Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Подолання німоти

У Києві говорили про повернення та збереження культурних пам’яток
30 січня, 00:00
АРХЕОЛОГІЧНІ ЗНАХІДКИ ІІ—XIV СТОЛІТТЯ, ЯКІ БУЛИ НЕЛЕГАЛЬНО ВИВЕЗЕНО ДО ІТАЛІЇ ТА ПОВЕРНЕНО В УКРАЇНУ В 2008 р. / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

У Музеї мистецтв ім. Богдана та ВарвариХаненків відбувся італійсько-український круглий стіл «Повернення та збереження культурних цінностей: досвід Італії й України». Серед організаторів — Італійський інститут культури (його голова, професор Нікола Франко Баллоні, виступив модератором зустрічі), Національна рада з питань культури і духовності при Президентові України, вітчизняне Міністерство культури та туризму.

Безпосереднім приводом для зустрічі стало повернення в Україну з Італії трьох археологічних знахідок ІІ—XIV ст. Це — побутові предметі, древні металеві прикраси, котрими, однак, може пишатися будь-який музей світу: сарматський амулет-дзвіночок (бронза, ІІ—ІІІ ст.), візантійська печатка (бронза, V—VІІ ст.) і перстень часів Київської Русі (кольоровий метал, ХІІІ—ХІV ст.) Також у музеї того таки дня відкрито виставку «Сім віднайдених шедеврів Франческо Гварді», на якій експоновано графічні пейзажі венеційського митця, нещодавно знайдені у фондах Львівської галереї мистецтв.

Найбільше очікували виступу радника президента Італійської Республіки з питань збереження культурної спадщини академіка Луї Годара. Він мав виступити з доповіддю щодо досвіду Італії у поверненні та збереженні культурних цінностей та презентувати проект «Nostoi», результатом якого стало відкриття у президентській резиденції в Римі однойменної виставки 67-ми цінних археологічних знахідок, нелегально вивезених з Італії та повернених чотирма американськими музеями. На жаль, пан Годар не зміг приїхати через проблеми зі здоров’ям. Тож його доповідь була зачитана іншим, не менш цікавим гостем — командувачем Головної служби карабінерів з охорони культурної спадщини Джованні Ністрі. Процитовані ним слова професора Годара могли б стати гаслом круглого столу: «Відірвати твір від контексту — означає зробити його німим, позбавити його власної історії». На думку пана професора, зусилля мають бути спрямовані на створення довкола кожного культурного об’єкту відповідного контексту і антуражу.

Джованні Ністрі розповів про очолювану ним службу. Її створено 1968 року й підпорядковано італійському міністерству культури, але вона має всі повноваження карабінерів — тобто військової поліції. Загалом ця структура вражає розмахом і чіткою організацією. Є окремі секції археології, антикваріату, сучасного мистецтва. 12 підрозділів діють у всіх регіонах Італії. «Культурні карабінери» використовують для охорони й моніторингу пам’яток катери, кораблі, літаки і навіть супутникове спостереження! Найбільший у світі банк даних включає інформацію про 2,5 мільйона викрадених або зниклих творів мистецтва. Служба охорони пам’яток також стежить за системами безпеки музеїв, захищає природний ландшафт довкола археологічних та історичних об’єктів, здійснює нагляд за комерційною торгівлею, активно перевіряє інтернет на предмет такої торгівлі і співпрацює з Інтерполом. Це вже не кажучи про курси підвищення кваліфікації і підготовку кадрів (митниця, музейні працівники, арт-експерти) для 16 країн. Як наслідок — лише за останні кілька років знайдено і вилучено сотні тисяч археологічних знахідок, отриманих незаконним шляхом, і викрадених творів мистецтва, а також виявлено їхні численні підробки.

Італійцям з такими вартовими культури можна тільки позаздрити — у нас подібної служби нема й близько. І це при тих обсягах крадіжок, котрі щодня здійснюють «чорні археологи» по всій країні, при жалюгідному стані наших музеїв, при тому потоці культурної контрабанди, що прокочується через наші кордони... Звичайно, три повернені артефакти — надзвичайно відрадна подія, але це лише крапля в морі.

Захід, як завжди, нам допомагає. Ще однією темою круглого столу став українсько-італійський проект спільної транснаціональної номінації генуезьких фортифікаційних споруд у Середземномор’ї та Причорномор’ї (зокрема, Судацької фортеці, зведеної генуезькими колоністами у 1365—1475 роках) до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. До участі в проекті запрошено також Грецію, Туреччину, Туніс, Францію, Росію; а подання спільного дос’є до ЮНЕСКО планується у 2011—2012 році. Та насправді робота з подолання німоти нашої культури тільки починається...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати