Потрібен податковий омбудсмен
Українська фіскальна культура набуває європейських рис?Учора Асоціація платників податків підбивала підсумки своєї ініціативи, спрямованої на будівництво партнерських стосунків з державною податковою службою. І, схоже, контакт налагоджується. Причому інтерес до цього взаємний.
Ця ініціатива вперше продемонструвала суспільству потенціал президента Асоціації платників податків Валентини Арбузової. Відкриваючи дискусію, вона зазначила: «Ми розуміємо, що існують різні способи впливу на владу: від конструктивного діалогу до масових акцій протесту. У нашому розумінні перший шлях є перспективнішим і ефективнішим. Проте деякі представники бізнес-середовища та громадськості виступають за другий шлях, вважаючи його найпростішим і найдієвішим. Виступаючи за діалог і співпрацю, ми абсолютно переконані в тому, що такий метод впливу на владу є дійсно цивілізованим». У той же час, Арбузова нагадала владі, що діалог з громадськістю є можливим лише за участю обох сторін і обопільного бажання знаходити взаємоприйнятні рішення.
Ще одним відкриттям конференції став поки що недостатньо відомий громадськості головний податківець країни. Олександр Клименко зауважив, що в Україні створюється «механізм узгодження позицій і пошуку компромісів». За його словами, вже добилися того, що 96% податків виплачуються добровільно, що стало можливим завдяки високій інформативній активності Державної податкової служби. «Практика показала, — сказав Клименко, — що в Україні є базис для формування податкової культури європейського типу. Робота з платниками податків свідчить про те, що всі учасники процесу готові до діалогу». За його словами, оновлена податкова служба залучила до спільної роботи Інститут громадянського суспільства. При органах ДПС створені й діють громадські ради.
Але головне, як сказав Клименко, «полягає в тому, що ми зустрічаємося з громадянами не для того, щоб поговорити й розійтися». «Коли я називаю це спільною роботою, я маю на увазі саме продуктивну діяльність, яку можна оцінити за конкретними результатами, — підкреслив глава податкової. — Зокрема ми зуміли перенести обговорення з площ за столи переговорів. Понад 170 тисяч громадян виведено з тіні, впроваджено проект онлайнових консультацій платників податків, лише в другому півріччі було проведено 90 зустрічей з громадськістю, де розглядалися питання спільної боротьби з тіньовою зайнятістю».
Віце-президент Асоціації платників податків Олександр Шлапак поділився з «Днем» планами цієї оновленої організації, спрямованими на те, щоб ліквідувати наявні в суспільстві конфлікти в цій сфері: «Ми вже підписали з ДПС, на мою думку, дуже хороший меморандум про співпрацю. У нас забезпечено взаємне представництво як у центрі, так і на місцях. Я об’їздив майже півкраїни, де говорив з нашими територіальними керівниками й переконався: це правда, діалог дуже активізувався, для членів асоціації відкриті двері до податкової, що дуже важливо. Створені конфліктні комісії, де улагоджуються конкретні питання. Зараз ми працюємо над загальними зауваженнями до Податкового кодексу, зібраними в регіонах. Зараз їх 70, і ми вже маємо спільні погляди в профільному парламентському комітеті, які з них слід підтримати».
Тим часом, учасники конференції ще бачать чимало проблем у відносинах бізнесу з податковою службою. Чи не тому таку підтримку здобула пропозиція заснувати в Україні за прикладом Грузії посаду податкового омбудсмена?