Президент — за незалежність Конституційного Суду
Президент України Леонід Кучма вважає, що «неімплементація» Верховною Радою рішень Всеукраїнського референдуму, що відбувся 16 квітня 2000 року, має «негативні політичні і моральні наслідки для держави і народу». Про це глава держави заявив вчора на урочистому засіданні з нагоди п'ятої річниці Конституційного Суду України. Як передає УНІАН , Президент зауважив, що таким чином «ставиться під сумнів конституційний принцип щодо джерела влади в Україні». Леонід Кучма відзначив, що «ця обставина, на жаль, особливо схвилювала поборників демократії і за межами України». За словами Президента, «можна бути в опозиції до влади, до тієї, чи іншої партії, але не можна бути в опозиції до свого народу».
В Україні «під гаслом демократії і парламентаризму не припиняються спроби не допустити влади народу», також підкреслив Президент України. При цьому він розцінив виборчий закон, який прийняли депутати, «як намагання підмінити загальне, рівне і пряме виборче право суто партійною справою». Обгрунтовуючи свою думку, Л.Кучма нагадав, що згідно з нормами Основного Закону, «носієм суверенітету і єдиним джерелом влади є народ, і тому виключне право народу — визначати і змінювати конституційний лад в Україні, сутність основ демократії».
Голова держави в черговий раз наполягав на прискоренні прийняття нового закону про судоустрій та інших «вкрай необхідних» законів і кодексів. Разом з тим він нагадав, що Україна зобов'язалась прийняти ці закони при вступі до Ради Європи у 1995 році. Однак, зазначив Президент, прийняття цих законів «потрібне не Раді Європи, а нам — нашій державі і її громадянам». Л.Кучма звернув увагу на те, що реформування судової системи тісно пов'язане з реформуванням правоохоронних органів, «яке назріло давно». Він нагадав, що своїм Указом створив комісію з реформування правоохоронних органів і «чекає пропозицій по цьому аспекту». Президент має надію, що ці пропозиції допоможуть вирішити проблему, зокрема щодо подолання «застарілих стереотипів та уявлень про правоохоронні органи як структуру виключно з репресивними і каральними функціями».
До того ж Леонід КУЧМА виступив за внесення змін до Закону «Про Конституційний суд». Як зазначив Президент, «доводити свою правоту кожен має лише у суді, але коли рішення вже прийняте, його треба виконувати обов’язково і в повному обсязі». Він додав, що це передбачає персональну відповідальність посадових осіб органів державної влади і місцевого самоврядування, а, отже, потрібні відповідні зміни до закону «Про Конституційний суд».
В той же час голова держави акцентував увагу на подальшому зміцненні правових засад діяльності Конституційного суду і спрощення процедури доступу до нього громадян. Президент відзначив, що «рішення Конституційного суду щодо конституційно-правових конфліктів не завжди «сприймаються однозначно». «Ці рішення можуть бути предметом зваженого наукового аналізу, по-різному оцінюватися зацікавленими сторонами, але нікому за жодних обставин не надано права впливати на процес прийняття рішень, ставити під сумнів об’єктивність суду, тим більше в чомусь його звинувачувати», — наголосив глава держави.
Випуск газети №:
№190, (2001)Рубрика
Панорама «Дня»