Податкова йде в обхід
На той випадок, коли документально все чисто, але для податківців, за відомими їм одним ознаками, обман у наявності, в ДПАУ передбачено непрямі методи визначення ваших прибутків. Чесних платників податків (цікаво, за якою ознакою їх будуть визначати?) вони не стосуються, запевняє М.Азаров, проте тим, у кого рильце в пушку, явно не минеться. Тому що серед цих методів є й такий, як отримання інформації від третіх осіб. З урахуванням славних традицій радянського стукачества, саме він і видається найбільш дійовим.
Ратуючи за застосування непрямих методів, М.Азаров посилається на аналогічний світовий досвід — ми, мовляв, не винаходимо нічого нового. Це, звичайно, заспокоює, однак не настільки, щоб не відчувати різницю між застосуванням законів у нас і в цивілізованих країнах. До того ж дещо непокоїть і незвична прив'язка, зроблена М.Азаровим: непрямі методи покликані виховувати у громадян шанобливе ставлення до закону, до Конституції. Якось дивно виходить: податкова не вірить в оформлені, згідно з законом, документи й при цьому повагу до закону у нас будуть виховувати за допомогою доносів інформаторів.
Проти непрямих методів, повідомив М.Азаров, повстала велика група народних депутатів (серед них багато підприємців), яка звернулась у Вищий арбітражний і Конституційний суди з вимогою відмінити постанову Кабміну «Про затвердження Порядку застосування непрямих методів визначення обсягу операцій, які оподатковуються на додану вартість». ДПАУ вважає, що цей демарш нічого не дасть: право на непрямі методи, нібито, закладене в законах. Отож підприємцям однаково нікуди не втекти від всевидющого ока Податкової, переконані в ДПАУ. Це підтверджують і цифри: в першому кварталі із застосуванням непрямих методів перевірено 636 фірм. У 617 виявлено порушення, до бюджету нараховано 25 млн. грн.