Перші ластівки нової «стiни»
Серед числа інших причин, які змусили Словаччину вдатися до такого кроку, посол Грівна назвав необхідність координацій дій із Прагою, з якою Братислава намагається утримувати єдиний правовий простір. Також називалося спільне для обох республік «лихо» — нелегальні заробітчани і пов’язана з їхньою присутністю злочинність. Щоправда, пан посол зізнався журналістам, що ніхто в Словаччині не знає точну чи приблизну кількість нелегалів. Як і ніхто в Чехії.
На запитання кореспондента «Дня», хто виграє від запровадження візового режиму, словацький посол відповів: «Ніхто». Він також визнав, що уряд не провадив аналізу можливих наслідків скасування безвізового режиму на економіку прикордонних районів. «А що робити?» — такою була відповідь на це питання посла Чеської республіки Врабеца. І навів приклад — нещодавно в центрі Праги російськомовними бандитами було побито одного з молдовських міністрів. Посол Врабец, втім, переконаний, що як тільки Україна подолає свої внутрішні проблеми, які змушують її громадян шукати працю за кордоном, та поборе «експорт бандитизму», та й ситуація зможе радикально змінитися. Сьогодні ж і чеські, і словацькі дипломати виглядають явно не в захваті від рішення їхніх урядів. Співробітники консульств вже зараз ледве справляються з потоком українських громадян. На сьогодні консульства працюють лише в Києві. Незабаром, 26 червня, відкриється Генконсульство Словаччини в Ужгороді. Чехія поки що лише планує відкрити своє Генконсульство або в Ужгороді, або у Львові.
Торік, за словами посла Грівни, у Словаччині побувало 1 млн. 340 тисяч українських туристів. Вони складали до 80% зарубіжних туристів у Словаччині, і туристичний бізнес в країнi багато в чому тримався завдяки саме їм. Тепер, за припущеннями словацьких дипломатів, добре, коли на гірськi курорти у Татрах приїде бодай 100 тисяч українців — і «Татри можна буде закривати», як невесело пожартував один з дипломатів. Були вже навіть випадки скасування авіарейсів.
Найдешевша чеська віза обійдеться у $25—30 (залежно від курсу крони до долара), словацька — у приблизно $20 плюс $3 за оформлення, словацька двостороння транзитна віза — у $22. Плюс паспорт, плюс фотокартка 35х45 мм. Візу можна буде отримати протягом тижня, запевняють чехи та словаки. Туристичні бюро обслуговуватимуться поза чергою. Посол Врабец запевнив, що туристові-індивідуалу візу оформлять, якщо він доведе, що має засоби для проживання в Чехії, але на стенді Консульства (вул. Б.Хмельницького, 58) чомусь зазначено, що це робиться через туристичні фірми.
Попри те, що візовий режим вже виявляється невигідним для всіх сторін, ніхто не знає, як довго він триватиме. «Все залежатиме від самої України», — оптимістично зауважив посол Врабец.
Поки що ж очевидним залишається те, що Європейський союз вимагає пожорсткішання прикордонного контролю з боку кандидатів на вступ до країн, які такими кандидатами не є. В тому числі — й до України.