Перейти до основного вмісту

Політичні п’єси на будь-який смак,

або Дайте створити що-небудь!
21 червня, 00:00
ЛІДЕР ФРАКЦІЇ «НАША УКРАЇНА» РОМАН БЕЗСМЕРТНИЙ УЧОРА ЗАПРОПОНУВАВ ДЕПУТАТАМ СТВОРИТИ «СТАБІЛІЗАЦІЙНУ КОАЛІЦІЮ». ОДНАК НЕ РОЗШИФРУВАВ, ОБ’ЄДНАННЯ ЯКИХ САМЕ СИЛ ВІН МАЄ НА УВАЗІ. А ТОМУ — ІНТРИГА ЗАЛИШАЄТЬСЯ / ФОТО БОРИСА КОРПУСЕНКА / «День»

Менше тижня лишається до фінальної сцени політичної драми «Коаліція». Розв’язки на сцені парламенту чекали вчора, але знову не дочекалися.

Засідання Верховної Ради розпочалося із заяв фракцій. Власне, ними й закінчилося. Народні депутати в залі напружено чекали від лідерів фракцій, що виходили до трибуни, месиджів, що дали б змогу здогадатися: є в парламенті коаліція чи немає?

Фраза з виступу лідера СПУ Олександра Мороза — «якою б не була коаліція, всі політичні сили мають стояти на боці продовження політреформи» — давала залу підстави для здогадки: немає.

Здогадка переросла у впевненість після емоційного зізнання голови Політради НСНУ Романа Безсмертного: «Наша спільна вина, що ми не можемо створити коаліцію, бо нас не зближує вчорашня історія». Дивну з уст очільника помаранчевої Політради пропозицію «Забудемо про те, що було вчора, подумаємо про майбутнє» всі зрозуміли як реверанс в сторону Партії регіонів. Не розвіяла враження навіть бадьора ініціатива Р.Безсмертного створити «стабілізаційну коаліцію, де ми б могли зійтися в програмах, спільно рухатися і їх виконувати» та не менш бадьорий жарт від головного комуніста Петра Симоненка про те, що стабілізаційна коаліція буде не потрібна, бо «в Україні й так вже настав стабілізець!».

Попри всі очікування, на столі керівника Тимчасової Президії ВР соціаліста І. Бокія після виступів керівників фракцій об 11 годині так і не з’явився текст договору про створення парламентської коаліції. Так що тут вже не до жартів.

Діяти швидше народних депутатів змушує не тільки дата, обумовлена в Конституції як останній день створення коаліції — 23 червня, а й заява фракції Партії регіонів, виголошена заступником її лідера Миколою Азаровим: «Якщо 21 червня не буде визначено формат коаліції, фракція разом з народними депутатами, що поділяють наше занепокоєння станом справ у країні на сьогодні, залишає за собою право обрати керівництво ВР та приступити до роботи». Реальність такої перспективи підтвердив, спілкуючись з журналістами, і лідер ПР Віктор Янукович: «Ми підійшли до межі, коли консультації пора закінчувати й приймати рішення. Рішення про створення коаліції має бути прийнято сьогодні. Якщо ні, то завтра ми приступаємо до обрання керівництва парламенту. У нас є більшість депутатів, згодних сьогодні-завтра приступити до обрання керівництва ВР. Ми свідомо відмовилися від крісла прем’єра, аби показати всім: для нас не важливі крісла, головне — відповідальність. Новостворена коаліція має бути державницького кольору — жовто-блакитна».

В коментарі «Дню» Євген Кушнарьов уточнив, що якщо ПР все-таки ініціюватиме процес обрання керівництва парламенту, то на пост спікера вони висуватимуть лідера своєї партії Віктора Януковича. «І голосів для позитивного голосування у нас вистачить», — запевнив народний депутат. Є. Кушнарьов також заявив, що їхня політична сила готова до нових парламентських виборів, «які принесуть їй набагато кращий результат». «Тоді ми не будемо ні з ким вести переговори, створимо самі більшість і наведемо в країні порядок», — сказав представник «Регіонів». Політик порівняв парламент, що знаходиться під загрозою розпуску, із дресированим тигром у клітці, з яким «уже можна розмовляти зовсім іншою мовою». «Не хотів би, щоб Президент отримав на руки додатковий батіг і пряник, яким він буде підганяти парламент», — зазначив народний депутат. «Якщо ми — розсудливі політики, то повинні до закінчення тридцятиденного строку (після першого засідання нового парламенту, що відбулося 25 травня. — Ред. ) створити коаліцію. Якщо є потенціал після 8-9 місяців марних переговорів «помаранчевих» між собою — нехай створюють. Ми тоді визначимо свій політичний статус у парламенті і почнемо працювати. Не можуть — нехай разом з нами створюють широку коаліцію», — заявив Є.Кушнарьов.

За словами Кушнарьова, Партія регіонів поки не вичерпала всіх можливостей для того, щоб налагодити конструктивну роботу парламенту. «Якщо ж усі варіанти будуть вичерпані, і ця Верховна Рада свою місію виконати не зможе — ми перші будемо виступати за дострокові вибори. І ми їх не боїмося», — підкреслив народний депутат. «Нашу Україну» припирає до стіни не тільки Партія регіонів. З іншого боку наступає БЮТ. Юлія Тимошенко покладає особисту відповідальність за відсутність так званої демократичної коаліції саме на НУ: «Велике навантаження впало на плечі «Нашої України»: до обіду вони ведуть напружені переговори з нашою коаліцією. Обідають, де прийдеться.

Після обіду — переговори з Партією регіонів. Нам нещодавно повідомили, що коаліційні угоди з БЮТ та ПР нічим не відрізняються одна від одної, й ми не здивуємося, коли НУ одночасно підпише договір з нами та ПР».

І все-таки шансів на створення керівних органів ВР менше, ніж шансів на створення коаліції: «Ми б могли сьогодні обрати голову ВР, але що робити завтра, коли новоутворена коаліція цього голову змістить? Можна обговорювати сьогодні перелік комітетів, але попередні проекти (авторства БЮТ про 24 комітети у парламенті) були відхилені депутатами, а новi законопроекти не внесенi. Й навіть підготовча група, яку я очолюю, не може цього зробити, бо НУ та ПР хочуть 29 комітетів, а за ними — більшість. Так що нехай ПР своїх ультиматумiв не висуває — це не методи роботи у ВР», — пояснив ситуацію голова Тимчасової парламентської президії І.Бокий.

Так що в стінах парламенту сьогодні грають ще й комедію «Що швидше народиться — коаліція чи керівництво ВР?». Хоча за висловом того ж Романа Безсмертного — «Що швидко робиться, то криве родиться!».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати