Польща стає «справжнім» закордоном
У посольстві Польщі в Києві «Дню» сказали, що йдеться про результати нещодавнього засідання польського уряду, на якому це питання дискутувалося. Жодного офіційного рішення на міждержавному рівні з цього приводу поки що не ухвалювалося. У посольстві також не змогли прояснити ситуацію з приводу того, яким саме буде візовий режим, якими будуть візи, якою буде процедура їх отримання, скільки коштуватимуть польські візи для українців. Щоправда, відомо, що від Польщі, як і від інших країн, які потрапили до «першої хвилі» розширення ЄС, вимагається повна відповідність стандартам шенгенської зони при тому, що приєднуватися до шенгенської угоди Польщу поки що не запрошують. Отже, польська віза не даватиме вільного доступу до інших європейських країн, про що твердили ще нещодавно у Варшаві, переконуючи, що жодних незручностей візовий режим українцям не принесе. Міністр закордонних справ Польщі Влодзімєж Цімошевич також заявив нещодавно, що в разі запровадження візового режиму для українців не робитиметься жодних винятків із загальної процедури. Польські дипломати стверджують, що вже мають приблизні підрахунки необхідних витрат на переобладнання існуючих консульських установ, заснування нових, оплату праці їх співробітників, але відмовляються як називати суму, так і говорити про шкоду чи користь для їх країни від запровадження віз. Відомо, що Польща планує відкрити нові консульства в Одесі та Луцьку. Відомо також, що за минулий рік консульські установи Польщі по всьому світу видали 185 тисяч віз, тоді як польський кордон перетнуло більше 6 млн. українців. Уже з цього можна робити певні висновки.
Можлива реакція Києва поки що також залишається невідомою. Рішення, наскільки можна судити з різних висловлювань української дипломатії, ще просто немає. Але досі не траплялося жодного прецеденту, коли б Україна не запровадила візового режиму у відповідь, за принципом паритетності. Враховуючи, що кількість поляків, які відвідують Україну, набагато менша за кількість українців, що заробляють на торгівлі з Польщею, збитки від зменшення і без того не надто великої кількості польських туристів внаслідок запровадження Києвом візового режиму у відповідь понесе й Україна, передусім — Львів та західний регіон.
У польських мас-медіа вже повідомлялося, що Варшава планує розпочати кампанію, спрямовану на українців, росіян та білорусів з тим, щоб люди вже зараз розпочали отримувати візи терміном дії у кілька років. Можливо, в цьому є певний сенс, оскільки маловірогідно, щоб Україна домоглася до 2004 року принаймні виключення себе з «чорного списку» Європейського Союзу. З іншого боку, ніхто досі не довів на практиці ефективності будь-якого візового режиму. Очевидно, просто існує традиція.