Президент — за чесні вибори
Їх учасники — такожПрезидент України Леонід Кучма надіслав листа спікеру Верховної Ради Івану Плющу з обіцянкою зробити все можливе для того, щоб вибори до парламенту країни в 2002 році пройшли чесно, відкрито та прозоро, відповідно до чинного законодавства і під контролем громадськості й політичних партій. Про це повідомили агентству «Інтерфакс-Україна» в управлінні інформації та зв’язків з громадськістю Адміністрації глави держави. Президент підкреслив у листі, що приділить підвищену увагу дотриманню законодавства учасниками виборів саме під час виборчої кампанії, створенню однакових умов кандидатам і політичним партіям, забезпеченню їх однакового доступу до засобів масової інформації, недопущенню адміністративного впливу місцевих органів виконавчої влади на хід кампанії.
Л.Кучма зазначає, що у затвердженому депутатами новому законі «Про вибори народних депутатів України» «досить повно знайшли відображення демократичні традиції та норми європейського виборчого законодавства, гарантії і механізми здійснення конституційного права громадян вільно обирати та бути обраними до органів державної влади».
Глава держави закликав Верховну Раду, усіх народних депутатів зробити все необхідне для більш повної реалізації виборчого законодавства, «суворого дотримання його положень». Від «демократичних виборів, поведінки їх учасників, поваги до законодавства та один до одного залежить сприйняття України міжнародним співтовариством, її міжнародний престиж», — відзначив він.
До речі, раніше з ініціативою зробити вибори максимально прозорими і чесними виступили й майбутні учасники передвиборної кампанії — Соціал-демократична партія України (об’єднана). Вони запропонували створити суспільну раду «Чесні вибори», діяльність якої, як говориться у засновницькій декларації, «повинна зробити проведення виборів максимально відкритим та голосним». Увійти до складу ради можуть представники партій і блоків, кандидати в депутати за одномандатними округами, представники засобів масової інформації, громадськості, іноземні спостерігачі, — тобто всі, хто хоче, щоб «результатом тривалого і складного політичного процесу стало обрання найбільш гідних кандидатів». Для досягнення цієї мети Рада буде «всіма можливими законними методами здійснювати збір інформації про хід висунення кандидатів, партій, блоків, збору підписів на підтримку їх висунення, агітаційної кампанії, процесу голосування і підрахунку результатів голосування. Особлива увага буде приділятися порушенням виборчого законодавства, використанню адміністративного ресурсу, «брудних» виборчих технологій і фальсифікації вибору». Головна мета створення Ради, на думку його ініціаторів, — «якщо не зупинити всю передвиборну брехню, то говорити про неї на повен голос, якщо не запобігти всім порушенням закону, то нагадати всім про можливі наслідки цих порушень, якщо не об’єднатися, то зберегти можливість для майбутнього діалогу».