По кому стукіт відбійного молотка?
28 січня, на шахті "Новогродовська" в Донецькій області, під час спуску стався обрив канатів потяга, у чотирьох вагонах якого перебували 60 чоловік. Спрацював аварійний гальмівний пристрій, і потяг зупинився, але частина робітників намагалася вийти з вагонів під час гальмування й була травмована. 24-м гірникам медичну допомогу надали на місці аварії, чотирьох довелося госпіталізувати. Як стверджують працівники Міністерства з питань надзвичайних ситуацій, можна було б уникнути травм, якби шахтарі краще знали техніку безпеки...
А 29 січня - трагедія: внаслідок обвалу породи смертельно травмовано машиніста шахти "Калиново-Східна" в Донецькій області. Вервечка трагічних випадковостей чи закономірність?
"На техніку безпеки з державного бюджету давно вже не виділяють і копійки, - нарікає заступник міністра вугільної промисловості України з питань охорони праці Микола Іменитов. - Керівники шахт самі визначають, яку суму вони зможуть витратити на навчання службовців, охорону праці з коштів, отриманих від реалізації вугілля. Але цих грошей роками немає, а коли вони надходять, то постає питання: витратити їх на техніку безпеки чи роздати голодним людям обіцяну зарплатню? Кожен вирішує по-своєму. І все-таки, панікувати не варто. Ситуація з аварійністю не настільки неблагополучна: приміром, 1997 року, порівняно з попереднім, нам вдалося на 52 випадки знизити травматизм зі смертельним результатом..."
Загалом торік загинули 283 шахтаря, сталося понад дві тисячі аварійних ситуацій. На думку Сергія Жуйкова, начальника управління нагляду у вугільній промисловості Державного комітету України з нагляду за охороною праці, умови, в яких працюють українські шахтарі, мало не вп'ятеро важчі, аніж, приміром, у Росії, а про розвинені країни годі й говорити. Почасти це спричинено природними умовами: низькі та вузькі шахти, висока температура повітря, запиленість. Свій "внесок" роблять і економічні чинники: застаріле, давно не ремонтоване устаткування, відсутність сучасних технологій. З 1 січня 1998 року на колегії Міністерства вугільної промисловості ухвалили заборонити кілька різновидів ручної праці в шахтах (саме її завжди вважали найнебезпечнішою). А чим її замінити? Й чи погодяться з цим самі шахтарі? Адже робота - хоч і небезпечна - краща від голодної смерті.
Випуск газети №:
№18, (1998)Рубрика
Панорама «Дня»