Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Першоквітнева «скарбничка»

29 березня, 00:00

«Нам не потрібна газова війна з Росією», — заявив учора Президент України Віктор Ющенко, натякаючи, мабуть, на активну позицію в цьому питанні прем’єр-міністра Юлії Тимошенко. Ратуючи за стабільність, він підкреслив, що не хоче, щоб авантюристи приходили в цей сектор (електронні ЗМІ цього дня писали про те, що прем’єрові фактично вдалося відродити свою газотрейдерську компанію ЄЕСУ, що займала колись монопольну позицію на українському ринку газу). «Я ніколи не займався газом як зацікавлена приватна особа й ніколи цим не займатимуся. І моя сім’я в тому числі, — сказав Президент. — Я чистий президент, і я хочу, щоб уряд, який відповідає за ті чи інші питання, не плутав інтереси державного характеру з якимось іншими».

Каменем спотикання двох керівників укотре стало питання про українські газові борги. «Борг у два з лишком мільярди доларів — це не лише фінансовий вантаж, це репутація нашої країни, це репутація кожного з вас», — сказав Президент журналістам, відповідаючи на зроблену напередодні Тимошенко заяву. «Я також здивувалася, коли почула цю цифру ($2 млрд.), я моментально підняла всі бухгалтерські звіти, проаналізувала — безумовно, такого боргу немає і не може бути, — з повною впевненістю говорила прем’єр. — Там значно менша заборгованість — близько $900 мільйонів». Тимошенко пояснила, що контрактів на постачання газу ще не існує, «тому уряд накопичив гроші й чекає, коли буде підписано ці документи».

Тим часом ця заява потребує пояснень відносно джерел наповнення газової скарбнички. Ледве не щодня ми чуємо стогнання «Нафтогазу України» про неплатежі споживачів, особливо комунальні. У зведенні боржників фігурують цілі області. І невипадково Ющенко повідомляє: «Ми ніколи так близько не були до банкрутства НАК «Нафтогазу», — і нагадує про 14 мільярдів гривень некомпенсованих витрат. «Нафтогаз» випрошує газ по 179,5 долара за тисячу кубічних метрів і для певного сектора відпускає його нижче ніж за 50 доларів», — додає Президент, маючи на увазі населення і питає: а що з цього приводу думає влада, тобто уряд. «Щодня лічильник працює не на нашу користь», — сказав Ющенко. «Я би хотів, щоб ця хвороба популізму навіки залишила українську політику», — підсумував він.

Про що йдеться? Ще на початку тижня Президент заявляв: «Я звернувся до уряду, прем’єр-міністра сформувати директиви і направити делегацію для переговорів щодо поставок газу на 2008 рік цього тижня». Ющенко підкреслив, що Україна має всі можливості, щоб «формувати стабільний газовий ринок», оскільки, на його думку, була проведена велика робота стосовно переговорного процесу, в тому числі й на рівні президентів України і Росії. У результаті було закрито проблеми щодо розрахунків за газ 2007 року. Президент підкреслив, що ситуація з розрахунками на 2008 рік менш оптимістична, ніж та, якої досягнуто «на рівні політичних домовленостей», і зазначив, що «на жаль, влада, компетентна влада, влада, яка відповідає за ці питання, відповіді на сьогоднішній день не дала». При цьому Ющенко зробив важливе зауваження: «На рівні президентів усі домовленості, яких було досягнуто до сьогодні лишаються в силі».

У чому корінь протиріч, що виникають у середовищі українського керівництва? Екс-міністр оборони, нинішній голова парламентського комітету з питань національної безпеки й оборони Анатолій Гриценко, якому сьогодні важко закинути особливу прихильність до Президента, вважає, що українська влада має «чесно говорити про ціни на газ і ціни на нафту» і зазначає, що європейські ціни на газ рано чи пізно будуть і в Україні. У зв’язку з цим, як вважає народний депутат, українській владі необхідно абсолютно інакше формувати зміни до бюджету стосовно енергозбереження, перерозподілу використання різних складових енергетичного балансу, а також провести інвентаризацію власних ресурсів. «Для уряду, для всіх гілок влади зараз ситуація цинічно політична, дуже проблемна і несприятлива. Або реформи, або рейтинг», — сказав він. «Я не впевнений у тому, що 1 квітня, коли тут буде президент Буш, Росія знову не відключить газ»... — сказав Гриценко.

Між тим Тимошенко демонструє величезну потенційну енергію. Вона легко переконала всіх у тому, що остаточно розправилася з газовими посередниками, і, схоже, навіює своїм «ворогам» думку про те, що так буде з кожним. Але бізнес-середовище має свої джерела інформації та свою думку. Один із найбільших бізнесменів країни Ігор Коломойський розкритикував прем’єра за витиснення компанії RosUkrEnergo з українського ринку. «Благом для народу є ціна на газ. Якщо тобі система здається непрозорою, якщо тобі не подобається пан Фірташ, то це не привід руйнувати цю систему. Просто треба зробити її прозорою», — сказав Коломойський, розповідаючи про свої наміри придбати 50% у цієї компанії.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати