Політреформа: ще один дубль
Під завивання автомобільних сирен і крики блокуючої трибуну опозиції Верховна Рада вчора таки зуміла заздалегідь схвалити законопроект №4180 про внесення змін до Конституції. За це рішення проголосували 276 депутатів, проти — 5 iз 324, присутніх у залі. При цьому парламент відмовився заздалегідь схвалити і направити до КС законопроект №3207-1, на підтримку якого висловилися всього 118 народних обранців. Як і слід було чекати, нормального обговорення законопроектів не вийшло через силову протидію фракцій «Наша Україна» і БЮТ, що наполягали на незаконності розгляду законопроекту №4180. Після короткого оголошення представниками конституційної комісії Степаном Гавришем і Олександром Морозом основних параметрів обох законопроектів депутати вирішили припинити їхнє обговорення та голосувати. І хоча слова спікера, котрий керував процедурою, потонули в неймовірному гаморі, зі своїми позиціями народні обранці визначилися чітко.
Тепер заздалегідь схвалений законопроект №4180 буде направлений для висновків до Конституційного Суду. В разі його ухвалення загалом на наступній сесії конституційною більшістю він набере чинності після президентських виборів 2004 року, за винятком низки положень, які мають набрати чинності після парламентських виборів 2006-го.
Згідно із заключними положеннями законопроекту, термін повноважень Верховної Ради наступного, п’ятого, скликання буде вже 5 років. Володар мандата зразка 2006 року зможе поєднувати депутатство з посадою члена Кабінету Міністрів. Зате він поплатиться мандатом у разі невходження до складу (або виходу зi складу) депутатської фракції партії або блоку, за списком яких буде обраний. За результатами виборів у парламенті протягом місяця формується коаліція, до складу якої входять більшість народних депутатів від конституційного складу парламенту. Коаліція пропонує Президентовi кандидатуру прем’єр-міністра і членів уряду. Парламент наділяється повноваженнями призначати за представленням президента прем’єр-міністра України, міністра оборони, міністра закордонних справ, інших членів уряду, а також звільняти цих осіб з посад. Президент може достроково припинити повноваження парламенту, якщо протягом місяця у Верховній Раді не сформована коаліція депутатських фракцій, якщо протягом 60 днів після відставки Кабінету Міністрів не сформовано персональний склад уряду, а також якщо протягом 30 днів чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися.
Проголосований законопроект суперечливо оцінюється не тільки в масштабах парламенту загалом, а й навіть у середовищі парламентської більшості. Не підтримали його багато членів фракції НДП, представник якої Сергій Шевчук пояснив позицію своїх соратників у розмові з кореспондентом «Дня» незгодою з деякими важливими положеннями законопроекту, зокрема — з наявністю там норм про імперативний мандат, а також про наглядову функцію прокуратури. Набрати на декілька десятків голосів більше, ніж нараховується офіційних членів у парламентській більшості, законопроект № 4180 зміг завдяки підтримці фракцій КПУ та СПУ. Лідери цих сил висловили впевненість в успіху політреформи, лідери «Нашої України» і БЮТ Віктор Ющенко і Юлія Тимошенко, які не голосували на підтримку цього документа, у свою чергу висловили впевненість у протилежному. «Вибрано силовий сценарій, який не принесе перспективи», — заявив Ющенко. У той же час координатор парламентської більшості, співголовуючий конституційної комісії Степан Гавриш назвав законопроект № 4180 найбільш ефективним компромісом, якого сьогодні можна досягти в українському парламенті, хоча й не виключив, що ВР може повернутися до розгляду законопроекту № 3207-1. При цьому координатор більшості зауважив, що законопроект №3207-1 «може бути максимально запитаним лише тоді, коли політичні сили зроблять висновки щодо своїх перспектив на виборах президента».