Президент — парламент: раунд перший
Зустріч Президента України Леоніда Кучми з керівниками парламентських фракцій з приводу внесення змін до Конституції, яку аналітики «передчували» вже не перший тиждень, нарешті відбулася. У вівторок увечері на нараду до глави держави зібралися керівники абсолютно всіх (у тому числі опозиційних) депутатських фракцій і спікер Володимир Литвин.
Звертаючись до представників парламентських фракцій і груп, Президент України підкреслив необхідність шукати спільну мову. «Те, що у нас є розходження, думаю, цілком закономірно, і ні у кого з цього приводу немає нарікань або великих сумнівів, незважаючи на те, що у Президента є особиста думка з того чи іншого питання. Але я готовий шукати компроміс», — сказав Леонід Кучма, додавши, що це стосується питань введення двопалатної структури парламенту, кількості народних депутатів і прийняття законів на всеукраїнському референдумі. Президент також виділив питання доцільності проведення виборів президента, парламенту і місцевих рад протягом одного року. «Я розумію, що навколо цього питання ведеться чи не найбільше суперечок і дискусій», — сказав він, заявивши, що вибори президента мають відбутися у 2004 році. Крім того, Леонід Кучма звернув увагу представників законодавчої гілки влади на необхідність чітко визначитися з часом проведення конституційної реформи. «На мій погляд, якщо ми це не зробимо до виборів 2004 року, то у нас мало надії потім розпочати цю реформу після президентських виборів», — підкреслив він. На думку Президента, з ряду принципових позицій можна дійти згоди вже сьогодні. До таких Леонід Кучма відніс порядок формування уряду, підстави для припинення повноважень парламенту, а також повноважень окремого депутата.
Бажання домовитися висловила і парламентська сторона. Зі слів лідера фракції СДПУ(О) Леоніда Кравчука, на зустрічі було досягнуто домовленість про те, що парламентські фракції визначать позиції, які вони будуть підтримувати і які не підтримуватимуть. Невирішеними залишилися питання пропорційних виборів, формування уряду і проведення виборів в один рік, — сказав Леонід Кравчук. У той же час співголовуючий комісії Верховної Ради з політичної реформи, глава фракції СПУ Олександр Мороз заявив, що пропозиції парламентської комісії узгоджено представниками всіх фракцій і груп, і цей документ готовий до розгляду у парламенті відповідно до процедури. Судячи з висловлювання лідерів інших фракцій, різночитання з деяких питань політичної реформи все ж існує. У зв’язку з чим напрошується висновок про прагнення О. Мороза бажану консолідацію у парламенті видати за дійсну. Щоправда, офіційно лідер СПУ висловився за те, щоб законопроект, що надійде від Президента, також було вивчено у парламенті на предмет його прийнятності...
Отже, Президент і лідери парламентських сил звірили свої позиції. При цьому було визначено, як точки дотику, так і існуючі протиріччя, що важливо для подальшого діалогу. Постійний представник Президента у Верховній Раді України Олександр Задорожній повідомив, що підготовка нового варіанту президентського законопроекту підходить до завершення. «Основні позиції сформульовано. Найближчими днями буде зроблено остаточний підрахунок голосів, і остаточно оформлено проект, який набере 300 голосів», — сказав він. Коментуючи підсумки зустрічі, О. Задорожній підкреслив: «Головне — зустріч відбулась». І з ним важко не погодитися, адже до цього дискусії Президента і його опонентів по політичній реформі проходили переважно заочно. Зі слів постпреда глави держави, Президент дав зрозуміти, що «готовий до будь-якої співпраці, готовий зустрічатися, готовий провести ще таку зустріч».