Президент США — остання надія українських моряків?
За його словами, судове засідання, яке відбулося в США 23 листопада в справі українських громадян, «не є справедливим». Всупереч міжнародному законодавству, на процесі не було взято до уваги відсутність речових доказів. Зокрема, корабель «China Breeze», який було затримано військовими кораблями в міжнародних водах, до початку судового процесу невідомо кому було продано. Зник і головний речовий доказ — 400 кг кокаїну.
Як зазначив В.Халецький, до цієї пори достеменно невідомо, чи були взагалі на «China Breeze» наркотики. Адже цей вантаж, що нібито перевозився на судні, не бачили ні звинувачені українські моряки, ні їхні адвокати. Звинувачення слідства будуються лише на тому, що нібито наркотики з затриманого корабля було знищено під наглядом американських військових та слідчих. Але чи можна вірити цим документам?..
До того ж, спроби американських адвокатів українських громадян довести, що при відсутності речових доказів не може бути об'єктивно з'ясована провина людей, у суді виявилися марними. Існує й чимало інших нісенітниць. Зокрема, за словами голови Громадської ради України, до цього часу невідомо навіщо й на якій підставі американськими службами було вилучено, а згодом — знищено деякі документи судна та... (!) паспорти українських моряків. Чому під час допитів перекладач, який сидів поруч із моряками, перекладав не слова громадян України, а те, що доводив слідчий.
Про це, як зазначив п.Халецький, свідчать отримані з Америки листи моряків, а також телефоні розмови їхніх дружин. «Бажання боротися з наркотиками та наркоділками переважило можливості американської Феміди, і в даному випадку наших моряків підставили», — заявив Валентин Халецький.
Він також наголосив, що «напевно, дуже хотілося службам Америки, які борються з наркотиками, довести свою спроможність. Але чомусь ніхто не врахував того, що старший помічник був агентом спецслужб, і саме він відповідав за вантаж судна». А за таких обставин, можна вважати, що «судове засідання проведене з великими припущеннями».
Нагадаємо, що після того, як в Україні було оприлюднено інформацію щодо арешту екіпажу «China Breeze», одинадцять з п'ятнадцяти українських моряків за рахунок американського уряду повернулися на Батьківщину. Ніхто з них не наважується розповісти про конфлікт з американською владою. Трьом звільненим членам «China Breeze» було запропоновано провести прес- конференцію. Але, за словами голови Громадської ради України, кожен з них відмовився, зазначивши при цьому, що не хоче мати проблем. Лише юнга з Миколаєва, як зазначалося на прес- конференції, повідомив: «Нас попередили, що коли вестимемо переговори з громадськістю або пресою, все може повернутися навпаки — зі свідків нас перетворять на звинувачених і повернуть туди, звідки приїхали». До речі, Андрій Меліков-Колчак, президент Міжнародної асоціації слов'янського єднання ім. П.А. Столипіна, яка допомогла дружинам заарештованих українських моряків у придбанні квитків до Х'юстона та назад, надав редакції власноручно завізовані свідчення заарештованих українських моряків з х'юстонської в'язниці. Так, на запитання щодо умов утримання та застосування американською владою тортур капітан С. Курдюков зазначив, що він «...три місяці перебував у одному приміщенні з божевільним». Крім того, його «тримали довгий час у холодних приміщеннях». Його другий помічник О. Круглов також повідомив, що утримується разом з душевнохворим, а «під час допиту на пароплаві агент Міханопулос бив мене по голові». Третій помічник О. Хмизников заявив, що він у в'язниці відчуває «моральне пригнічення». Лише матрос С. Лобіковський, який був визнаний суддями невинним, сказав, що ніяких претензій ні до кого не має.
На початку наступного року судовою владою США кожному з підсудних моряків буде визначено остаточний термін ув'язнення. Не виключено, що це буде довічне ув'язнення. «Цю справу ми не залишимо», — наголосив В. Халецький і додав, що колишній посол України в США Олег Білорус у розмові з ним зазначив, що «коли вдасться підняти не лише українську, а й міжнародну громадськість, хлопці повернуться на Батьківщину, бо в їхній справі все шито білими нитками».
Наприкінці він висловив надію: якщо Леонід Кучма попрохає Білла Клінтона з'ясувати цю справу, тоді, напевно, можна буде очікувати на повернення моряків. «Це було б великим досягненням нової міжнародної політики нового Президента», — сказав В. Халецький.