Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Після спеки — урагани?

Кліматологи попереджають, що на зміну аномально теплому літу прийдуть шторми та смерчі
18 серпня, 00:00
ЦЬОГОРІЧНЕ ЛІТО, ЯК НІКОЛИ, ЗАГАРТОВУВАЛО НАС ДО ПРИРОДНИХ АНОМАЛІЙ — СПОЧАТКУ ЙШЛИ ДОЩІ, ПОТІМ НЕСТЕРПНО ПЕКЛО СОНЦЕ, А ТЕПЕР СИНОПТИКИ КАЖУТЬ ПРО РІЗКЕ ПОХОЛОДАННЯ. ТАК ЩО НАМ НЕ ЛИШАЄТЬСЯ НІЧОГО ІНШОГО, ЯК АДАПТОВУВАТИСЬ ДО НОВИХ КЛІМАТИЧНИХ УМОВ / ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Із сьогоднішнього дня, 18 серпня, спека покидає територію України — про це нещодавно заявили фахівці Укргідрометцентру. Але чи не зарано зітхати з полегшенням і радіти прогнозам синоптиків, що до нас нарешті приходить похолодання? Якщо порівняти нашу погодну ситуацію з російською (а в них чимало спільних рис), втрачати пильності поки що не варто. Там теж спека поволі відступає з території країни, але закінчується вона аж ніяк не покращанням погодних умов, а приходом нових стихій — ураганів та смерчів. Україна, де часто погодні умови збігаються з тими, що формуються на території Російської Федерації, теж ризикує завершити літо неспокійно.

Про прихід ураганів та сильних шквалів на територію Росії британські синоптики говорили ще кілька тижнів тому. Як прогнозували — саме так і сталося. Минулими вихідними по північно-західній території Російської Федерації пройшлися урагани, які лишили без світла понад 90 тисяч осіб. Повалені дерева ускладнили рух на автодорогах, припинили пересування і близько 50-ти поїздів. За висновками зарубіжних експертів, країна виявилась неготовою до боротьби з ураганами, так само як і до боротьби зі спекою.

В Україні ж на найближчі дні оголошено штормове попередження на заході країни: «У зв’язку з очікуваними дощами на річках Карпатського регіону ймовірні підвищення рівнів води: на річках Закарпатської області на 0,5-1,5 м, на річках басейнів Сяну, Дністра в межах Львівської і Івано-Франківської областей, Прута та Сірета — на 0,3-1,0 м. При сильних зливах можливе формування значного схилового та місцевого стоку, в горах існує загроза утворення селевих потоків», — така інформація на сайті Укргідрометцентру.

Чи готується наша влада до боротьби зі стихією, які заходи планує — щоб з’ясувати це, «День» звернувся за коментарем до Міністерства надзвичайних ситуацій. Після численних дзвінків до різних підрозділів відомства з’ясувалося, що наразі тамтешні фахівці «зайняті» питаннями пожежної безпеки і готують звіт для Президента про кількість пожеж на території України, заходи боротьби з ними та завдані збитки. А ймовірними проблемами у зв’язку з ураганами чи повенями поки що не займаються. Хоча варто було б оперативно реагувати на подібні попередження Укргідрометценру, щоб попереджати стихію, а не боротися з її наслідками. Втім, українські синоптики заспокоюють, що ураганів такого масштабу, як у Росії, в Україні може й не бути.

— Якщо в Росії закінчення аномальної спеки супроводжується ураганами, то в Україні ми цього не очікуємо. Інтенсивні явища можуть бути лише у західних областях, де на найближчі дні ми оголосили штормове попередження, — зазначила завідувач сектору короткострокового прогнозування Укргідрометцентру Людмила Гумоненко.

— У цілому ж на всю територію України йдуть грозові дощі з посиленням вітру й градом, а також зниження температури до 23—28 градусів. У середу холодний атмосферний фронт переміститься у східному напрямку, таким чином дощі з грозами, шквалами і градом очікуються у більшості регіонів України, крім Дніпропетровської, Херсонської, Запорізької областей та Криму. Температура вдень очікується 23—29 градусів, а на півдні та південному сході утримається погода без опадів, з температурою повітря 30—35 градусів. До кінця тижня температура повітря знизиться і в цих регіонах.

Чому ж так різко змінюється погода? Як пояснив британський метеоролог Майк Блекберн одному російському виданню, причина таких погодних коливань криється у тому, що на висоті від семи до 16-ти кілометрів у атмосфері відбуваються різкі зміни потоків повітря, наприклад, холодні потоки різко змінюються гарячими чи навпаки, внаслідок чого можуть виникати урагани й інші стихійні явища. За його словами, саме такі зміни потоків повітря стали причиною аномальної спеки в Росії та масштабних повеней у Пакистані. В останні тижні метеорологи помітили незвичайні зміни у поведінці повітряних течій. Якщо зазвичай повітряні хвилі рухалися на схід, то в середині липня вони заклякли на місці, а такі стійкі утворення, які кліматологи називають блокуючими подіями, створюють умови для природних аномалій. У Пакистані ця ситуація збіглася у часі з літнім мусоном, який приніс більше дощів на північ країни, що й призвело до повеней. А в Росії це спричинило постійний притік гарячого повітря з Африки та екстремальну спеку.

Також британський учений додав, що незвична спека може повернутися в РФ уже наступного літа, оскільки планета постійно прогрівається, теплішає у північних її частинах. Поки що ж метеоролог закликає російську владу робити щось для боротьби з можливими ураганами та смерчами, адже серпень та вересень — це найбільш придатний час для цих аномалій. Як зазначають фахівці, при швидкості вітру від 20 до 24 метрів за секунду руйнуються ветхі будівлі, зриваються дахи будинків, а в Росії швидкість вітру може досягати й 90 метрів за секунду. Хоча прогнози українських синоптиків більш утішні, ніж закордонних, продумати наперед, як запобігти чи зменшити наслідки можливих стихій, нам теж не завадить.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати