Перейти до основного вмісту

Після землетрусу

Експерти аналізують ризики
17 березня, 00:00

Учора в Японії на узбережжі густонаселеної провінції Канто знову стався землетрус магнітудою 6. Його епіцентр усього за 96 км від Токіо. Кількість жертв у країні вже перевищила 12 тисяч осіб. У ряду регіонів склалася катастрофічна ситуація з водопостачанням...

Природні та техногенна катастрофи, що сталися в Японії, третій економіці на Землі, змусили в черговий раз здригнутися й глибоко замислитися весь світ. Висловлювання глибокого співчуття, пропозиції допомоги чергуються з прогнозами про те, як ситуація в Країні Вранішнього Сонця, яка останнім часом дуже активно допомагала й інвестувала в усіх країнах, зокрема й в Україні, позначиться на світовому господарстві та торгівлі, на фондових ринках Європи, Америки й Азії. «Є ризик, що через проблеми з електрикою постраждає загальна економічна активність у країні, — наводить агентство Bloomberg слова кредитного аналітика S&P Такахіри Огави. — Якщо це станеться, побічно будуть зачеплені й інші азіатські країни».

Чимало японських компаній, зокрема Sony Corp. і Toyota Motor Corp., були вимушені припинити виробництво через руйнування та перебої в енергопостачанні. Експерти S&P вважають, що ситуація, яка створилася, погіршує перспективи економік ряду азіатських країн, зокрема Китаю. «Китайський експорт може помітно скоротитися у зв’язку з перервами в роботі японських виробників електроніки й автомобілів, — зазначає економіст Industrial Bank Co. у Шанхаї Лу Чженвей. — Зміцнення юаня може істотно уповільнитися». Виявляють занепокоєння з приводу перспектив падіння виробництва й експорту через зриви постачань продукції з Японії й у Південній Кореї.

Німецькі експерти в цілому вважають, що стихійні лиха та ядерні проблеми в Японії й усі їхні наслідки, як економічні, так і гуманітарні, поки важко передбачувані. Водночас, на їхню думку, вони не призведуть до нової світової кризи, якщо вдасться уникнути радіаційного зараження столиці країни. «Я не бачу небезпеки, що світова економіка знову сповзе в рецесію», — заявив президент Федерального об’єднання торговельно-промислових палат Німеччини Ханс Хайнріх Дріфтман.

Учора в Києві про наслідки бід у дружній нашій країні Японії говорили й українські експерти. Олег Устинко, виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера, передбачає, що Україна навряд чи постраждає від наслідків трагічних подій у Японії. На його думку, допомога, яку ця країна надає нам через міжнародні фінансові організації, не зменшиться. Хоча перспективи надання Японією технічної допомоги Україні, на думку експерта, можуть істотно звузитися. Можливе також скорочення прямих приватних інвестицій та імпорту. Але при цьому для ліквідації наслідків катастроф Японії знадобиться багато металу, причому саме такої якості, який випускається в Україні. Але можливі й втрати, вони можуть бути пов’язані з тим, що Японія зменшить експорт з Європи високолегованої сталі, деякі компоненти для якої надходять з України.

Устенко також відзначає чутливу реакцію на події в Японії нафтового й фондового ринків. «Нафта у світі миттєво впала в ціні», — говорить він. Але це, швидше за все, короткострокове явища. Щойно економіка Японії почне відроджуватися, її попит на нафту знову піде вгору. А от газові ціни через перебої в постачанні електроенергії атомними станціями почали зростати... Це неприємний чинник для України.

Фінансовий аналітик Ерік Нейман називає те, що сталося в Японії, «підніжкою для всієї планети», яка тільки-но пережила фінансово-економічну кризу. Він однозначно прогнозує уповільнення світової економіки. Більше того, на його думку, проблеми третьої економіки світу та третього споживача планети можуть дати старт другій хвилі світової кризи. Він розповідає про нестандартні заходи японського центробанку, який уже вкинув в економіку країни 300 мільярдів дол. Мета — завадити процесу репатріації капіталів, який почав проводити патріотичний японський бізнес, продаючи американські цінні папери. Якщо цьому не протистояти, то наслідки для світової економіки можуть стати непередбачуваними, вважає Нейман. На його думку, в цьому випадку японський центробанк на повну потужність увімкне друкарський верстат, і світ буде наповнений грошима.

Експерт-японіст Олена Мікал довго жила в Японії, й її коментарям передує співчуття японському народові. Вона згодна з тим, що події в Японії призведуть до гальмування світової економіки, але при цьому підкреслює й позитивний аспект того, що сталося: «У будь-якому разі я сподіваюся, що на рівень безпеки ядерних реакторів знову звернуть увагу».

ДО РЕЧІ. Wikileaks повідомляє, що про проблеми на японських АЕС було відомо ще кілька років тому. Ще в грудні 2008 року МАГАТЕ попереджало, що японські АЕС можуть не витримати удару потужного землетрусу. У депеші американського Посольства в Японії, яка через сайт Wikileaks стала доступна, наводяться слова неназваного експерта МАГАТЕ, який висловлював занепокоєння тим, що за останні 35 років система управління безпекою на АЕС у Японії в умовах землетрусів передивлялася лише тричі. Японський уряд у відповідь пообіцяв підвищити рівень безпеки АЕС. І тепер шукає відповіді на питання, а чи достатніми були вжиті тоді заходи? Згідно з наявними даними, АЕС «Фукусіма-1», яка найбільш постраждала від землетрусу була розрахована на витримування землетрусів магнітудою 7, тоді як магнітуда п’ятничного землетрусу була 9.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати