Політичні маневри навколо маневрів військових
Сьогодні у Верховній Раді України заплановано парламентські слухання питання "Про навчання Сі-Бриз". Мабуть, це питання ряд депутатів визнали найзлободеннішим, відклавши перед своїми канікулами розв'язання інших гострих проблем. При цьому вони посилаються на статтю 17 Конституції України про те, що "на території України не допускається розміщення іноземних військових баз".
Однак, у випадку навчань ідеться про постійну чи тимчасову дислокацію частин на терені України. Такі навчання у країнах, які мають великий досвід їхнього проведення, регламентовано спеціальними законодавчими актами. У нашій країні Міністерство оборони України укладає відповідні тимчасові угоди з військовими відомствами країн-учасниць навчань. МО запросило взяти участь у них представників США, Великобританії, Росії, Франції, Болгарії, Греції, Італії, Румунії, Туреччини, а проводяться навчання на підставі угоди з міністерством оборони США про військове співробітництво, а також річного плану військового співробітництва.
Відповідно до задуму навчань світове співтовариство відгукнулося на прохання "Помаранчевої Республіки" й вирішило сформувати багатонаціональний загін миротворчих сил, якому поставлено завдання надати гуманітарну допомогу, евакуювати хворих і поранених.
Навчання за участю міжнародних сил із відпрацювання миротворчих операцій проходять в Україні регулярно. Лише торік було проведено "Щит миру-96", "Козацький степ-96", "Карпатська безпека-96". Навчання на кшталт цих щороку проходять в акваторії Чорного моря. У них, як правило, крім найбільших морських держав беруть участь усі чорноморські держави, зокрема Україна.
Одначе у Верховній Раді України жодного разу не поставало питання з приводу цих навчань. Не розглядали депутати й питання про суходільні навчання"Кооперейтив-нейбор-97", які закінчилися минулого тижня на території України.