч Буша з Путіним і де буде присутній і Володимир Воронін.